Hľadá sa pomoc pre Michala v bdelej kóme a jeho rodinu

Zdravie
3 /

TV Hronka pred necelým rokom zorganizovala charitatívny beh z Námestia SNP vo Zvolene na Námestie SNP v Banskej Bystrici. Vtedy pri organizácii behu pomohol aj Michal.

Začalo to charitatívnym behom zo Zvolena do Banskej Bystrice…

Michal má obchod s výživovými doplnkami pre športovcov. Keďže v TV Hronka ho už dávnejšie poznali z futbalu, poprosili ho, či by im nenamiešal nejaký ten iontový nápoj, aby bežci ľahšie zvládli trať.

Organizátori to nechceli zadarmo, ale on trval na tom, že nechce peniaze. Beh mal totiž charitatívny rozmer a tak chcel niečím prispieť aj on. K nápojom navyše pribalil aj nejaké ďalšie proteíny. Tiež zadarmo.

Michal už pol roka nikomu nepomáha. Leží v bdelej kóme. Zdravý chlap, otec dvoch detí a celoživotný športovec, teraz zvádza najťažší boj svojho života. Potrebuje sa prebudiť, ale sám to nedokáže.

„My sme pripravení mu pomôcť, nielen preto, že on pomohol nám, ale najmä preto, lebo vieme, že zvíťazí. Má to totiž v povahe. A my sa už nevieme dočkať dňa, kedy bude opäť on pomáhať ostatným,“

uvádza TV Hronka na svojom facebookovom profile.

Michalova bdelá kóma

Michal, 38 – ročný športovo aktívny človek, otec dvoch detí (dievčatá 9 a 11 rokov), cez leto práve na začiatku letných prázdnin jedno ráno už nevstal z postele a začal sa boj o jeho život. Následkom dlhého oživovania a nedostatočným prísunom kyslíka do mozgu upadol do bdelej kómy, tým sa zmenil život celej rodiny.

Začali sa dni plné obáv pretkané s nádejami a vynaloženia maximálneho úsilia, aby to mamina s dvoma deťmi zvládla nielen po psychickej stránke, nakoľko deti nechápali čo sa vlastne stalo, ale aj po finančnej stránke, pretože chýba Miškov príjem a všetky peniažky, čo rodina má vynakladá na úpravu miestností v dome (spálňa – lôžko, kúpeľňa), keď Miško bude môcť byť v domácom prostredí.

Po niekoľkomesačnej hospitalizácii sa tak aj stalo. Michala pustili do domácej liečby, ale nakoľko nebol prepustený v priaznivom zdravotnom stave vzhľadom na jeho diagnózu, musel sa znova vrátiť späť do nemocnice. Jeho zdravotný stav podľa konštatovania lekárov je však na 24 – hodinovú odbornú opateru. Preto bolo odporučené Michala umiestniť do zdravotného zariadenia, kde mu takúto odbornú opateru budú plne poskytovať.

Avšak umiestnenie je náročné. Michal sa dostal iba do poradovníka. Rodina sa tak nachádza v začarovanom kruhu. Michala budú musieť prepustiť z nemocnice a rodina bude čakať doma na jeho umiestnenie do špeciálneho zdravotného zariadenia. Počas domácej liečby bude potrebné zabezpečiť rehabilitačného terapeuta, lieky, prispôsobiť fungovanie a opateru v domácnosti s potrebnými zdravotnými pomôckami, ktoré sú finančne veľmi náročné.

Po následnom umiestnení Miška nie je jasné, koľko bude rodina hradiť za pobyt a poskytovanú zdravotnú starostlivosť, nakoľko toto nie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Všetko sa točí na vlne neistôt, pretože dopredu nik nezaistí, kedy bude môcť byť umiestnený do príslušného zdravotného zariadenia a koľko to bude celé stáť. Zatiaľ sa nevie ani to,  aké budú potrebné finančné náklady, aby bol zaistený rodinný chod v podmienkach, ktoré sa aspoň trochu priblížia stavu, keď bol živiteľ rodiny zdravý.

Momentálne rodina funguje tak, že mamina chodí do práce, odtiaľ ide hneď za manželom do nemocnice, s deťmi jej pomáhajú rodičia a blízka rodina. Cestovné náklady a chod domácnosti je náročné finančne zvládnuť, nakoľko všetko stojí na matke. Dievčatám na tréningy už bohužiaľ neostali finančné prostriedky. Taktiež sú tu výdavky na  školu, ktoré treba hradiť.

Treba veriť, že sa nájdu dobrí ľudia, ktorí Michalovi a jeho rodine pomôžu v ich ťažkej životnej situácii. Všetko potrebné nájdete na www.ludialudom.sk/vyzvy/6994 .

Zdroj: TV Hronka a LudiaLudom.sk, Foto: ilustračné