Zuzana Čaputová diskutovala s Bystričanmi v Národnom dome

SPRÁVY
13 /

Tomu sa hovorí aj čaro nechceného. V piatok krátko po ukončení slávnostného večera  v Športovej hale Dukla na Štiavničkách organizovaného stranou SMER – SD, ktorej sa zúčastnil aj kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič s manželkou Helenou, sa v Národnom dome schádzali účastníci diskusie s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou, ktorú podporuje jej strana Progresívne Slovensko.

Do prednej sály Národného domu prišlo do 300 priaznivcov Zuzany Čaputovej, ktorá diskutovala za stolom s moderátorom Michalom Šimečkom, jednotkou na kandidátke Progresívneho Slovenska  do Európskeho parlamentu. Je zaujímavé, že týždeň dozadu podobne vystupoval v Národnom dome Robert Mistrík, vtedy jeden z favoritov medzi kandidátmi na slovenského prezidenta…

zuzana caputova

Zuzana Čaputová sa na úvod bystrického stretnutia priznala, že ešte stále spracúva nové a nové informácie v súvislosti s turbulentným dianím posledných dní, keď sa v jej prospech vzdal Robert Mistrík a v prieskumoch preferencií sa razom vyšvihla na prvé miesto:

„Samozrejme že je to veľmi príjemný a nečakaný šok, pretože pred prvým kolom volieb som zatiaľ nemala takúto vysokú podporu. Ja si to nesmierne vážim, cítim to ako obrovskú zodpovednosť. Na tlačovej besede s pánom Mistríkom zabudla aj usmievať, alebo bolo to z toho pretlaku informácií, keď som si uvedomovala, že som veľmi dlho bola ôsma, opäť ôsma, potom tretia a zrazu prvá. Ešte nás čakajú dva týždne do prvého kola a ja dúfam, že to mojich priaznivcov či iných kandidátov nebude demotivovať ako istá vec a prídu voliť.“

stretnutie s ludmi1

Na otázku moderátora, či byť prezidentkou bol jej sen, Čaputová odpovedala:

„Určite nie. Môj prvý profesný sen, ktorý si pamätám bol, že som chcela maľovať keramiku. Potom som chcela byť stavebnou inžinierkou a napokon psychologičkou alebo právničkou, tak som sa hlásila na psychológiu a právo, lebo oboje je o službe ľuďom. Začínala som v samospráve ešte počas štúdia na Právnickej fakulte, potom som spolupracovala s Via Iuris. Bola to úžasná osobná aj odborná skúsenosť. Robili sme mnohé kauzy, kde bola aj Pezinská skládka.“

Zároveň sa Zuzana Čaputová venovala analýzam, ako fungujú či nefungujú orgány verejnej moci. Advokácia je limitovaný priestor na ovplyvňovanie vecí verejných, preto som napokon vstúpila do politiky (je podpredsedníčkou strany Progresívne Slovensko). Potom nasledoval náročný proces rozhodovania vstúpiť do prezidentskej kandidatúra, kde sa nachádza dnes.

zuzana caputova1

Podľa Čaputvej v politike chýba prirodzená ľudská schopnosť precítiť to, čo sa deje v životoch a hlavách ľudí, ktorí zažívajú nespravodlivosť. Aké to je, báť sa každý mesiac o vyžitie. Báť sa ochorieť a nevedieť sa spoľahnúť, že sa o vás dobre postarajú. Cítiť krivdu, no nemôcť sa domôcť spravodlivosti. Aké frustrujúce je potom sledovať arogantných mocných, ktorí sú takí vzdialení bežným ľuďom svojou beztrestnosťou. Politika bez súcitu nikdy nebude úprimná.

K svojej kandidatúre na prvú prezidentku Zuzana dodala:

 „Nechcem tým povedať, že v našej krajine je všetko nefunguje a je čierne. Máme deficity, ktoré bránia tomu, aby naša krajina využila potenciál ľudí, ktorí v nej žijú. Preto som vstúpila do prezidentskej kampane. Keď sa ma pýtajú, či je Slovensko pripravené na ženu prezidentku, priznám sa – neviem. Viem ale, že ľudia si zaslúžia prezidentku, ktorá cíti s nimi a je im nablízku, keď sa im deje krivda,“

zuzana caputova2

Pokiaľ ide o prezidentské kompetencie, snaží sa Čaputová triezvo upozorňovať ľudí, že nech by tu bol ktokoľvek prezidentom, sám neurobí nič s touto krajinou. Jej predstavou je byť aktívnou prezidentkou, ktorá keď treba, poukáže nato, že niečo systémovo nefunguje dobre, s tímom odborníkov chce predkladať návrhy a zámery, ako by veci mohli fungovať lepšie, má o tom konkrétne predstavy.

Prezidentská kandidátka hodnotí posledný rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z toho pohľadu, že kritická masa ľudí sa dozvedela o hĺbke problému so spravodlivosťou na Slovensku a arogancii moci. To čo sa stalo, prebralo ľudí z letargie. Nastali niektoré zmeny, ale boli nedostatočné a nesystémové. Je to aj správa o stave občianskej spoločnosti, akým spôsobom ľudia uchopili právo zhromažďovať sa, vyjadrili svoju nespokojnosť a dali spätnú väzbu vláde.

stretnutie s ludmi

Popri spravodlivosti a životnom prostredí je ďalšou témou volebnej kampane Zuzany Čaputovej sociálny rozmer starostlivosti o slabších, seniorov a ľudí na okraji spoločnosti. Z hľadiska dlhodobej starostlivosti o seniorov máme na Slovensku málo lôžok v nemocniciach vrátane personálu. Problémom je aj odchod mladých ľudí za prácou, rozbíjajú sa rodiny a nemá sa kto starať o starých či chorých rodičov. Súcit s ľuďmi je dôvodom, pre ktorý bojuje.

Do kampane nechce zaťahovať svoju rodinu, teda dve deti a svojho priateľa. Myslí si, že to zvládne sama aj potom, keby sa stala prezidentkou. Z jazykov ovláda angličtinu a ruštinu. V prípade svojho zvolenia za prezidentku by sa vzdala členstva v strane Progresívne Slovensko.

V ďalšej debate sa Zuzana Čaputová venovala jednotlivým prvkom svojej volebnej kampane a odpovedala na otázky z publika. Je sympatické, že v Banskej Bystrici sa nesnažila politizovať predvolebný súboj so svojimi najväčšími súpermi ako boj dobra so zlom, ale sústredila sa na seba a svoj prezidentský program pre ľudí.

caputova v narodnom dome1

Autor: (tom), Foto: redakčné a ilustračné FB