Mesto Banská Bystrica rozširuje spoluprácu s dobrovoľníkmi v kastračnom programe mačiek

SPRÁVY
0 /

Kastračný program pouličných mačiek v Banskej Bystrici, ktorý sa rozbehol v meste vďaka iniciatíve dobrovoľníkov z občianskeho združenia Bystrická mačačáreň, získal tento rok z dotácie komisie životného prostredia vyššiu podporu na prehĺbenie svojej  činnosti v prospech zlepšenia životného prostredia v meste.

Schválených štyritisíc eur na rok 2019 poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónii, tak aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému množeniu, a tým pádom aj k šíreniu chorôb medzi mačkami.

Predseda komisie životného prostredia mesta Banská Bystrica Matúš Molitoris k tomu uviedol:

 „Kastračný program za svoju krátku existenciu presvedčil svojimi výsledkami všetkých naokolo o svojej opodstatnenosti, vďaka čomu dokážeme v otázke starostlivosti o túlavé zvieratá zo strany samosprávy napredovať.“

1

Schválených štyritisíc eur na tento rok poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónii, tak aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému množeniu, a tým pádom aj k šíreniu chorôb.

Naším cieľom v najbližších rokoch je v spolupráci s dobrovoľníkmi posunúť Banskú Bystricu medzi lídrov v oblasti starostlivosti o túlavé zvieratá. Chceli by sme preto hľadať aj ďalšie možnosti financovania a s dobrovoľníkmi zabezpečiť potrebnú starostlivosť pre celé mesto, v boji proti neliečiteľným chorobám mačiek akými sú AIDS, leukémia alebo iná smrteľná choroba, proti ktorej súčasná veterinárna medicína nevie bojovať,“

doplnil Molitoris.

2

Práve v oblasti boja proti neliečiteľným chorobám priniesol vo svojej krátkej existencii Kastračný program veľmi dobré výsledky a vďaka jeho podpore sa mestu podarilo vyriešiť niekoľko problematických lokalít.

Testovanie mačiek ukázalo, že v centre mesta boli skoro všetky vonku odchytené mačky pozitívne na leukémiu alebo AIDS, a čo bolo horšie, samospráva nemala na toto žiadny dosah. Stav sa z roka na rok zhoršoval,“

spresnil Martin Turčan, ktorý ako druhý viceprimátor stál pri projekte od jeho začiatku.

5

Som rád, že projekt ktorý sme pripravovali ešte v minulom období a nerodil sa až tak ľahko, má progres. Mačky sú milé zvieratá, ale bohužiaľ pri slabej starostlivosti môžu nechtiac prenášať choroby. Prax ukázala, že v spolupráci so skúsenými dobrovoľníkmi sa podarilo zabezpečiť nielen starostlivosť o túlavé mačky, ale aj ich testovanie na choroby, ktoré prenášajú a taktiež ich povinnú kastráciu. Ak udržíme tento trend, veríme, že o pár rokov bude v Banskej Bystrici minimum chorých zvierat a nikto sa nebude musieť obávať kontaktu s nimi. Taktiež vyregulujeme ich nekontrolovateľné množenie, čo považujem za veľmi dôležité,”

dodal na záver Turčan. Viac informácií o činnosti združenia nájdete na: www.facebook.com/bystrickamacacaren/.

logo

 

Zdroj: (dem) , Foto: Bystrická mačačáreň