Ľubomír Motyčka: Sme na jednej lodi a kríza morálky pokračuje, protestujem…

Blog
18 /

Sme na jednej lodi ovládanej bláznami? Fakt? Čo ak to nie sú blázni, ale chorobne ctižiadostiví, neschopní a na všetko odhodlaní vodcovia?

Už vedia, že nevedia, ale nemajú v sebe pokoru priznať si to. Už vedia, že to pokazili, ale nemajú síl povedať to verejne. Budú o svoje posty bojovať do poslednej chvíle? S fanatizmom vybombardovaného Berlína? 

Ukazujú nám grafy a tabuľky, na ktorých nič nevidieť. Asi aj preto, že to nemá byť vidieť. Alebo nie je čo. To si už len spomínajú na grafy a tabuľka z čias, keď boli v opozícii. Vtedy boli jasné a výrazné, vedeli ako ich ukazovať na kamery. A ešte sa v priamom prenose háda predseda vlády s podpredsedom o opatreniach, ktoré majú dodržiavať ľudia.

V čase, keď sa mali pripravovať, robiť analýzy, zvažovať možnosti ako sa brániť druhej vlne korony, chystali zdraženie liekov, zmenu dôchodkového systému, debatovali o odvodovom bonuse, ktorý sa nikde poriadne neuchytil.

Rozprávali o tom, ako sa radia s duchom svätým, handrkovali sa o potratoch, odsudzovali komunizmus a vymýšľali stále viac a viac o ukradnutých miliardách predchádzajúcich vlád.

Aj zaťatým voličom tejto garnitúry je už viac či menej jasné, že ich podviedli. Volili na základe propagandy, neuveriteľného ohlupovania ľudí. Ak ukradli ročne 7 miliárd, teraz už nekradnú. Kde sú tie miliardy? Jáj už je to 30 miliárd…

Toto táranie je prejav bezohľadného pohŕdania ľuďmi. Stačí tárať a hlúpy národ všetko zožerie? Mňa osobne mrzí, ako sa kompromituje kresťanstvo a viera. Boh už nie je láska. Boh je sila, právo klamať, Boh je násilie. To nám ukazujú dnešní mocní. Keby sa aspoň tak veľmi neoháňali kresťanstvom. Účel svätí prostriedky, na tom stojí ich ani nie viera, ale ideológia.

 Všetko mi to pripadá ako tesne po roku 1989, keď neboli voľby, ale kooptovanie do funkcií. Aj takých kandidátov, ktorí „trpeli“ za socializmu pre vlastnú neschopnosť. A potom sa stali poslancami preto, lebo vraj si to zaslúžia. Funkcie nemajú byť za zásluhu. Funkcie majú byť ako prísľub užitočnej práce pre ľudí.

Takže čo teraz? Či chceme alebo nie, sme na jednej lodi. Na lodi ovládanej bláznami. A je zlá situácia. Mnohí kvôli vládnym opatreniam prichádzajú o živobytie, ale odškodnenia či pomoci sa od vládnych predstaviteľov nedočkajú. Niektorí nedostali finančnú podporu ešte ani za prvú vlnu…

Viem, že dnes o štvrtej  bude na Námestí SNP v Banskej Bystrici málo ľudí, ale aj tak pôjdem spolu ďalšími Bystričanmi vyjadriť svoj odmietavý postoj k niektorým opatreniam tejto vlády, ktorými doslova zabíja gastroprevádzky bez náhrady. Ministri s premiérom schválili od zajtra zákaz verejných zhromaždení väčšieho počtu ľudí ako šesť, preto je protestný pochod dnes.

 A okrem toho? Žiadna frajerina, dodržím pokyny. Dokonca aj tie, ktoré považujem za hlúpe a nepremyslené. Lebo nie je čas na anarchiu. Neurobím to ako podriadenie sa hlúpej moci, ale s hrdo vztýčenou hlavou ako človek, ktorý má záujem, aby bolo znova lepšie.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka