FOTO: Francúzsky veľvyslanec po piatich rokoch opäť na Úrade BBSK

SPRÁVY
0 /

V utorok navštívil veľvyslanec Francúzskej republiky v SR J. E. Christophe Léonzi banskobystrického župana Jána Luntera v jeho sídle na Námestí SNP. Bola to prvá návšteva francúzskeho ambsádora po viac ako piatich rokoch, keď počas mandátu predchádzajúceho župana na Úrad BBSK zo známych dôvodov nechodili žiadni veľvyslanci z demokratických krajín.

Francúzsko v Banskej Bystrici

Pána Christophe Léonziho v sprievode jeho 1. tajomníčky Ivany Nyffenegger a predstaviteľov Alliance Française v Banskej Bystrici Tomáša MártonaThomasa Laurenta prijal predseda BBSK Ján Lunter spolu so svojím podpredsedom Stanislavom Horníkom. Stretnutie sa nieslo vo veľmi priateľskom a otvorenom duchu, čo ocenili obidve strany.

IMG_20180911_100444_resized_20180911_105104799

Predmetom spoločného rokovania boli vzájomné vzťahy Francúzska so Slovenskom i naším regiónom a možnosti ďalšej spolupráce. O to viac, že pán Christophe Léonzi má veľmi blízko k nášmu kraju, keďže si obľúbil okolité hory a často ich navštevuje.

„Som veľmi rád, že demokracia v Banskobystrickom kraji pokročila a mohol som dnes navštíviť jej nositeľa pána Luntera. Som v kraji, do ktorého chodím aj vďaka priateľom z Alliance Française. Banská Bystrica je krásne mesto, bol som aj v Španej Doline a na Poľane.“

povedal na úvod francúzsky veľvyslanec Christophe Léonzi.

Banskobystrický župan Ján Lunter uviedol:

„Aj ja mám k Francúzsku veľmi blízko. Môj syn študoval vo Vašej krajine, ďalší synovia študujú na bilingválnom francúzskom Gymnáziu J.G. Tajovského. Bol by som rád, keby sme mohli rozvinúť užšiu spoluprácu nášho kraja s francúzskou stranou v oblastiach spoločného záujmu, ktoré si zadefinujeme.“

IMG_20180911_102225_resized_20180911_105332255

Následne obidve strany diskutovali o konkrétnych možnostiach spolupráce smerujúcej k ďalšiemu rozvoju Banskobystrického kraja. Je to oblasť turizmu a cestovného ruchu vzhľadom na prírodné bohatstvo, zaujímavú kultúru a históriu nášho kraja, riešenie integrovanej dopravy a dopravná infraštruktúra, vzdelávanie na stredných školách a spolupráca UMB s univerzitou v Grenobli, ekonomická oblasť či energetika.

Pán Léonzi poznamenal, že ho znepokojuje znižovanie počtu študentov francúzskeho jazyka a tým aj lektorov v našom školstve, čo pripisuje jedinému povinnému cudziemu jazyku, ktorým je angličtina a ostatné ako francúzština či nemčina sú voliteľné. Spolu s nemeckým kolegom rokujú s ministerkou školstva Martinou Lubyovou o možnosti zrovnoprávnenia ostatných jazykov s angličtinou, aby povinné boli aspoň dva cudzie jazyky.

Francúzky veľvyslanec sa zaujímal aj o politické otázky. Spoločne s bystrickým županom rozoberali príčiny vzrastajúcej  podpory extrémistických strán v našom regióne i na Slovensku, s čím má skúsenosti aj Francúzsko. ´

Pán Léonzi ocenil rozvoj lokálnej demokracie aj v Banskobystrickom regióne po posledných voľbách do VÚC. Spýtal sa Jána Luntera, ako vidí výsledky nastávajúcich komunálnych v Banskej Bystrici a ten odpovedal:

„Myslím, že ich vyhrá súčasný primátor, ktorý odviedol kus práce pre mesto a má podporu.“

Na otázku francúzskeho veľvyslanca, ako sa pozerá na možnosť založenia novej strany prezidentom Andrejom Kiskom, reagoval bystrický župan skepticky. Považuje to skôr za kontraproduktívne, ale nevidí dovnútra opozičných strán.

