FOTO: Šiesta Vínšpacírka s rekordom v sabráži na diaľku a úžasnou atmosférou

KULTÚRA
0 /

Na bystrickom Námestí SNP sa v sobotu 27. apríla 2019 už po šiestykrát konala Vínšpacírka. Vinári ponúkali okolo 1 500 návštevníkom to najlepšie, čo sa za posledné obdobie urodilo v slovenských i zahraničných viniciach.

Vínny festival spojený s jazzovým a otváraním letnej turistickej sezóny

Viac ako 40 výrobcov a distribútorov vín, stovky degustujúcich Banskobystričanov i návštevníkov špacírujúcich sa s pohármi v ruke po jednotlivých stanovištiach vinárov, k tomu všetkému kvalitná džezová hudba a štart tohtoročnej turistickej sezóny – taká atmosféra vládla počas sobotňajšieho popoludnia v meste pod Urpínom.

Už 6. ročník Vínšpacírky otvoril primátor mesta Ján Nosko spolu s predsedom Cechu hostinských Martinom Repaským a Martinom Turčanom, mestský poslanec a člen organizačného výboru. Podujatie moderovala Mariana Kovačechová. Zároveň sa symbolicky otvárala letná turistická sezóna spustením hlavnej fontány na Námestí SNP a v tento deň sa sprístupnila aj Hodinová veža.

Celý čas na bystrickom námestí prebiehal 24. medzinárodný dixielandový festival – United Europe Jazz Festival. Uskutočnil sa v spolupráci s partnermi z Hradca Králové, Šalgotarjánu a Zakopaného  a prispel k príjemnému oživeniu skvelej atmosféry na festivalom námestí.

Nový rekord v sabráži na diaľku a naši majstri

Novinkou tohtoročného ročníka Vínšpacírky bol zápis do Knihy slovenských rekordov v sabráži na diaľku. Súťažiaci mali k dispozícii fľaše talianskeho prosecca s obchodnou značkou Banskobystričana Mareka Hamšíka. Najďalej do vzdialenosti 20,03 m zaletela zátka po sabráži Andreja Fuknu.

Na námestí nechýbali ani naši hokejoví barani so svojím kanadským trénerom a majstrovským pohárom Vladimíra Dzurillu. Okrem autogramov a spoločného fotenia mali k dispozícii aj limitovanú edíciu vín HC ´05 s charitatívnou myšlienkou „Postavme Miška na nohy“.

Edícia pozostáva z 10 vybraných exkluzívnych vín rodinného vinárstva Chateau MARCO zo Strekova, vyrobených výlučne z vlastných vinohradov. Jednotlivé odrody vína si vybrali samotní hráči hokejového klubu, každé má svoju unikátnu etiketu s fotkou a podpisom vybraného hráča.

Oceňovanie najlepších vinárov

Organizátori Vínšpacírky sa v tomto roku rozhodli dať tradičnému podujatiu tematickejší nádych,  preto väčšina ponúkaných vín pochádzala z vinárstiev oblasti niekdajšieho Rakúsko – Uhorska.

Počas vínneho  festivalu už tradične udelili ocenenie ďalšej legende, tentoraz vinárovi a významnému slovenskému šľachtiteľovi Ondrejovi Korpásovi za celoživotný prínos v rozširovaní fondu slovenských novošľachtencov.

Za 48 rokov vo vinohradoch urobil takmer dvetisíc pokusov. Z množstva vyšľachtených odrôd je zatiaľ oficiálne zaregistrovaných len niekoľko. Jeho najnovšie registrované odrody sú Rizling rituál a Hossa, pomenovaná po hokejovej legende Mariánovi Hossovi, ktoré vyšľachtil spolu so synom Ondrejom.

V rámci Vínšpacírky staviame na piedestál ľudí, ktorí sa venujú vinárstvu a vinohradníctvu na Slovensku a venovali sa mu ešte za čias bývalého Československa. Sú to väčšinou starší ľudia, ktorí vyšľachtili x tisíc odrôd, ale akosi sme na nich zabudli. Takto si ich chceme pripomenúť. Pán Korpás je veľká osobnosť slovenskej enológie, keď prechádzal pomedzi vinárov zdravili ho, všetci ho poznajú,“

uviedol  člen organizačného výboru a poslanec Martin Turčan.

Organizátori taktiež udelili známku kvality Bystrický anjel dvom tradičným odrodám vína z Banskobystrického kraja.Išlo o vína z vinohradu Vinica známeho vinára Gabriela Zsigmonda zo Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti – vinohradu Vinica. Konkrétne to bol Rizling rýnsky 2017, neskorý zber a Frankovku modrú ročník 2016, výber z hrozna.

Napriek rôznym predpovediam vyšlo aj počasie, takže možno skonštatovať, že to bola veľmi úspešná Vínšpacírka a na rok sa môžeme tešiť na jej 7. ročník.

Autor: (tom), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová