FOTO: Veda v hračkách v Štátnej vedeckej knižnici Banská Bystrica

Výstava
0 /

Spolupráca Štátnej vedeckej knižnice  (ŠVK) s Občianskym združením Vedecká hračka, ktoré založila jeho predsedníčka Ing. Beata Puobišová siaha ešte do roku 2007. Knižnica sa v roku 2016 stala sídlom stálej expozície vedeckých hračiek pod názvom “Veda v hračkách“.

Ide o  interaktívnu výstavu vedeckých hračiek, hlavolamov a jednoduchých fyzikálnych experimentov. Jednotlivé exponáty slúžia na hravé poznávanie prírodných zákonitostí. Každú hračku si môže návštevník  vyskúšať a pohrať sa s ňou. K exponátom prináleží graficky jednotný manuál obsahujúci pomenovanie hračky, akčný obrázok exponátu, návod na manipuláciu/hru a odborný opis pozorovaného prírodného fenoménu.

 

Súčasťou výstavy je aj video prezentácia manipulácie s jednotlivými exponátmi.  Výstava je doplnená o rôzne druhy literatúry k danej téme. Zaujímavosťou je učebnica fyziky v Braillovom písme.

Koordinátorkou projektu  „Veda v hračkách“ v ŠVK  je Mgr. Eva Paľková. Za roky praxe odpozorovala, ktoré hračky patria u  detských návštevníkov medzi najobľúbenejšie:

„Medzi hračky, ktoré najmenších návštevníkov najviac zaujmú patria Oddychujúci vták, Dolu lezec narebríku, Ďateľ na tyči alebo Zvieratká na šikmej ploche. Staršie deti zaujmú najmä Špiónske okuliare, Magnetické cvrčky, Magnetické jojá, Struna a špirála alebo hlavolamy ako Rubikova kocka, Soma kocka, Ježko v klietke alebo Kovový diabol. Tento hlavolam je veľmi obľúbený aj medzi najstaršími návštevníkmi, avšak potrápia si hlavičky aj pri Logickom puzzle alebo pri skladačke Pentonimo. Pri niektorých exponátoch si staršie deti, rodičia, starí rodičia alebo pedagógovia radi zaspomínajú na svoje detské časy, počas ktorých sa s podobnými hračkami hrali aj oni“ .

Galileovo kyvadlo

Galileovo kyvadlo

Množstvo zaujímavých exponátov

Knižnica výstavu priebežne dopĺňa, medzi  zaujímavé  a najnovšie hračky, ktoré zakúpila v roku 2023  patria 2 magnetické jojá, ktoré sa pri pohybe rukou nahor a nadol začnú vďaka silnému feritovému magnetu pohybovať po oceľových koľajničkách a dokonca aj svietiť.  Ďalším zaujímavým exponátom je Galileovo kyvadlo, ktoré predstavuje 15 zavesených guľôčok, ktoré pri rozhojdaní vytvárajú efekty zdanlivo prekračujúce fyzikálne zákonitosti.

Špiónsky fotoaparát dopĺňa sériu špiónskych predmetov, návštevníkmi veľmi obľúbené sú aj špiónske okuliare. Do tohto papierového fotoaparátu sa treba pozrieť ako do bežného, teda do malého kruhového otvoru na zadnej strane, tu sa však  jeho podobnosť s normálnym fotoaparátom končí a zistíme prečo je špiónsky.

Špiónsky fotoaparát

Špiónsky fotoaparát

Vizuálnou hračkou je aj Mušie oko, ktoré ako napovedá názov, nám pomôže vidieť ako rôzny hmyz alebo kôrovce. Tento nezvyčajný kaleidoskop je už piatym typom kaleidoskopu, ktorý vo výstave Veda v hračkách pre návštevníkov k dispozícii.

Za pozornosť stojí aj exponát  Nekonečný a konečný odraz tvorený spojenými kolmo stojacimi zrkadlami, pred ktoré sa položí drobný pravidelný predmet. Keď začneme pohybovať zrkadlami, na ich plochách sa objavia zmeny počtu obrazov daného predmetu. Čim je uhol, ktorý zvierajú zrkadlá ostrejší, tým v nich vidieť viac obrazov predmetu položeného medzi zrkadlá.  Celkom je v súčasnosti v rámci výstavy 63 rôznych typov hračiek.

Nekonečný odraz

Nekonečný odraz

Ďalej nám koordinátorka projektu Paľková prezradila:

„Najväčší záujem návštevníkov o výstavu je práve počas Týždňa vedy a techniky, kedy sú pripravené pre návštevníkov výstavy špeciálne bonusy.  Vlani si mohli vyrobiť Frndžalu, počas tohto ročníka to bude antistresová hračka Sliz. Najväčší záujme o výstavu je v mesiaci jún, počas školských výletov žiakov ZŠ , tiež počas letných prázdnin, kedy knižnicu navštevujú detské tábory ale aj individuálni návštevníci. Najväčšiu návštevnosť sme zaznamenali vlani práve počas Týždňa vedy a techniky (340 návštevníkov), celkom v roku 2022 720 návštevníkov“.  

Mušie oko

Mušie oko

Pozvanie na Týždeň vedy a techniky

Knižnica v rámci Týždňa vedy a techniky (6. – 10. 11. 2023) pozýva na interaktívnu výstavu vedeckých hračiek, jednoduchých experimentov a hlavolamov Veda v hračkách. Výstava je vhodná na poznávacie hranie žiakov, študentov a iných návštevníkov spojené s efektívnym pozorovaním a poznávaním. Návšteva trvá približne 55-60 minút a maximálna kapacita výstavy je 30 žiakov.

Výstava je vhodná najmä pre žiakov 1.stupňa ZŠ , ale i 5. – 6. ročník ZŠ, či predškolákov. Vítaní sú však všetci záujemcovia o vedeckú hračku.

Pre návštevníkov s platným čitateľským preukazom Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici je výstava bezplatná, pre nečlenov je spoplatnená (1,50 €/osoba). Na výstavu je potrebné sa vopred objednať, e-mailom na: vedavhrackach@svkbb.eu alebo telefonicky na: 048/47 107 51.

Zdroj: Eva Paľková a Soňa Šóky  , Foto: archív ŠVK