Na poslednom domácom zápase medzi Banskou Bystricou a Trenčínom vládla takmer komorná atmosféra. Zbytočne by ste niekde v hľadisku hľadali bubny a aktívnych fánušíkov poobliekaných v dresoch a krútiacich šálami ako tomu bolo doposiaľ. Fanúšikov, ktorí si idú vykričať hlasivky pre svoj milovaný klub na ceste za víťazstvami. Nie je ich síce tak veľa ako v iných kluboch, no sú vždy odhodlaní bojovať aspoň hlasivkami a povzbudzovať svojich obľúbených hráčov tak krásneho športu ako je hokej.

Spolu s jedným z nich som sa rozprávala o tom čo ich viedlo k bojkotu už spomínaného zápasu. V rozhovore sa môžete na fandenie a hokej v našom meste pozrieť očami nespokojného priaznivca.
Ako dlho sa pohybujete v prostredí športu v pozícii aktívne fandiaceho nadšenca?
F: V bystrickom fanklube som od úplného začiatku a som jeden zo zakladateľov. Je to od roku 2005 ako vznikol klub HC ‚ 05, ale na hokej som chodieval už dlhé roky predtým.
Takže ste sa už určite stretli v tomto prostredí s rôznymi situáciami. Myslíte, že to majú fanúšikovia na Slovensku alebo konkrétne v Banskej Bystrici ťažké?
F: V Bystrici boli vždy podmienky pre fanklub zlé. Prvé 2-3 roky sme vôbec s vedením nekomunikovali a nikto sa o nás nezaujímal. Chodili sme na zápasy, fandili sme, všetko sme si financovali sami. Posledné roky je to lepšie, pretože klub nám finančne prispieva na výjazdy. No posledné dva roky nemáme ani poriadny sektor, nemáme kde umiestniť naše vlajky a keď mávame mávacími vlajkami, ľudia naokolo sa dosť razantne ohradzujú, že nevidia. Tiež nemáme ani zľavnené lístky ani permanentky, aj ked sme boli s vedením dohodnutí, že ich dostaneme. No od júna neboli schopní nájsť riešenie.
Pre každého hráča je zrejme dôležitá divácka odozva. Zaráža vás preto takéto správanie sa klubu voči tým, pre ktorých sa vlastne hokej hrá?
F: Neprekvapuje ma postoj klubu. Väčšinou je to na Slovensku tak, že kým ľudia na hokej chodia a je divácky záujem, tak si nevedia vážiť fanúšika. Ale keď sú zlé časy a ostanú len najvernejší, tak až vtedy robia kroky preto aby si fanúšika udržali a získali späť. Na Slovensku sa robí hokej viac pre peniaze ako pre fanúšika.
V predchádzajúcej odpovedi padlo aj slovo financie. Ak máte možnosť, priblížte nám aspoň zhruba výdavky fanklubu na veci potrebné k jeho fungovaniu na dobrej úrovni, a tiež to, ako tieto financie zabezpečujete.
F: Snažíme sa fungovať skromne a rozumne, keďže si všetko financujeme sami. Klub prispieva akurát na výjazdy ako som už spomínal. Tiež nám dali vyrobiť dve vlajky na plot, za čo im veľmi ďakujeme. Väčšinu platíme my, najaktívnejší členovia a veľmi nám pomáhajú aj zbierky, ktoré robíme na štadióne. Veľmi ďakujeme ľuďom, ktorí prispievajú. Za tie peniaze sme urobili množstvo choreografií (najmä na Zvolen), kúpili sme si 60 mávacích vlajok za 160 eur a každú sezónu si musíme kúpiť blany na bubny v hodnote 100 eur. Máme aj vlastný megafón za 40 eur. Raz prispeli aj hráči sumou 100 eur na nové blany. Bubny nám pred 3 rokmi kúpil Vlasto Plavucha z vlastných peňazí. Snažíme sa investovať do vecí, ktoré môžeme využiť aj v ďalších rokoch, čiže nakupujeme rozumne (vlajky, bubny, megafón).
Myslíte si, že v iných kluboch organizácia fanklubu prebieha na inej úrovni? Z vašich odpovedí totiž cítiť sklamanie so súčasnou situáciou u nás.
