Ľubomír Motyčka: Lietame zo Sliača – leto 2019

Blog
7 /

letisko7

Tak a je to tu znova. Predaje v rámci firstminute sú za nami. Teraz je tak trochu ticho a potom už príde sezóna. A s ňou aj lastminute. To je to, čo cestovky nemajú radi. Nikto nechce predávať lacnejšie a už tobôž nie za cenu nižšiu ako nakúpil.

Minulý rok bol z hľadiska lietania zo Sliača veľmi úspešný. Ľuďom sa zapáčilo necestovať do Bratislavy a tam zúfalo zháňať parkovisko. Načo, zo Sliača je to fajn. A ponuka je dobrá.

Lenže vývoj niekedy nie je priamočiary. Letecká spoločnosť Travelservice (Smartwings) na stredoeurópskom trhu zosilnela. Získala takmer monopolné postavenie. A to z hľadiska zákazníka nikdy nie je dobré.

Táto letecká spoločnosť sa rozhodla, že lietať bude len odtiaľ, kde cestovka zaplatí šnúru letov na 120 dní. A tu sa cestovky zasekli. Zo Sliača 120 dní? To je nepredajné. Kto bude v rámci lastminute platiť prázdne miesta v lietadlách a izby v hoteloch? Lebo aj tie musia byť objednané a vopred zaplatené. Z hľadiska klienta je to úžasná predstava. Veľmi nízkych cien.

Pravda je taká, že zo Sliača sa výborne predávajú lety na 90, nanajvýš na sto dní. Travelservice (Smartwings) si dupol. Aj u Sliača chceme 120.

Travelservice tejto sezóny na dovolenky zo Sliača lietať nebude. Lebo aj cestovky si dupli.

Nebojme sa. Dovolenky zo Sliača budú. Len ich bude menej. Zatiaľ je nakontrahovaných okolo 80. V súčasnosti sú na Turecko pripravené dve cestovky, do Bulharska jedna, tak isto aj do Egypta a Grécka. Minimálne Hydrotour chystá ešte jedno lietadlo do Turecka, ktoré je, len tak mimochodom, nateraz a za súčasnej ponuky už takmer vypredané. Som presvedčený, že táto ponuka nie je konečná.

O čo tu ide? Dovolenky zo Sliača sa síce tradične nepredávajú na dlhé obdobie, sezóna je kratšia, zato sa predávajú veľmi dobre. V lete je z hľadiska cestoviek sliačske letisko jednotkou. S predajom či ziskom nie sú žiadne problémy.

Dá sa to zjednodušene povedať aj tak, že voľný trh si robí svoju prácu. Našli sa totiž cestovky, ktoré si prenajali lietadlá menej náročných zahraničných spoločností.  Tie 120 dní nepýtajú. Ono to nejaký čas trvá, preto bude kompletná ponuka letov zo Sliača hotová možno až v máji. A nakoniec možno ani nebude menšia. Rokovania stále prebiehajú.

Je to turbulentný vývoj. Osobne by som bol rád, keby na jeho konci bol víťazný zákazník. Travelservice si nekompromisným postojom zlepšuje ekonomiku. Prichádza však o lety zo Sliača a čo je najdôležitejšie, na Slovensku sa udomácňuje početnejšia zahraničná konkurencia.

O konečnom výsledku rozhodnú teda veľkí hráči. No a my by sme mali vari rozvinúť myšlienku, ako obohatiť náš kraj pravidelnými letmi, kde by sme neviedli diskusiu o ziskoch, ktoré tvoria iní, ale kde by sme sa zaoberali rozvojom nášho kraja.

letisko2

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka