FOTO: Štátna opera v Banskej Bystrici oslávila 60. narodeniny slávnostným koncertom

KULTÚRA
0 /

Banskobystrická operná scéna má už 60 rokov. Posledný októbrový deň si toto okrúhle výročie  pripomenula Štátna opera v Banskej Bystrici slávnostným koncertom za účasti mnohých hostí.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini k výročiu bystrickej opery uviedol:

„Naša Štátna opera v Banskej Bystrici má za sebou tisícky, ak nie desaťtisíce návštevníkov, ktorí tu strávili krásne chvíle a prišli na lepšie myšlienky. K 60. výročiu sa patrí dať aj dar, a aby sme opere pomohli prežiť ďalších 60 rokov v krajšom šate, spolu s ministerkou kultúry sme na jej rekonštrukciu vyčlenili 30 miliónov eur. Prajem Štátnej opere veľa návštevníkov, ktorí si v nej užijú krásne večery plné umeleckých zážitkov.“

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková povedala:

„Už je to 60 rokov od založenia Štátnej opery v Banskej Bystrici. Ľudia si určite pamätajú profesionálne hudobné divadlo s názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Začiatkom 70. rokov sa vplyvom hudobno – dramatického žánru premenovala na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Po osamostatnení činohernej zložky vo Zvolene dostala 1. júla 1993 svoj samostatný štatút s oficiálnym názvom Štátna opera. Budova je dielom architekta Emila Belluša a dočká sa rekonštrukcie, o čom začiatkom leta rozhodla naša vláda. Dnešný koncert bol dôkazom, že si vybudovala rešpektovanú opernú scénu. Odniesli sme si nezabudnuteľné umelecké zážitky, ktoré boli oslavou 60. výročia založenia Štátnej opery v Banskej Bystrici a vstupom do ďalších úspešných dekád tohto skvelého súboru.“

V réžii Dany Dinkovej a Šimona Svitka, ktorý mal pod palcom aj dramaturgiu, so zbormajsterkou Ivetou Popovičovou, dirigentmi Mariánom Vachom, Igorom Bullom a Jánom Procházkom na slávnostnom koncerte účinkovali: Oľga Hromadová, Michaela Kušteková, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Michaela Šebestová, Michal Hýrošš, Martin Popovič, Šimon Svitok, Dušan Šimo, Zoltán Vongrey, Ivan Zvarík, Michaela Várady a Mikuláš Doboš.

Spoluúčinkovali zbor, balet a orchester Štátnej opery s koncertným majstrom Oldřichom Husákom. Bol to nádherný operný koncert venovaný našej šesťdesiatničke, ku ktorému sa vraciame spomienkovou fotoreportážou.

 

 

Autor: (dem), Foto: Zdenko Hanout a FB