Letecká základňa Sliač sa bude rekonštruovať kvôli príchodu nových stíhačiek F-16

SPRÁVY
0 /

Vláda SR na svojom stredajšom zasadnutí schválila návrh ministerstva obrany na rekonštrukciu a zmodernizovanie leteckej základne na Sliači. Predpokladané náklady na túto investíciu sú vo výške 55,38 milióna eur.

Vláda schválila návrh ministerstva obrany

Podľa rezortu obrany je dôvodom rekonštrukcie nevyhovujúci stav vojenskej časti letiska, ktorý nezodpovedá technickým požiadavkám na prevádzkovanie nových stíhačiek F-16, ktoré nám dodá americká strana

„Nerealizovanie minimálnych odporúčaných zmien dodávateľom leteckej techniky by spôsobilo obmedzenia pri prevádzke novej leteckej techniky a nebolo by zabezpečené dodržanie záručných podmienok.“

Výdavky bude hradiť ministerstvo obrany z vlastného rozpočtu. Presné náklady budú známe po uskutočnení verejného obstarávania. Minister obrany Peter Gajdoš hovorí:

„Stavba vojenského letiska začne ešte v tomto roku a bude dokončená v roku 2022. Hlavný cieľ je zabezpečiť komplexnú rekonštrukciu letiska vrátane infraštruktúry. Celkovo bude mať stavba tri časti.“

Prvá časť pozostáva z rozšírenia rolovacích dráh smerom k vzletovej a pristávacej dráhe a z vybudovania rolovacích dráh. Investovať do tejto časti by sa malo 39,8 milióna eur.

Druhú časť projektu tvorí rekonštrukcia a modernizácia leteckej základne. Zahŕňa napríklad výstavbu umývacieho zariadenia na lietadlá, rekonštrukciu trafostanice či vybudovanie nového vchodu od obce Sielnica. Tu ministerstvo vyčíslilo predpokladané náklady na viac ako 13,8 milióna eur.

Tretiu časť stavby predstavuje rekonštrukcia hál Husár 1 až 3 v hodnote vyše 1,76 milióna eur. Realizáciu jednotlivých častí rekonštrukcie a modernizácie stavby bude potrebné uskutočniť synchrónne, keďže je podmienená výlukou letiska na Sliači.

Reakcia na ponuku USA

Minister Peter Gajdoš reagoval aj na ponuku zo strany USA, ktoré navrhovali uskutočniť rekonštrukciu armádnych letísk na svoje vlastné náklady:

„Ak by sme čakali na tieto finančné prostriedky, tak by sme sa ich nedočkali. Ponuka zo strany USA bola iba verbálna a nebola súčasťou programu NATO. Navyše by sme museli dať taktiež Američanom k dispozícii 30 muničných skladov v Malackách.“

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 C/D Block 70 americkej výroby. Prvé štyri stíhačky F-16 by mali na Slovensko doraziť v roku 2022. Zvyšných desať k nám dopravia Američania  do konca roka 2023. Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné