Sneží, sneží, sneží

SPRÁVY
25 /

sneh1

Celé Slovensko zasiahlo v noci zo stredy na štvrtok  výdatné sneženie. V Banskej Bystrici napadlo už do 30 cm snehu. V permanencii sú všetky technické prostriedky na odpratavánie napadnutého snehu.

Snehová situácia v Banskobystrickom kraji

Záľahy snehu komplikujú najmä dopravu, napriek tomu cestári robia, čo môžu.  V Banskej meste pod Urpínom doprava zatiaľ ohrozená nie je, postupne sa odpratáva sneh aj z parkovísk, na sídliskách si to robia občania zväčša sami. Sneženie by malo ustávať vo štvrtok popoludní.

Príslušníci HaZZ od polnoci v Banskobystrickom kraji viackrát pri odstraňovaní stromov, ktoré spadli na cesty v dôsledku hustého sneženia. Výjazdy hlásili v okresoch Krupina, Lučenec a Žarnovica. Podľa informácií z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici, strom odstraňovali zo štátnej cesty I/66 pri Hontianskych Nemciach i v samotnej obci.

Spadnuté stromy museli odstraňovať aj v Novej Bani, vo Veľkých Stracinách v okrese Veľký Krtíš, vo Voznici a Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica či na ulici J. Kráľa v Lučenci. V Budči pri Zvolene odstraňovali spadnutý strom z cesty, ktorá bola z tohto dôvodu uzatvorená. V Lučenci na Zvolenskej ceste spadol na cestu rozhlasový stĺp.

Problémy majú aj energetici. Spadnuté stromy a prasknuté izolátory vyradili z prevádzky dodávku elektrickej energie pre takmer 40.000 domácností  na celom Slovensku. V Banskeobystrickom kraji to postihuje odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Žiar nad Honom, Rimavská Sobota  a Lučenec. Opravy poškodených úsekov sťažuje napadaný sneh a  zlý prístup k nim.

Polícia pre nepriaznivé počasie uzavrela horský priechod Šturec pre dopravu nad 10 metrov. Úplne uzavretá je cesta I/65 cez Kremnické Bane. Uzavreli aj horský priechod Donovaly.

Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa

 Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na výdatné sneženie počas štvrtka takmer na celom území Slovenska. Na niektorých miestach môže napadnúť až 40 centimetrov snehu. O výstrahách I. a II. stupňa informuje SHMÚ na svojej internetovej stránke.

 Podľa SHMÚ by najviac snehu malo napadnúť v niektorých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického, Nitrianskeho a Žilinského kraja. Taktiež sa môžu vytvárať záveje a snehové jazyky. Výstraha platí do 16:00 hod.

Klimatológ SHMÚ Pavol Faško hovorí, že sneh k nám priniesla rozsiahla oblasť nízkeho tlaku, ktorá je nad Európou. Na Slovensko sa dostala od Talianska cez Chorvátsko a Maďarsko a spôsobila výdatnú oblačnosť.

„Vzhľadom na súčasné teplotné podmienky sa oblačnosť na väčšine Slovenska prejavila vo forme sneženia, len na juhovýchode našej krajiny v podobe dažďa,“

dodáva Faško.

 Podľa klimatológa najkritickejšia situácia v súvislosti so snežením bola v noci zo stredy na štvrtok a trvá v priebehu štvrtkového dopoludnia. Potom by malo sneženie ustať. V najbližších dňoch sa snehová pokrývka udrží a v piatok, ale aj v sobotu ráno sa čakajú na niektorých miestach mrazy pod – 10 °C stupňov. Mínusové teploty sa môžu udržať aj cez deň.

„Vzhľadom na výraznú nestabilitu počasia v ostatnom období možno očakávať, že v nížinách sa sneh v ďalších dňoch ešte roztopí a zima so snežením, ktorá dorazila v stredu, ešte nebude mať kontinuálny, teda súvislý charakter,“

predpovedá Pavol Faško.

 

Zdroj: SHMÚ a TASR, Foto: ilustračné