FOTO: Vila Dominika Skuteckého je po rekonštrukcii otvorená pre verejnosť

KULTÚRA
0 /

Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici minulý piatok po renovácii opätovne sprístupnila Vilu Dominika Skuteckého, v ktorej je umiestnená stála expozícia svetoznámeho maliara.  Zámerom novej expozície je využiť potenciál umelcovej vily v meste pod Urpínom ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života.

Zrenovovaná vila veľkého maliara

Dominik Skutecký sa tu usadil koncom 19. storočia, po dlhoročnom pôsobení najmä v Benátkach a Viedni. Vilu si nechal postaviť podľa vlastných návrhov v neorenesančnom štýle so sgrafitovou výzdobou na priečelí, ktorú aj sám vytvoril.

Okrem rozšírenia expozície v umelecko – historickom kontexte sa urobila aj čiastočná rekonštrukcia interiéru podľa nájdenej dokumentácie a dobových vzorov – úprava osvetlenia, okien, výmaľba stien, či vytvorená replika maliarskeho pódia v umelcovom ateliéri. Salón dotvára starožitný mobiliár z rodinnej zbierky maliarovho vnuka, spisovateľa a dramatika Petra Karvaša.

Namiesto pasívnej obrazárne tak expozícia vytvára dobovo inšpiratívne prostredie prispôsobené pre pohodlné trávenie času návštevníkov s tvorivými aktivitami, kultúrnymi zážitkami aj sprievodnými dočasnými výstavami. Kurátorka stálej expozície Dominika Skuteckého Katarína Baraníková, k tomu uviedla:

„Snažili sme sa priblížiť autentické prostredie, v ktorom Dominik Skutecký a jeho potomstvo žili a tvorili. Ppredstavu o tom, ako interiér vily v minulosti vyzeral, sme mali prevažne z obrazov umelca. Vilu totiž počas druhej svetovej vojny zabralo gestapo a veľkú časť rodinnej pozostalosti rozobrali.“

Predstavu o tom, ako vyzeral napríklad ateliér Dominika Skuteckého majú napríklad z obrazu Maliarka kvetín, na ktorom Skutecký zachytil svoju dcéru, Karolu Skuteckú – Karvašovú pri maliarskej tvorbe.

Snažili sme sa vyjadriť túto atmosféru skôr náznakovo, nie kopírovaním detailov.  Zaujímavosťou nového riešenia je napríklad replika pódia v ateliéri, farby a svetelnosť v interiéroch, okná a ďalšie detaily,“

dodala Baraníková.

Expozičné tematické miestnosti

Inštalácia v zrenovovanej vile približuje život maliara a jeho rodiny prostredníctvom expozičných tematických miestností. Hala talianskeho umenia predstavuje maliarove štúdiá a pôsobenie v Benátkach.

Salón, ktorého dominantným obrazom je Skuteckého najznámejšie dielo Trh v Banskej Bystrici so zachovanými artefaktami, pripomína meštiansku kultúru obdobia konca habsburskej monarchie.

Ateliér odhaľuje vývin Skuteckého tvorby a maliarskej techniky. Od akademických počiatkov, cez štúdium starých renesančných techník a experimentovanie s farbami, až k neskoršiemu záujmu o svetelnosť luministickej (impresionistickej) maľby prelomu 19. – 20. storočia.

Pracovňa zostáva vyhradená pre dočasné výstavy – najmä pre prezentáciu tvorby talentovaných potomkov, ktorých zložité a tragické osudy približuje rodinná mapa. Zimná záhrada ponúka návštevníkom oddychovú zónu pre tvorivé aktivity či spoločenské hry.

Slávnostné otvorenie

Banskobystrický župan Ján Lunter na otvorení zrekonštruovanej vily zvýraznil význam Dominika Skuteckého a jeho prínos pre svet umenia. Nezabudol pripomenúť nielen jeho umelecký život, ale aj tragické osudy jeho detí, ktoré počas druhej svetovej vojny kvôli svojmu židovskému pôvodu  nemeckí nacisti za asistencie slovenských gardistov zavraždili.

Reštaurátor Miroslav Slúka počas odborného ošetrenia a výskumu Skuteckého diel zreštauroval 25 maliarových obrazov diel. Spod nánosov starého laku a depozitov sa mu podarilo oživiť Skuteckého obrazy a dodať im typickú svetelnosť, ktorá charakterizovala tohto  výnimočného maliara.

Renovácia Vily Dominika Skuteckého sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, projekt reinštalácie vily a stálej expozície z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Celkové náklady na renováciu boli vo výške 208 tisíc eur.

 

 

 

 

Autor: (dem) , Foto: Ján Krošlák, Peter Rusko a archív