Ján Nosko bol prvýkrát zvolený za banskobystrického primátora pred 7 rokmi

SPRÁVY
5 /

Takto pred siedmimi rokmi 15. novembra 2014 si Banskobystričania zvolili za svojho primátora lekára a bývalého riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice Jána Noska. Ten zopakoval svoje víťazstvo aj o štyri roky v novembrových komunálnych voľbách  v roku 2018.

Primátor Ján Nosko k uplynulým 7 rokom vo funkcii prvého muža mesta vyslovil poďakovanie obyvateľom Banskej Bystrice, od ktorých stále cíti podporu:

„Veľmi pekne ďakujem za sedem rokov vašej podpory.“

Primátor Banskej Bystrice

Primátor Banskej Bystrice

Nie je teraz naším cieľom hodnotiť sedem rokov Jána Noska vo funkcii banskobystrického primátora, na to bude čas a priestor na konci jeho druhého volebného obdobia a záverečný účet mu vystavia samotní voliči.

Najbližšie voľby primátora a poslancov mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici budú o rok. Zatiaľ nepoznáme žiadnych potencionálnych kandidátov na štatutára mesta, takže  sú predčasné akékoľvek špekulácie, kto by mal najväčšie šance budúcoročné primátorské voľby vyhrať.

Pripomeňme si teda, ako to bolo pred tými siedmimi rokmi. Komunálne voľby sa konali 15. novembra 2014. Primátorom sa s 9 739 hlasmi (46,08 %) stal nezávislý kandidát Ján Nosko s podporou strán Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS. Porazil dovtedajšieho primátora mesta Petra Gogolu, ktorý získal 4 248 voličských hlasov (20,10 %) pri 32,55 – percentnej účasti.

Svoje prvé volebné víťazstvo prijal Ján Nosko so slovami:

 „Obyvatelia Banskej Bystrice si vybrali mňa a ja ich nechcem sklamať. Chcem ľudí spájať, aby mesto fungovalo transparentne, aby sa rozvíjalo a dobre hospodárilo.“

Ján Nosko zopakoval svoj volebný úspech o štyri roky neskôr v nasledujúcich  komunálnych voľbách. Tie sa konali 10.novembra 2018. Pri 37,9 – percentnej účasti  získal úradujúci primátor 18 281 hlasov (75,2 %) a jasne porazil svojho vtedajšieho rivala Igora Kašpera s 5 481 hlasmi (22,58 %).

V 31 – člennom mestskom zastupiteľstve mal opätovne zvolený primátor na začiatku podporu 19 poslancov, ktorú dnes už nemá, ale dokáže presadzovať svoje návrhy naprieč politickým spektrom. Zaujímavosťou je, že najväčší súperi Jána Noska z oboch  predchádzajúcich volieb primátora – Peter Gogola a Igor Kašper dnes sedia v mestskom zastupiteľstve ako opoziční poslanci za klub Banskobystrická pravica.

Posledný rok druhého funkčného obdobia bude aj pre primátora Jána Noska náročný. Okrem pandemickej krízy musíme čeliť aj sociálno – ekonomickej kríze spojenej so zdražovaním energií,  tovarov a služieb, čo nie je jednoduché ani pre samosprávy.

Zatiaľ to banskobystrická samospráva pod vedením primátora Noska zvláda bez väčších problémov a vďaka dobrému hospodáreniu dokáže mesto aj investovať, v tomto roku historicky najviac financií do obnovy mestských komunikácií. Najväčšou zaťažkávacou skúškou pre mesto Banská Bystrica v budúcom roku bude organizovanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v dňoch 24. – 30. júla 2022.

Ján Nosko

Ján Nosko

Autor: (tom), Foto: ilustračné