Fotografie Jana Saudka môžete vidieť v novembri na výstave v Banskej Bystrici

Výstava
3 /

Výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby prinesie výstava Jan Saudek 85 v Gallery Lazovná 1 v Banskej Bystrici. Výstavu otvoria koncom novembra.

Svetoznámy český fotograf Jan Saudek oslávil  v máji minulého roku 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti a v tom čase v bratislavskej Galérii Michalský dvor pripravovali  jeho výstavu,  no pre pandémiu sa termín výstavy posunul na koniec roka 2020. Výstava sa stretla s veľkým záujmom verejnosti a tak Galéria Michalský dvor v spolupráci s banskobystrickou Gallery Lazovná 1 prinášajú túto výnimočnú výstavu aj do Banskej Bystrice.

Výstava Jan Saudek 85 v Banskej Bystrici, ktorej vernisáž sa uskutoční 25. novembra 2921 v Gallery Lazovná 1, predstavuje výber toho najlepšieho z jeho celoživotnej tvorby a ponúkne aj pár noviniek.

 

 „Ide o výjavy, ktoré sú však spojené jedinou víziou, osláviť človeka ako takého,“

uviedol na margo svojej výstavy Jan Saudek.

Téma ľudského života ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu, k čomu ho priviedol súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena. Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré mu boli inšpiráciou po celý život.

„Túžil som po sláve a bohatstve, a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy. Vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“

hovorí Saudek o svojej tvorbe.

Slávu a uznanie však dosiahol na celom svete. Má za sebou viac ako štyristo výstav a jeho diela sú súčasťou umeleckých zbierok. Jeho najväčšou výstavou bola výstava v Los Angeles v roku 1998. Dostal množstvo ocenení, vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Pred rokom ho český prezident Miloš Zeman ocenil Medailou za zásluhy.

Výstavu Jan Saudek 85 v Gallery Lazovná 1 v Banskej Bystrici otvoria vo štvrtok 25. novembra.

Výstava, ktorá potrvá do 31. januára 2022, bude predajná, čím ponúkne zberateľom jedinečnú možnosť získať originál diela Jana Saudka. Pri návšteve galérie je nutné dodržiavať aktuálne pandemické opatrenia.

Zatiaľ si pozrite video z  komentovanej výstavy Jan Saudek 85 Život v Malostranskej besede v Prahe:

Zdroj: Juraj Ulický , Foto: archív Jana Saudka a ilustračné