Už 20 rokov je Envirofilm tradičnou súčasťou jarnej Banskej Bystrice. Mal by ňou zostať aj v budúcnosti, ale o to sa musia snažiť všetci Bystričania, ktorí majú na to vplyv. Zaujímalo nás, ako sa pozerá na Envirofilm po Envirofilme jeho manažérka Dagmar Rajčanová.
37 krajín z celého sveta v Banskej Bystrici
Medzinárodným festivalom filmov o životnom prostredí žila Banská Bystrica od 19. do 24. mája 2014. Do jeho jubilejného 20. ročníka prihlásilo rekordných 37 krajín z celého sveta spolu 154 filmov rôznych žánrov. Prehliadky súťažných filmov v kategóriách publicistika a spravodajstvo, dokumentárne filmy, filmy vzdelávacie, hrané a animované sa denne striedali s enviroaktivitami pre školy. Nechýbali besedy s filmárskymi osobnosťami, prehliadky nesúťažných filmov, výstavy. Zaujal aj koncert kapely Slovak tango a krst novej publikácie „Letopisy zeleného festivalu“.
Záverečný deň festivalu sa niesol v znamení vytvorenia slovenského rekordu. Na námestí SNP mladí ľudia, študenti banskobystrických škôl tancujúci štvorylku sformovali živé logo Envirofilmu, ktorým je štvorlístok. Jednoducho, environmentálny festival v meste pod Urpínom vyrástol do multižánrového podujatia.
Jubilanti Envirofilmu
Envirofilm bol tento rok aj o jubileách a jubilantoch. Samotný festival je v Banskej Bystrici už 20 rokov. Režisér Juraj Lihosit – člen Európskej filmovej akadémie, režisér populárneho seriálu Bambuľkine dobrodružstvá sa dožil 70 rokov. Strávil s nami prvé dva festivalové dni. Herca Jozefa Kronera sme si pri jeho nedožitých 90 rokov pripomenuli rozprávaním filmového historika a hercovho priateľa Štefana Vraštiaka – predsedu Slovenského filmového zväzu. S Envirofilmom sa už neodmysliteľne spája meno filmára a cestovateľa Pavla Barabáša. Jeho rozprávanie a ukážky z kolekcie Nové príbehy tatranských štítov, premiéra filmu Polárnik s osobnou účasťou protagonistu, cestovateľa Petra Valušiaka, opäť pritiahli do kina stovky divákov.
Len škoda, že v Banskej Bystrici sa nenachádza väčšia kinosála. Kamarát a fanúšik Envirofilmu Paľko Barabáš by zaplnil aj priestory amfiteátra či haly. Azda raz bude aj to…..
Atraktívne boli aj spomienky a aktuálna filmová tvorba Steve Lichtaga, česko – amerického cestovateľa, potápača, herca a úžasného rozprávača. Jeho záverečná emotívna ukážka z pripravovaného filmu Coral moon, príbehu o vymretí koralových útesov a dopadu tejto skutočnosti na život na našej planéte vyčaril slzičku v nejednom oku a pár sekúnd ticha v sále.
Letopisy zeleného festivalu
Steve Lichtag spolu s Pavlom Barabášom a riaditeľom festivalu Jánom Ilavským sa stali krstnými otcami novej publikácie Letopisy zeleného festivalu. Dve dekády medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí spracovali Dagmar Rajčanová – manažérka festivalu, jeho dramaturgička Kateřina Javorská – scenáristka a pedagogička na banskobystrickej Akadémii umení a Jozef Klinda, ktorý stál pri festivale celých 20 rokov ako člen festivalového výboru.
Knižka mapuje vznik festivalu, jeho premeny od roku 1995 až po súčasnosť, čitateľ v nej nájde informácie o známych domácich a zahraničných osobnostiach, investigatívnych novinároch a filmároch i zmienku o medzinárodných úspechoch. Veď Envirofilm ako jediný zástupca zo Slovenska je od roku 2002 členom medzinárodnej asociácie environmentálnych festivalov z Európy a Japonska, registrovanej v nemeckom Freiburgu s názvom Ecomove International.
Banskobystričania a návštevníci mohli denne navštevovať Múzeum SNP a vidieť kolekciu tých najlepších dokumentov, ktoré súťažili o 11 cien. Celkovo súťažilo 16 slovenských, 8 českých, 13 nemeckých a 4 francúzske snímky. O priazeň divákov sa uchádzali aj filmy z Arménska, Austrálie, Belgicka, Číny, Dánska, Holandska, Iránu, Írska, Maďarska, Rakúska, Švajčiarska, Taiwanu, Talianska, Ukrajiny a koprodukčný nemecko-novozélandský film. Prvýkrát v histórii Envirofilmu bol do súťaže prihlásený aj film z Demokratickej republiky Kongo. Hlavná cena Envirofilmu putovala tento rok do Nemecka a získala ju snímka Zobák a mozog režisérskej dvojice Volker Arzt a Angelika Sigl.
