Reakcie kandidátov na výzvu Jána Luntera

SPRÁVY
1 /

jan lunter

Jeden z najvážnejších kandidátov na predsedu BBSK Ján Lunter vyzval v stredu ostatných demokratických kandidátov, aby sa do 13. septembra pridali k zadaniu prieskumu verejnej mienky agentúre Focus prípadnej aj inej. Výsledky tohto prieskumu by určili najsilnejšieho protikandidáta Marisna Kotlebu, pričom ostatní kandidáti by sa vzdali v prospech víťaza

Stanislav Mičev

 Ako  prvý reagoval Stanislav Mičev, ktorý  s Lunterovou výzvou nemá problém, lebo to navrhoval ešte v máji. Podľa neho treba o tom ešte hovoriť:

„Som rád, že pán Lunter konečne pochopil to, čo je v Memorande a že sa chytil myšlienky spoločného prieskumu. Budem veľmi rád, ak sa pripojí aj k memorandu.”

 Mičev by privítal, keby sa k memorandu ešte pripojilo viac kandidátov. Ján Lunter však Memorandum necelé dva mesiace pred voľbami nepovažuje za potrebné.

Martin Klus

Poslanec NR SR za SaS a kandidát na bystrického župana Martin Klus s podporou strán pravicovej opozície potvrdil svoj záväzok z polovice augusta.

„Môj plán je rokovať s tými, ktorí majú záujem sa dohodnúť a na prelome septembra a októbra sa stať alebo podporiť najsilnejšieho demokratického kandidáta, dovtedy spravím v kampani maximum pre to, aby som to bol ja,”

vyhlásil Klus na štvrtkovej tlačovej besede v Banskej Bystrici , ktorej sa zúčastnil aj podpredseda SaS Ľubomír Galko.

„Je férové, aby sme sa posadili za okrúhly stôl a porozprávali. Každopádne túto ponuku zvážime,”

reagoval Klus na výzvu Luntera, aby si kandidáti dali vypracovať spoločný prieskum.

„Ja skôr predpokladám, že to bude prieskum viac ako jednej agentúry, ale vôbec sa nebránim tomu, aby jednou z týchto agentúr bola aj agentúra Focus,”

dodal Martin Klus. Zároveň očakáva, že tento týždeň sa stretnú viacerí kandidáti, ako sú Stanislav Mičev, Ján Lunter, Pavol Greksa a Martin Juhaniak, aby sa zoberali ponukou Jána Luntera.

Ivan Saktor

Od začiatku volebnej kampane na predsedu BBSK v novembrových voľbách do orgánov VÚC Ivan Saktor  tvrdí, že je nezávislý a nestranícky kandidát. Keďže má svoje skúsenosti, nebude sa v žiadnom prípade uchádzať a ani neprijme podporu žiadnej politickej strany

„Kandidujem preto, lebo súčasné vedenie BBSK je pre mňa, tak ako pre drvivú väčšinu obyvateľov nášho kraja neprijateľné. Chápem súčasnú situáciu vo volebnej kampani medzi kandidátmi, že žiaduca zmena na poste predsedu BBSK sa môže udiať iba vtedy, keď nepôjdeme vo veľkej  regate proti silnému súperovi,“

 Rovnako ako Ján Lunter si však Saktor myslí, že cestou k úspechu v novembrových voľbách nie je nezáväzné Memorandum o vzájomnej podpore, ale iba zodpovedné kroky jednotlivých kandidátov smerujúce k spoločnému cieľu.

„Dva mesiace pred voľbami už nie je čas na špekulácie a debaty za okrúhlym stolom, ale na konkrétne riešenie. Keďže som nepodpísal Memorandum v jeho doterajších podobách, neurobím tak ani teraz. Chcem zostať naďalej konzistentný vo svojich postojoch a vyjadreniach. To sa týka aj prieskumu verejnej mienky, ktorý bude dôležitý pre určenie poradia najsilnejších kandidátov.“

Je si plne vedomý závažnosti situácie, v ktorej sa nachádzajú demokratickí kandidáti a zároveň pozná svoje možnosti byť úspešný v nadchádzajúcich voľbách.

„Ubezpečujem občanov, že v správnom čase prijmem zodpovedné rozhodnutie pre lepšiu budúcnosť nášho kraja,“

uzatvára svoje stanovisko Ivan Saktor.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné