Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca uvádza v novembri predstavenia JUMBLE a ČIN

KULTÚRA
0 /

Divadlo Štúdio tanca uvádza JUMBLE po úspešnom live streame konečne aj ako živé fyzické predstavenie v 2. premiére 21.11.2020. Ďalšou inscenáciou 24. novembra bude ČIN v živom prenose na Facebooku.

JUMBLE

Choreografia, koncept, réžia: Stanislav Dobák

Hudba, výprava: Lászlo Pálmai

Svetelný dizajn: Ján Čief

Vo víre stále meniacich opatrení môžu divadlá (s polovičným obmedzením kapacity) znovu fungovať… Nikto nevie na ako dlho, takže Divadlo Štúdio tanca je rozhodnuté túto šancu využiť na maximum. Jedinečné multimediálne predstavenie JUMBLE spája telo človeka s pohyblivou scénou, video artom, interaktívnou hudbou a vnímavým divákom.

Premiéra predstavenia JUMBLE bola prvýkrát v histórii divadla uvedená 16. októbra 2020 ako livestream, ktorý v reálnom čase sledovalo viac ako 1 500 ľudí z celého sveta! Práve teraz prináša DŠT možnosť zažiť 2. premiéru tohto najnovšieho predstavenia v  repertoári  LIVE  v DIVADLE a to 21. novembra 2020.

Stano Dobák, tvorca najnovšej inscenácie má za sebou pozoruhodný backround. Slovák, žijúci v Belgicku síce začínal ako tanečník, no postupne ho očaril jazyk filmu a nových médií. Vo svojom umeleckom zameraní tento uznávaný tvorca spája (pre mnohých nespojiteľné) svety ľudského fyzična s digitálnym svetom, v ktorom vládnu nuly a jednotky. Jumble by sa dalo preložiť ako zmiešanina…

Dialóg živelného tanca so strojovosťou moderných technológií v takýchto rozmeroch je novinkou aj pre tak progresívnu scénu ako je Divadlo Štúdio tanca. Vnímavý divák sa môže tešiť na multimediálne predstavenie prinášajúce spoluprácu energií tiel, scény, video artu a interaktívnej hudby. Tanečník sa stáva zároveň súčasťou výpravy, reproduktorom i projekčnou plochou.

V dobe, keď nielen umenie, ale aj samotný každodenný život osciluje medzi obývaním reality i virtuality súčasne, chce JUMBLE priniesť medzi oba tábory určité zmierenie. Na pozadí každodennosti pandemických hrozieb a karantén sa aj umelci stále viac zamýšľajú nad expadnovaním svojej tvorby za hranice „bežného“ fungovania. Vznikajúca inscenácia má ambíciu tieto hranice pomenovať a následne búrať.

Predstavte si divadlo, ktoré sa odohráva rovnako smerom od začiatku do konca, ako aj od konca smerom k začiatku s vyvrcholením v presnom strede – v akejsi rituálnej singularite. JUMBLE okrem inovatívnej formy má čo povedať aj svojim obsahom. Prepojenie niečoho, čo je maximálne “demokratické” a niečoho, čo je maximálne “komunistické”. Ako by vyzerali tieto politické idey pretlmočené do pohybu a rovnako aj do všetkých ostatných zložiek predstavenia?

ČIN 

Živý prenos inscenácie banskobystrického Divadla Štúdio tanca  ČIN môžete sledovať  24. novembra 2020 o 19:00 hod. na oficiálnom Facebooku divadla (www.facebook.com/dstbb) v interpretácii medzinárodného umeleckého súboru

ČIN naplánovaný ako zájazdové predstavenie platformy DŠT k vám v rámci Roku Slovenského divadla 2020, mal priniesť súčasný tanec do miest Banskobystrického kraja, kde sa s ním človek bežne nestretáva (Veľký Krtíš, Kokava nad Rimavicou, Kremnica). Koncepčne a časovo boli zájazdy späté s výročím 17. novembra, s ktorého hodnotami a odkazom dielo bytostne súznie.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme presunuli predstavenie do online priestoru a ČIN uvedieme ako profesionálny živý prenos z nášho divadla – venovaný divákom a mestám, v ktorých sa pôvodne mal hrať,“

uvádza Lucia Šebestová z produkcie DŠT.

Samotnému predstaveniu bude predchádzať online diskusia organizátorov a predstaviteľov miestnych kultúrnych obcí na tému dedičstva 17. novembra v dnešných dňoch, ako aj významu kultúry a umenia v súčasnej situácii. Diskusie sa zúčastnili:

Pavol Gajdoš – projektový manažér, Lívia Méndez Marín Balážová – choreografka za DŠT,  Jana Krotáková – vedúca Miestneho kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou, Zuzana Braunsteinová – riaditeľka MSKS Veľký Krtíš   a  Zdeno Gális – vedúci KC Akropola Kremnica. Špeciálnym hosťom diskusie bola autorka diela ČIN – Lívia Méndez Marín Balážová, medzinárodne etablovaná tanečnica a choreografka, známa hlavne zo spolupráce so svetovo uznávaným súborom Ultima Vez.

Inscenácia ČIN je jednou tretinou diela 3×20 Ženy, ktoré bolo ocenené prestížnou cenou DOSKY za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla. Na ploche dvadsiatich minút formou intenzívneho tanečného zážitku otvára témy manipulácie mocou, vymedzujúcej agresivity a chladnokrvného elitárstva.

Dnes, keď sa síce zatýkajú tí, čo mali strážiť spravodlivosť, ale jednanie najvyšších predstaviteľov štátu zároveň často pripomína klauniádu, je ČIN až podozrivo relevantným a aktuálnym umeleckým dielom…

Umelecký tím:

Choreografia : Lívia Méndez Marín Balážová
Hudba: Martin Polák

Účinkujú:

Tibor Trulik (Slovensko)
Michaela Mirtová (Slovensko)
BartoszPrzybylski (Poľsko)
Laura Carolina Garcia (Čile)
JasonYap (Malajzia)

Podujatia sa uskutočňujú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Lucia Šebestová, Foto: DŠT a ilustračné