Rodák z Banskej Bystrice Robert Mistrík chce kandidovať na prezidenta SR

SPRÁVY
3 /

Banskobystrický rodák a vedec Robert Mistrík sa rozhodol kandidovať na slovenského prezidenta. Oznámil to na sociálnej sieti s tým, že o post hlavy štátu sa chce uchádzať ako nestraník.

Kandidát na prezidenta

Robert Mistrík, ktorý je bývalým členom SaS, v utorok uviedol:

„Po oznámení prezidenta Andreja Kisku som rozhodnutý uchádzať sa v roku 2019 o post prezidenta Slovenskej republiky ako nestranícky kandidát. V tejto dôležitej dobe cítim potrebu pokračovať v boji o charakter štátu a za európske hodnoty. Podrobnosti o kandidatúre oznámim v priebehu júna,“

Záujem o kandidatúru na slovenského prezidenta, ktorého budem voliť na budúci rok, doposiaľ prejavili Radovan Znášik, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, politický analytik a pedagóg Eduard Chmelár. Predbežný záujem mal deklarovať aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. O post  prezidenta SR sa pôvodne hlásil aj finančník Imrich Béreš, ale z jeho posledných vyjadrení vyplýva, že napokon zrejme kandidovať nebude.

Dr. Ing. Robert Mistrík

Narodil sa 13. augusta 1966 v Banská Bystrici, kde prežil svoje detstvo. Maturoval na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského a v roku 1991 absolvoval Chemicko – technologickú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, odbor analytická chémia.

Po úspešnom doktorandskom štúdiu na Universität Wien v Rakúsku mu bol v roku 1994 udelený akademický titul Dr. (PhD.).  Vo vedeckej práci pokračoval ako hosťujúci vedec na National Institute of Standards and Technology (NIST), Gaithersburg, MD, USA.

Slovenský vedec je zakladateľom spoločnosti HighChem s. r. o. a člen medzinárodného vedeckého tímu, ktorý sa zaoberal metódou vyhľadávania chemických látok. V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava roka za najvýznamnejšiu inováciu. Zároveň bol dlhoročným členom výkonnej rady svetovej Metabolomickej spoločnosti.

Je spoluautorom metódy prehľadávania hmotnostných spektier cez Google, ktorá bola publikovaná v Nature Biotechnology, v jedenom z najvýznamnejších vedeckých časopisov. Bol to počin, ktorý sa podaril vedcovi zo slovenskej inštitúcie po 14 rokoch.

Robert Mistrík je držiteľom Pribinovho kríža I. triedy za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné výsledky v oblasti vedy, výskumu a inovácií.

Autor: (dem), Foto: ilustračné