Ľubomír Motyčka: Banská Bystrica – prekliate mesto?

Blog
30 /

Počet pozitívne testovaných nepresnými testami je aj u nás v okrese minimálny. Len niečo vyše percenta. Ale patríme k tým, ktorých treba trestať. Ach, Pelle, Pelle, vidíš čo to robí, že si z nášho mesta? A cíti to aj kraj, ak to môžem trochu nadľahčiť, lebo keby to nebolo smutné, tak je to smiešne.

Prišli sme už prakticky o civilné letisko na Sliači, o rekonštrukciu nemocnice a zrejme aj divadla, o pripravenú dostavbu R1 do Ružomberka a teraz sme sa dočkali opakovania testov. Lebo niekto si vycucal z prsta hranicu vyhovujúcu poslušným a odmieta to vysvetliť aj nášmu primátorovi. Vážim si jeho postoj, že sa tejto arogancii štátnej moci vzoprel. Mali by to urobiť aj ostatní štatutári samospráv, aby to nebolo nabudúce ešte horšie.

  1. A medzi nami, stále nie je vyjadrenie tejto vlády  k financovaniu mládežníckej olympiáde, ktoré schválila Pellegriniho vláda. Asi sa čaká na taký neskorý termín rozhodnutia, aby bola potom za zlyhanie organizácie EYOF vinná Bystrica… 

Z testovania zostalo veľa nevyjasnených otázok. Existujú nejaké databázy  s údajmi o testovaných, súhlasili ľudia pri testovaní s použitím svojich osobných údajov, kto bdie nad ich zabezpečením, čo sa s nimi vlastne udialo, má ich armáda alebo hygienici, aby mohli s nimi pracovať ako doteraz, využije sa to nejako medicínsky či vedecky v boji s koronou alebo sa to skartovalo? Na to nie je ochotný odpovedať ani veliteľ operácie ani minister obrany, ktorý mi pripomína neschopného polytruka schopného všetkého.

Tak si plošné testovanie zopakuje aj naše mesto pod Urpínom, hoci keď pozerám do štatistík, náš kraj má zo všetkých na Slovensku dlhodobo najmenej pozitívne testovaných ľudí, to Bratislava a Košice o sebe povedať nemôžu. Ale oni sa už nemusia testovať, my áno. 

Po ďakovných rečiach vládnych predstaviteľov sa patrí spomenúť si na začiatok tohto experimentu, keď ľudia stáli v dlhých radoch aj preto, lebo nebolo všetko zabezpečené z hľadiska armády. Viceprimátor Gajdošík si trúfol na to upozorniť a náčelník generálneho štábu mu za to dal zabrať.

Mne môže akurát tak fúkať. Ja som si nectil ani „kapitáňa“ Danka, nieto ešte týchto. Vzhľadom na zdravotný stav a vek som na hromadnom testovaní nebol a ani nepôjdem. Ja totiž nepodlieham hystérii, ani davu, ja mám svoj rozum a som zodpovedný.

Už niekoľko dní je zrejmé, že opatrenia prijaté u nás, v Čechách a aj inde v Európe zaberajú. Počty infikovaných koronou sa zužujú hlavne preto, lebo obmedzujeme pohyb a stretávanie sa.. Žiadny zázrak to nie je, iba rešpektovanie odporúčaní odborníkov.

Aj preto sa náš psychicky nestály premiér, chorobne ctižiadostivý a aroganný minister obrany, či posledný križiak v uniforme snažili urobiť cirkus čo najskôr. Vybrali z údajne prázdnej špajzy stovky miliónov a tie nech pokojne tečú potokom aj do im blízkej firmy, však zo štátneho krv netečie… 

Už ide len o pomstu, takú charakteristickú pre premiéra a jeho exhibicionizmus, aj za cenu zbedačovania ľudí. A ešte o nácvik vynútenej poslušnosti národa.

Jedna moja dcéra určite pôjde. Na testovaní sa stretla s pozitívnou kamarátkou. Myslí si, že to rozptýli  jej obavy. Ale kdeže, to by dokázal až regulárny PCR test za peniaze. Pritom je nepochopiteľné, že s tým jedným percentom  pozitívnych z celoplošného testovania nepracovali Mikasove regionálne úrady verejného zdravotníctva opätovným pretestovaním PCR testami a dohľadávaním kontaktov, ako to robia denne z vlastnej iniciatívy…

Bystričania, viem že bude opäť hrubý nátlak na vás, aby ste išli aj druhýkrát na to isté, hoci Bratislavčania a Košičania  už nemusia, čert vie prečo. Ale ak nemusíte alebo nechcete, tak ani nechoďte, nikto vás k tomu nemôže prinútiť, aj keď používa hrubý nátlak a zastrašovanie. Tí hore nás začnú brať vážne až vtedy, keď postavíme proti ich nezmyselným experimentom a zahrávaní sa s našimi občianskymi právami.

Nie každý musí mať v sebe toľko osobnej statočnosti, ako pani doktorka Júlia Horáková, ale svoje základné ľudské práva by sme si mali chrániť nadovšetko. Ak je niečo dobrovoľné, tak  ma nemôže do toho nikto nútiť, to dá rozum.

A nehľaďte na kolaborantov. Tí boli vždy a všade. Aj teraz sú pripravení robiť nadprácu…

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka