Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici je najlepšou detskou nemocnicou na Slovensku

Zdravie
0 /

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil 15. decembra 2020 výsledky hodnotenia vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti slovenských nemocníc. Detské nemocnice pre svoju špecifickosť nie sú zaradené vo zverejnených rebríčkoch, na stránke inštitútu je však možné všetky sledované ukazovatele pre jednotlivé nemocnice zobraziť a porovnať.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica, ktorá si dlhodobo udržuje vysoký štandard, sa môže pochváliť skvelými výsledkami a to predovšetkým z hľadiska spokojnosti pacientov – celková spokojnosť je až 92 %, čo je najvyššie číslo medzi všetkými hodnotenými nemocnicami. Skvelé hodnotenie dosiahla nemocnica aj pri ďalších ukazovateľoch. V tabuľke je uvedené porovnanie troch detských nemocníc na Slovensku:

„Toto sú najdôležitejšie čísla, ktoré pre nás majú veľkú výpovednú hodnotu. Znamenajú, že svoju prácu robíme dobre, a že to tak vnímajú aj naši pacienti. Tieto čísla sú pre nás zároveň záväzkom do budúcna – záväzkom nepoľaviť a neustále sa zlepšovať. Znamenajú tiež, že Detská nemocnica pod vedením jej riaditeľa Ing. Juraja Galla ide správnym smerom a má potenciál rozvíjať sa a napredovať,“

takto sa na margo uvedených štatistík vyjadril Miloslav Hanula, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť banskobystrickej detskej nemocnice.

Miloslav Hanula

Miloslav Hanula

Detská nemocnica v Banskej Bystrici vstupuje do náročného obdobia rekonštrukcie lôžkových oddelení. Tieto stavebné úpravy budú rozsiahle a časovo náročné – rekonštrukcia bude trvať celý rok 2021. Zásadné však je, že vedenie nemocnice zabezpečilo všetky činnosti tak, aby neovplyvnili poskytovanie zdravotnej starostlivosti – rekonštrukcia bude prebiehať za plného chodu nemocnice.

„Uvedomujeme si, že toto obdobie bude zaťažkávacou skúškou tolerancie, pochopenia, ohľaduplnosti, trpezlivosti a lojality. Je to však jediný spôsob ako pre svojich pacientov a zamestnancov vytvoriť moderné zdravotnícke zariadenie spĺňajúce potreby, nároky a štandardy 21. storočia.“

povedal Juraj Gallo, poverený riaditeľ Detskej nemocnice a dodal:

„Pevne verím, že s podporou zamestnancov a pochopením pacientov a ich rodičov to zvládneme.“

zľava Juraj Gallo a Pavel Bician

zľava Juraj Gallo a Pavel Bician

Podobne ako pri banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici, ktorá sa tretíkrát za sebou stala Nemocnicou roka 2020 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc, musíme konštatovať, že aj Detská fakultná nemocnica funguje s povereným riaditeľom.

Toho doterajšieho začiatkom októbra odvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí a napriek tomu, že v posledný novembrový deň poverený riaditeľ Juraj Gallo najlepšie absolvoval výberové konanie, podľa komisie v ňom spolu s ďalším prihláseným kandidátom neuspel a výber sa bude musieť opakovať niekedy na budúci rok.

Marek Krajčí

Marek Krajčí

Darmo je pod jeho vedením DFN v Banskej Bystrici najlepšia na Slovensku a pripravuje ďalšie investície do svojej obnovy, zdá sa, že pre súčasné ministerstvo zdravotníctva to ani v tejto pandemickej dobe veľa neznamená.

Preto treba poďakovať vedeniu našej detskej  nemocnice a celému zdravotníckemu personálu za to, čo na poli zdravotníctva robia pre malých pacientov.

Zdroj: Jana Petríková a (tom), Foto: ilustračné