Vláda Igora Matoviča sa chystá zmraziť minimálne dôchodky

SPRÁVY
0 /

Zdá sa, že vláda Igora Matoviča sa počas koronakrízy vydala na cestu šetrenia sociálnych výdavkov na slovenských dôchodcov. Najskôr to bolo zrušenie 13. dôchodku vo výške 460 eur pre každého poberateľa a jeho nahradenie nižšou sumou odstupňovanou podľa výšky jednotlivých penzií, teraz ide o zmrazenie minimálnych dôchodkov.

Zmrazenie minimálnych dôchodkov

Minimálne dôchodky sa pre 216 tisíc ich poberateľov od začiatku budúceho roka nebudú zvyšovať, zostanú v rovnakej výške ako v súčasnosti. Základná suma minimálnej penzie sa odpojí od priemernej mzdy na Slovensku.

Obnoví sa aj zohľadňovanie len tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia  pri posúdení nároku na minimálnu penziu. Žiadateľovi o dôchodok sa tak z hľadiska nároku na minimálny dôchodok opäť vezmú do úvahy len tie roky poistenia, pri ktorých v hrubom zarábal mesačne najmenej 24,1 % z priemernej mzdy. Napríklad za rok 2019 by išlo o hrubý mesačný zárobok najmenej 263 eur.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predložilo do pripomienkového konania. Rezort práce pod vedením Milana Krajniaka tak opravuje nastavenie minimálnych dôchodkov, ktoré koncom minulého roka v parlamente presadili poslanci NR SR za SNS.

Schválením navrhovanej novely zákona má Sociálna poisťovňa  v budúcom roku ušetriť 59 miliónov eur, v roku 2022 zhruba 76 miliónov eur a v roku 2023 približne 103 miliónov eur.

Následok naviazania na priemernú mzdu

Ministerstvo práce upozorňuje na to, že naviazaním minimálneho dôchodku na priemernú mzdu na Slovensku sa suma minimálneho dôchodku skokovo zvýšila na úroveň, ktorú by prirodzeným rastom sumy životného minima dosiahla až počas niekoľkých rokov.

 „Je preto dôvodné, aby sa v súlade s pôvodným účelom minimálneho dôchodku k opätovnému zvyšovaniu sumy minimálneho dôchodku pristúpilo až po tom, keď suma predstavujúca 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu prekročí sumu 334 eur a 30 eurocentov,“

upozorňuje rezort.

Zmeny v spôsobe určovania sumy minimálneho dôchodku

Minimálny dôchodok pri získaní 30 tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia bude od začiatku budúceho roka naďalej 334,30 eura. Pri 40 kvalifikovaných rokoch penzijného poistenia minimálny dôchodok dosahuje 378,50 eura a pri 45 rokoch poistenia 410 eur.

„Zmeny v spôsobe určovania sumy minimálneho dôchodku a podmienkach nároku na minimálny dôchodok spôsobili významné narušenie princípu zásluhovosti v dôchodkovom poistení, ako aj samotného účelu zavedenia minimálneho dôchodku, teda zabezpečiť poistencovi dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi,“

zdôvodňuje svoj návrh ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zvýšil sa počet ľudí s minimálnym dôchodkom

Od začiatku tohto roka sú minimálne dôchodky vyššie a dostupnejšie oveľa väčšiemu počtu penzistov. Minimálne penzie sa totiž namiesto životného minima naviazali na priemernú mzdu na Slovensku.

Základná minimálna penzia po získaní 30 rokov dôchodkového poistenia od začiatku januára dosahuje 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Tieto zmeny v parlamente presadili poslanci za SNS. V tomto roku tak minimálny dôchodok pri 30 rokoch poistenia predstavuje 334,30 eura, čo je oproti vlaňajšku nárast o 55,40 eura a od začiatku budúceho roka by mal vzrásť na 360,40 eura, čím by stúpol o ďalších 26,10 eura.

Pri získaní viac ako 30 rokov a menej ako 40 rokov dôchodkového poistenia sa základný minimálny dôchodok zvyšuje za každý rok o 2 % zo sumy životného minima a pri 40 a viac rokoch dôchodkového poistenia za každý rok o 3 % zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Kým vlani dostávalo minimálny dôchodok približne 51 tisíc penzistov, v tomto roku ich počet stúpol na 176 tisíc, v roku 2021 by sa mal zvýšiť na 216 tisíc a v roku 2022 malo minimálnu penziu dostávať už 234 tisíc ľudí.

Odstránenie podmienky kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia

Sociálna poisťovňa po novom priznáva minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého príjmu v daných rokoch platili sociálne odvody. Zo zákona sa totiž odstránila podmienka tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia.

Po 1. januári 1993 sú to len tie roky, v ktorých ročný hrubý príjem žiadateľa o dôchodok bol najmenej 24,1 % z ročnej priemernej mzdy na Slovensku v danom roku. Zrušenie podmienky získania kvalifikovaného roku poistenia teda znamená, že už nie je potrebné za rok 2019 zarobiť v hrubom aspoň 263 eur mesačne.

Podľa opozície ide o antisociálne šialenstvo

Na zámer ministra práce, sociánych vecí a rodiny SR zmraziť výšku minimálnych dôchodkov či zrušiť oslobodenie trinástych a štrnástych platov od sociálnych odvodov  reagoval poslanec NR SR za vznikajúcu stranu HLAS – sociálna demokracia Erik Tomáš:

„Odmietame zmrazovanie minimálnych dôchodkov na niekoľko rokov. Súhlasíme však s návrhom, aby sa pri priznávaní nároku na minimálnu penziu opäť zohľadňovala zásluhovosť, teda to, či žiadateľ o minimálny dôchodok platil sociálne odvody z aspoň 24,1 % priemernej mzdy na Slovensku,“

povedal Erik Tomáš.

Dôchodcovia sa vzhľadom na zámer zrušiť trináste dôchodky a zmraziť minimálne penzie podľa Tomáša stávajú obeťou antisociálneho šialenstva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka.

Základnú sumu minimálnej penzie pri získaní 30 kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia chce minister zmraziť na úrovni 334,30 eura, k čomu poslanec NR SR poznamenal:

„Ľudí s minimálnym dôchodkom pripraví o 26 eur. Ak by sa totiž základná výška minimálne penzie nezafixovala na úrovni 334,30 eura, od januára budúceho roka by stúpla na 360 eur. Minister práce tak týmto krokom v budúcom roku na penzistoch ušetrí 60 miliónov eur, čím poškodí 216 tisíc poberateľov minimálneho dôchodku.“

Opozičný poslanec tiež kritizoval zámer Krajniaka zrušiť oslobodenie trinástych a štrnástych platov od sociálnych odvodov. Týmto krokom sa stane vyplácanie trinástych a štrnástych platov pre zamestnávateľov neatraktívnym:

„V štátnej správe to pritom už začalo fungovať. V prvom polroku tohto roka na Slovensku klesli nielen nominálne, ale aj reálne mzdy. Domácnosti tak budú ukrátené na trinástom a štrnástom plate, aby sa šetrilo.“ 

Erik Tomáš zopakoval, že poslanci NR SR okolo expremiéra Petra Pellegriniho sú pripravení iniciovať odvolávanie Milana Krajniaka z postu ministra práce a sociálnych vecí.

https://www.facebook.com/ErikTomasSR/videos/619661335407823

Zdroj: TASR a (dem), Foto: ilustračné