FOTO: Badínska šesťdesiatka

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

V obci neďaleko Banskej Bystrice to v septembri žilo oslavami šesťdesiateho výročia vybudovania miestnej základnej školy. Počas dňa otvorených dverí si návštevníci mohli prvýkrát prezrieť jej novozrekonštruovanú budovu, ktorej základy boli položené roku 1962. Po dlhom období opatrení sa tak cez brány školy nahrnulo množstvo hostí rôznych vekových kategórií, nielen priamo z Badína, ale aj širšieho okolia.

Balóny, ozdoby a veľké šesťdesiatky na oknách na nás žmurkali už od príjazdovej cesty. Študenti vítali a usmerňovali prichádzajúcich a ponúkali drobnosti vytvorené šikovnými rukami tunajších pedagógov. Deti, rodičia, starí rodičia a ďalší pamätníci vstupovali do školy už v predpoludňajších hodinách.

Ruch na prízemí

Ruch na prízemí

Nemohlo sa zabudnúť ani na bývalých pracovníkov, ktorí pozvanie na podujatie prijali, aby oslávili šesťdesiate narodeniny inštitúcie, ktorej dlhé roky obetovali množstvo úsilia, energie, ale hlavne lásky a trpezlivosti.

„Ešte pred vstupom nás privítali detskí sprievodcovia na prvom stanovišti exhibície školy a odprezentovali učiacu záhradu, ktorá vznikla ako projekt Zelenej školy v spolupráci s neziskovou organizáciou Živica. Moderné prvky ako pocitový chodník, dažďová záhrada, hlinený domček, či litofón pre badínsku základnú školu nie sú žiadnou neznámou,“

hovorí Mgr.art Lucia Zdútová, koordinátorka projektu Erasmus+ pre ZŠ s MŠ Tajovského 2 v Badíne.

Prezentácia Zelenej školy

Prezentácia Zelenej školy

Po vstupe do budovy návštevníkov vítal vestibul plný historických fotografií školy, učiteľov i žiakov. Výstavu na prízemí dopĺňali kroniky zachytávajúce jedinečné momenty sprevádzajúce školu viac než polstoročie.

Nechýbala ani ukážka súčasných prác žiakov v podobe ich ročníkových projektov. Zábavu zabezpečilo fotenie vo fotorámoch, ktoré nám, ako inak, zhotovili a naaranžovali šikovné ruky učiteľov. Po umeleckom zážitku z predstavenia ZUŠ Zacharová ostávalo niekoľko výstupov po schodoch.

Výstava ZUŠ-ky a tvorba

Výstava ZUŠ-ky a tvorba

Badínska škola tak na dvoch podlažiach poskytla prehliadku jednotlivých predmetov, pričom návštevníci sledovali modernizované priestory školy. Už po zdolaní prvého schodiska zaujala hostí hudba, ktorá počas posledných 60 rokov sprevádzala niekoľko generácií.

„Zaspomínať sa dalo aj s predmetmi z čias minulých, a prezreli sme si, ako čas ovplyvnil množstvo vecí, na ktoré sme boli zvyknutí – či už vo vyučovaní, školskom klube alebo doma pri televízii či rozhlase,“

dodáva Lucia.

Informačné technológie z minulého storočia

Informačné technológie z minulého storočia

Všetci žiaci školy absolvovali prehliadku so svojimi učiteľkami a po ceste si mohli urobiť kvíz o školskej knižnici a pozrieť, čo je nové na Bookflixe. Vyskúšali si staré aj nové mikroskopy pod vedením retro showmana Majstra N a zahrali si Super Maria na starožitnom počítači.

Zistili, aké jazyky a z akých učebníc sa učilo pred rokmi a čo ich učitelia a rodičia sledovali v telke, keď boli malí. Nostalgické úsmevy a prekvapené otázky detí na predmety, ktorým ani omylom nepripísali ich reálne využitie v minulosti, príjemne dotvárali atmosféru oslavy narodenín našej šesťdesiatničky.

Majster N a jeho pomocníci

Majster N a jeho pomocníci

Nechýbala ani prehliadka modernej, čerstvo zrekonštruovanej športovej haly, v ktorej športoví tréneri zo zoskupenia Smileys odprezentovali svoje schopnosti.

Jedno zo stanovíšť patrilo aj prezentácii projektu Erasmus+ s názvom Beyond the Limits with Learning, do ktorého je škola zapojená. Žiaci aj ostatní hostia boli nadšení, keď videli množstvo fotiek a materiálov z aktivít a účastníčky mobilít im rozprávali o projekte a jedinečných zážitkoch, ktoré im priniesol. Často nechali počuť, ako je to dobre, že majú deti možnosť cestovať a poznávať krajiny.

Zážitky z Erasmu

Zážitky z Erasmu

„Oslavy narodenín v nás oživili množstvo spomienok a zároveň nám ukázali, akou rýchlosťou dokážeme napredovať. Šesťdesiat rokov je však v existencii školy pomerne krátke obdobie, a preto sa už teraz môžeme tešiť na to, čo si pre nás prichystá na svoje ďalšie okrúhle narodeniny,“

uzatvára Lucia Zdútová.

Všetko najlepšie, Základná škola s materskou školou Tajovského 2 v Badíne!

Zdroj: Lucia Zdútová a Matej Baďura, Foto: autorka