Na záver stretnutia si obe strany vymanili darčeky a dohodli sa na ďalších konkrétnych rokovaniach v rámci dohodnutej spolupráce.

IMG_20180911_111537_resized_20180911_105406485

Pár slov s francúzskym veľvyslancom

Nášmu portálu pán Christophe Léonzi poskytol krátky rozhovor:

Je potešiteľné po piatich rokoch vidieť na Úrade BBSK opäť francúzskeho veľvyslanca. Čo bolo cieľom Vašej návštevy?

„Ešte som sa doposiaľ nestretol s pánom županom Lunterom, hoci som o jeho rodine úspešne podnikajúcej v potravinárstve veľa počul. Je pre mňa dôležité udržiavať dobré vzťahy s predstaviteľmi Banskobystrického samosprávneho kraja. Chodím pravidelne do tohto krásneho  regiónu s bohatou históriou, ktorý sa dynamicky rozvíja. Dúfam, že tu budeme aj my Francúzi naďalej prítomní, aby tento región prosperoval. Je to srdce Slovenska a keď funguje srdce, celá krajina sa má dobre.“

V rozhovore s bystrickým županom ste spomenuli, že ste sa zaľúbili do našich hôr. Aké možnosti vzájomnej spolupráce s Banskobystrickým krajom okrem turizmu vidíte?

„Áno obľúbil som si tieto hory, sú nádherné. Určite sa budeme chcieť stretnúť s pánom Lunterom aby sme rozpracovali témy, o ktorých sme dnes hovorili na našom prvom stretnutí. Okrem turizmu to bude najmä oblasť ekonomiky, energií, mobility, vzdelávania či lokálnej demokracie.“

IMG_20180911_102134_resized_20180911_105315227

V Banskej Bystrici má Francúzsko jeden pevný a aktívny bod, ktorým je  Alliance Française. Ako hodnotíte činnosť tejto organizácie?

„Alliance Française v Banskej Bystrici, ktorú vedú páni Tomáš Márton a Thomas Laurent,  akýmsi pilierom francúzskej kultúry na Slovensku, je to naša tvár aj v tomto regióne. Či už je to vzdelávanie vo francúzskom jazyku, šírenie francúzskej kultúry a piesne, organizovanie slovensko – francúzskych stretnutí a udržiavanie dobrých vzťahov s miestnymi inštitúciami a ľuďmi vôbec. V porovnaní k počtu obyvateľov je Banská Bystrica najfrankofónnejšie mesto na Slovensku.“

Okrem župana na Úrade BBSK navštívite aj riaditeľa Múzea SNP. Aký význam pripisujete tejto návšteve?

„Pán riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev je pre nás dôležitá osoba, udržiava pamäť národa o SNP a bráni jeho odkaz.  Najmä v súčasnosti, keď sa čoraz častejšie  objavujú extrémisti, ktorí chcú falšovať dejiny, čo je veľké nebezpečenstvo pre demokraciu. Múzeum SNP je práve tá inštitúcia, ktorá uchováva spomienky na SNP. Pripomíname si sté výročie vzniku Československa, 50. výročie Pražskej jari, je tu Štefánik, oslávili sme 74. výročie SNP. Preto považujem za česť navštíviť Pamätník SNP v Banskej Bystrici, ako som predtým navštívil Pamätník francúzskym partizánom na Strečne.“ 

J. E. Christophe Léonzi je v Banskej Bystrici aj vo štvrtok. Na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB sa  zúčastňuje medzinárodnej konferencie  23rd Annual Conference of Central European Political Science Association.

v muzeu snp

Autor: (tom), Foto: redakčné