Envirofilmom žili aj deti
Envirofilmom žilo nielen Múzeum SNP či historická radnica, ale napr. aj US Info – informačná kancelária Veľvyslanectva USA v Banskej Bystrici, kde sa konali prednášky hostí z USA a premietanie krátkych filmových dokumentov z Floridy, Bahamskej republiky, Palau a Hawajských ostrovov. Tieto exotické krajiny mohli niekoľko rokov navštevovať aj slovenské deti, absolútni víťazi medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet.
Umožnila im to Environmentálna nadácia Ch.B.Parksovej z Floridy a jej členovia správnej rady – Bill Parks, Steve Lichtag a Dagmar Rajčanová. Envirofilm nezabudol ani na deti pripútané na nemocničné lôžko. Už niekoľko rokov navštevujú pacientov v Detskej fakultnej nemocnici významní filmoví tvorcovia. Rozprávanie o vzdialených krajinách, o prírode a cestovaní spojené s premietaním filmov a zvedavými otázkami malých pacientov sú vždy emotívnym zážitkom.
Deťom bol venovaný aj malý festival Envirofilmáčik. Premietanie filmov a hlasovanie o najlepší film z vybranej kolekcie sa tohto roku uskutočnilo už tretíkrát v „zelenej“ Škole u Filipa a druhýkrát v Detskej fakultnej nemocnici. Každý deň zabával návštevníkov Envirofilmu festivalový maskot „Tatko príroda“. Jeden z popredných slovenských mímov Miroslav Kasprzyk sa upísal Envirofilmu už v roku 1998 a stal sa jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Dojmy z festivalu a poďakovania tohtoročných účastníkov festivalu
Miro Kasprzyk:
„Každý rok bol pre mňa výnimočný na odpadnutie! Pre mňa ako maskota je úžasné, že sa dostanem k úžasným ľuďom, ako je Steve Lichtag, Paľo Barabáš, Tom Heinemann a ďalší a ďalší… vrátane Dady Rajčanovej, skvelej organizátorky. Vidím ich skvelé filmy, skvelú prácu a potom sa s nimi stretnem. A vidíme sa radi. Je to príjemné, ľudské.“
Steve Lichtag, producent a filmový režisér (USA/ČR):
„Milá skutočná kamarátka Dada, boli to bez preháňania tie najkrajšie chvíle, ktoré nie len mňa, ale mnoho ostatných ľudsky i profesijne obohatili. Filmový festival Envirofilm je krásny projekt, za ktorým sa ale skrýva tisíce hodín práce množstva ľudí. A udržať pozitívnu atmosféru vedia len „veľkí ľudia“. Preto by som Ti chcel za seba poďakovať. Poďakovať za všetky momenty, ktoré som na Envirofilme prežil a ktoré ma určite budú sprevádzať až do konca života.“
Michael Havas, scenárista (Nový Zéland /ČR):
„Ahoj Dada, bolo to krásne, a som rád, že som na Envirofilme mohol byť už druhýkrát. Podarilo sa Ti vybudovať niečo veľmi ľudského s medzinárodným presahom a dúfam, že to prebehne podobne aj budúci rok.“
Josef Albrecht, dramaturg ČT (štúdio Ostrava):
„Pekný deň pani Rajčanová, ešte raz ďakujem za pozvanie. Banská Bystrica bola pre mňa veľkým prekvapením, mesto má veľmi príjemnú atmosféru. Čo sa filmov týka, je skutočne obdivuhodné, koľko toho Váš festival ponúka. Je istým paradoxom, že v čase, keď sú filmári schopní prinášať tak pozoruhodné snímky, príliš sa nedarí tieto projekty dostať k tým, kto by ich mali vidieť, vnímať a chápať predovšetkým. Envirofilmu sa to podarilo.“
Erik Baláž, držiteľ ceny riaditeľa festivalu za najlepší slovenský film:
„Dobrý deň pani Rajčanová, musím povedať, že som bol milo prekvapený úrovňou festivalu, bolo to výborné! Ďakujem za všetko.“
Odmenou pre mňa ako organizátora Envirofilmu sú vždy plné kinosály a záujem verejnosti o festivalové sprievodné podujatia. Banská Bystrica si zaslúži takéto veľké medzinárodné podujatie, festivaloví hostia sa tu cítia príjemne. Okrem krásneho mesta a očarujúcej prírody sa tu vždy stretli s pohostinnosťou a záujmom o ich tvorbu.
Chceme toto podujatie zachovať pre obyvateľov a návštevníkov mesta aj v budúcnosti, aj keď je tu stále hrozba jeho zániku, prípadne spojenia s podobným festivalom v Bratislave….
Autor: Dagmar Rajčanová, manažérka Envirofilmu