Na Slovensko prichádza Angela Merkelová

SPRÁVY
0 /

Slovensko víta najvplyvnejšiu ženu EÚ Angelu Merkelovú. Nemecká kancelárka prichádza  na pozvanie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Vo štvrtok 7. februára sa v Bratislave zúčastní aj summitu krajín Vyšehradskej štvorky.

Angela Merkelová bola u nás vo februári 2011 na vrcholnej schôdzke krajín V4. Potom navštívila Bratislavu 20. októbra 2014. Peter Pellegrini pozval kancelárku na opätovnú návštevu Slovenska v máji minulého roka, keď bol v Nemecku:

„Oceňujem, že túto ponuku prijala. Nemecko je naším najväčším hospodárskym partnerom, a preto sú rozhovory na najvyššej úrovni mimoriadne dôležité.“

merkelova pellegrini

Na úvod svojej návštevy sa Merkelová stretáva s premiérom Pelelgrinim na Bratislavskom hrade. Hovoriť budú o slovensko – nemeckých vzťahoch, ale aj o aktuálnej situácii v Európskej únii. Následne sa nemecká kancelárka zúčastní summitu predsedov vlád krajín V4.

merkelova pellegrini1

Hlavnou témou tohto rozšíreného formátu bude predovšetkým príprava nového viacročného finančného rámca EÚ na roky 2021 – 2027, nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu či budúcnosť EÚ. Diskutovať sa má aj o integrácii v rámci Európskej únie.

„Sme spoľahlivým a zodpovedným partnerom, jediným štátom eurozóny v tomto regióne a verím, že sme schopní plnohodnotne sa podieľať na rozhodovaní o najdôležitejších európskych otázkach,“

povedal premiér Peter Pellegrini.

Podľa slovenského premiéra je dôležité, aby Slovensko hľadalo cestu k stolu, za ktorým sa bude rozhodovať o ďalšom smerovaní EÚ. V súvislosti s pristúpením Nemecka a Francúzska k užšej integrácii a obnovením diskusií o takzvanom jadre Európskej únie dodal, že spolupráca dvoch najsilnejších štátov Únie je významným aktom a nedá sa obísť.

merkelova pellegrini2

Okrem predsedu vlády Pellegriniho sa Merkelová v Bratislave stretne aj s prezidentom Andrejom Kiskom. Nasledovať bude spoločné stretnutie s predstaviteľmi krajín Vyšehradskej štvorky. Témou rozhovorov s premiérmi V4 bude  nielen migrácia, ale aj spoločné projekty ako jednotný trh, eurozóna, hospodárska a menová únia alebo viacročný finančný rámec.

„Musíme si uvedomiť, že žijeme spoločný úspešný príbeh a dosahujeme konkrétne výsledky. EÚ je naším nespochybniteľným životným priestorom. Samozrejme, osobitnú tému bude tvoriť brexit a príprava na všetky scenáre vystúpenia Británie z EÚ.“ 

upozorňuje Peter Pellegrini v súvislosti s otázkami o rozdielnych názoroch krajín V4 a ďalších krajín Únie.

Germany Slovakia

Premiéri V4 Peter Pellegrini (SR), Andrej Babiš (ČR), Mateusz Morawiecki (Poľsko) a Viktor Orbán (Maďarsko) si spolu s Merkelovou pripomenú 30. výročie politických zmien v strednej Európe.

Počas pobytu Angely Markelovej v Bratislave čakajú naše hlavné mesto podobné dopravné obmedzenia, aké tu boli vlani na jeseň pri návšteve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

premieri V4