F: Sklamanie je, no odhodlanie nám nikdy nechýbalo!!! Vždy sme sa cez to pretĺkli a myslím si, že napriek podmienkam v akých pracujeme je fandenie v Banskej Bystrici na dobrej úrovni. Sklamaný som akurát z toho, že je tu veľký nevyužitý potenciál!! Na štadióne je mnoho správnych fanúšikov, ktorým keby sa vytvorili dobré podmienky, tak by chodí aj aktívne fandiť do kotla!! Sú to aj starší ffanúšikovia – 30-50 roční. Na Slovensku to majú celkovo fankluby ťažké, nielen my v Bystrici.
Napriek tomuto všetkému bol bojkot prvým prejavom nespokojnosti z vašej strany. Atmosféra na štadióne citeľne chýbala. Myslíte si, že toto gesto kompetentnými pohne?
F: Bol to úplne prvý bojkot v histórii klubu a aj fanklubu HC ‚ 05 od vzniku v roku 2005. Nechceme vyplakávať ani sa sťažovať to nie!! Len sme chceli ukázať, že nenecháme so sebou zametať. Ukázali sme hráčom, vedeniu aj divákom, aké to môže byť na hokeji bez nás. Je na každom aby si spravil úsudok, či sa mu páčil zápas bez atmosféry alebo nie. Museli sme zareagovať najmä preto, lebo veľa členov fanklubu sú študenti a nemajú peniaze na každý domáci zápas a ešte k tomu chodíme aj na výjazdy. A najviac nás sklamalo, že napriek veľkému potenciálu aký v bystrických ľuďoch je a predsezónnej snahe nájsť s vedením riešenia a vybaviť dôstojné podmienky sa doteraz nič nespravilo. Len silné reči a sľuby.
Ďalšie kroky teda nemáte premyslené?
F: My sme vždy boli verní a aj vždy ostaneme verní nášmu milovanému mestu a klubu!!! Hráči si zaslúžia našu podporu a Bystrica si zaslúži skvelú atmosféru na zápasoch. Chceme naďalej dôstojne reprezentovať naše mesto, náš klub a náš fanklub!!! Zároveň si však myslíme, že si zaslúžime dôstojnejšie podmienky a naše požiadavky nie sú prehnané. Pri snahe oboch strán by prišlo k dohode skôr, a nemuseli by sme pristupovať k takýmto krokom, lebo každému z nás trhá „srdce“ keď nemôže povzbudiť svoj klub. Už sme preskákali všeličo a nič nás nezlomí. :)) Verím však, že s vedením nájdeme v blízkom čase riešenie.
Podmienky v ktorých fungujete teda nie sú veľmi priaznivé. Čo by ste odkázali priaznivcom hokeja v Bystrici, a aké sú vaše priania do budúcnosti fungovania fanklubu?
F: Ľuďom v Bystrici by som odkázal, nech nezanevrú na hokej v našom krásnom meste!! Nech sú stále pekné návštevy na zimáku a nech svoje deti vychovávajú k láske k nášmu štátu, mestu a klubu. Verím, že do kotla si nájde cestu čoraz viac ľudí a, že naďalej budú úspešné finančné zbierky, ktoré organizujeme na naše fungovanie. Prajem si, aby bol štadión stále plný a ľudia sa na hokeji zabávali. Aby naša partia ostala pohromade a aby sme cestovali na výjazdy, a aby sa ľudia cítili príjemne či v kotli alebo na zimáku. Aby sa vytvorila jedna veľká bystrická rodina!! A najviac si prajem, aby nás chodilo veľa na zápasy do Zvolena :)) Lebo my sme páni Hrona z pod Urpína!!!
Ostáva nám teda veriť, že fanklub spoločne s vedením klubu nájdu čím skôr spoločné riešenie. Pretože hokej bez zapálených ffanúšikov by nebol hokejom. Ich povzbudzovanie by chýbalo hlavne hráčom, ktorým dodávajú silu aj v nepriaznivých momentoch, a tiež nám ostatným, ktorí nechceme chodiť na zimný štadión bez atmosféry. Každý z vás môže fanklub podporiť, či už pri spomínaných zbierkach, alebo jednoducho hlasivkami pri povzbudzovaní našich Baranov. Jadro fanklubu sa nezlomí za akýchkoľvek podmienok. Bola by však škoda, keby svojím prístupom klub odháňal nových ľudí zapálených pre hokej a ochotných fandiť a povzbudzovať za každých okolností. Naši hokejisti si predsa takýchto fanúšikov zaslúžia.
Zdroj: Bystricoviny.sk, foto: Ondrej Bobek



















