Krištáľové krídlo pre bystrických pivovarníkov

SPRÁVY
1 /

V nedeľu večer sa udeľovali ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2019. Získalo ich trinásť slovenských osobností z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry, medzi nimi aj dvaja bystrickí pivovarníci Branislav Cvik a Ľubomír Vančo.

10 kategórií a jedno mimoriadne ocenenie

O nových laureátoch v desiatich kategóriách s mimoriadnym ocenením v 23. ročníku Krištáľového krídla rozhodli odborní porotcovia a Veľká porota. Záštitu nad týmto prestížnym podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Keď vidím výsledok génia vynikajúcich a múdrych Slovákov, tak som vďaka tejto práci obrovský optimista. Bola by som rada, keby verejnosť bola tak optimistická, lebo sme najbohatší vďaka prírode, najbohatší sme vďaka vynikajúcim a schopným osobnostiam, mimoriadnym ľuďom. Stále to hovorím, že toto je naše najväčšie bohatstvo,“

povedala pre TASR autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

Ocenenie pre Banskobystrický pivovar

Jedno z ocenení v kategórii hospodárstvo putuje aj do Banskej Bystrice Krištáľové krídlo získala dvojica podnikateľov Branislav Cvik a Ľubomír Vančo. Ich mená sa spájajú s jedným z najväčších úspechov slovenského pivovarníctva, značkou Urpiner, ktorá získala tri desiatky ocenení z medzinárodných súťaží.., ako sú ,,Pivo Českej republiky“ a ,,Česká pivná pečať”.

Banskobystrické pivo sa vyrába zo slovenských produktov a bez stabilizátorov. Značka URPINER bola ešte pred 11 rokmi v troskách, keď ju vytiahli z konkurzu. Dnes predstavuje úspešný príbeh zachráneného posledného pivného mohykána na Slovensku. Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a v dnešnej dobe podporovať zamestnanosť na Slovensku.

Branislav Cvik s Ľubomírom Vančom momentálne revitalizujú slovenské chmeliarstvo a po 20 rokoch stavajú na Slovensku nové chmeľnice. Ich víziou je pozdvihnúť na základe rôznorodosti a rozmanitosti ponúkaných pív slovenskú pivnú kultúru, a aj týmto spôsobom ukázať všetkým fanúšikom poctivého piva, že na Slovensku sa nepijú len pivá z produkcie.

 

Ďalší ocenení

Na javisku opery Slovenského národného divadla si v kategórii filantropia prevzala cenu Eva Klikáčová, odborníčka na školskú legislatívu a spoluautorka mnohých programov kontinuálneho vzdelávania. Tu bola nominovaná aj dobrovoľníčka Marcela Václavková Konrádová, predsedníčka a zakladateľka občianskeho združenia Prístav nádeje, ktoré pôsobí aj v Banskej Bystrici.

V kategórii hudba získal ocenenie Juraj Griglák, doma aj za hranicami Slovenska známy skladateľ, kontrabasista a basový gitarista. Minulý rok vydal už štvrtý štúdiový album From the Bottom.

Reprezentantke Slovenska, zjazdovej lyžiarke Petre Vlhovej patrí ocenenie v kategórii šport. K medzinárodným úspechom tejto Liptáčky, čenky VŠC Dukla Banská Bystrica, patria aj zlatá, strieborná a bronzová medaila z majstrovstiev sveta vo švédskom Aare vo februári 2019. Za ocenenie poďakovala prostredníctvom telemostu z nemeckého Garmisch -Partenkirchenu.

Robert Hatala získal Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda. Práve pred 25 rokmi založil prvé špecializované pracovisko srdcovej arytmie na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Spolu s kolektívom prinavrátil viac ako 6 000 pacientom odstránením arytmie kompletné zdravie.

V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevzal sochár, reštaurátor a pedagóg Oto Bachorík. Vyznáva klasické sochárske materiály, ale predovšetkým bronz, v spracovaní ktorého dosiahol jedinečné majstrovstvo. Plastiky tohto sochára môžeme nájsť na rozličných miestach, jedno z jeho diel je napríklad súčasťou Michalskej ulice v centre Bratislavy. V roku 2019 sa vrátil do bratislavskej Danubiany výstavou Monumenty.

Úspešná speváčka Sima Martausová si prevzala ocenenie v kategórii populárna hudba. Na hudobnej scéne je od roku 2009, vydala päť albumov, najnovší Len tak sa stíšim vyšiel vo februári 2019. V roku 2017 bola nominovaná na ocenenie Slovenka roka, získala cenu ZAI za rok 2017 aj 2018 v kategórii speváčka roka.

V kategórii inovácie a startupy patrí ocenenie Radoslavovi Danilákovi, ktorý je úspešným sériovým podnikateľom v Silicon Valley a zároveň jedným z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25 – ročnou praxou. Založil spoločnosť Tachyum, ktorá sa venuje vývoju prelomového širokospektrálneho aplikovateľného procesora Prodigy pre datacentrá.

Herec Juraj Kukura získal ocenene v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie. Rok 2019 bol 18. sezónou bratislavského Divadla Aréna pod jeho úspešným vedením a 17. ročníkom Detskej Univerzity Komenského, ktorá vznikla z jeho iniciatívy. Predviedol pozoruhodný herecký výkon v divadelnej inscenácii Biblia.

V kategórii publicistika a literatúra patrí ocenenie básnikovi, prozaikovi a spisovateľovi pre deti a mládež Rudolfovi Dobiášovi. Za svoju tvorbu bol slovenským Klubom nezávislých spisovateľov dvakrát navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru. V roku 2019 vydal zbierku noviel Tajní ľudia a iné príbehy.

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali Jozef Ciller a Ivan Vulev. Scénický výtvarník Jozef Ciller konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností prispel k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny.

Odborná kritika ho považuje za zakladateľa špecifickej akčnej scénografie a následne scénografického statického dynamizmu. Venuje sa divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom, réžii. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v SKD Martin. Je profesor na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako scénograf alebo pedagóg v 20 krajinách sveta.

Ivan Vulev je medzinárodne uznávaný odborník a priekopník odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Vykonal viac ako desaťtisíc operačných výkonov. Spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení.

Nemocnica CINRE je najväčším pracoviskom na Slovensku a ako jediná dokáže smrteľné ochorenia už do 24 hodín od jej vzniku. Každý jeden pacient je pre neho výzvou a novým príbehom.

Zdroj: TASR a tom, Foto: FB Krištáľové krídlo a ilustračné