FOTO: Premiér Pellegrini s prezidentkou Čaputovou na upršanom pietnom Kališti

SPRÁVY
8 /

Sobotňajšie 14. Stretnutie generácií na Kališti poznačila búrka s lejakom. Napriek tomu si prišli uctiť pamiatku obetí vypálených obcí v II. svetovej vojne prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini a ministerka kultúry Ľubica Laššáková spolu s množstvom občanov.

Napriek búrke a lejaku sa na Kališti konala pietna spomienka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá na rozdiel od svojho predchodcu Andreja Kisku krátko po svojej inaugurácii navštívila toto pietne miesto, uviedla, že  spomienka na  Kalište a ďalšie obce, ktoré boli vypálené počas druhej svetovej vojny, musia byť mementom, ktoré nesmie byť nikdy zabudnuté:

„Je dôležité, aby sme si udalosti, akými bolo vypálenie Kališťa a ďalších obcí, veľmi dobre pamätali a ich odkaz nebol nikdy zabudnutý. Musíme si pamätať, aké hrozné a desivé sú následky nenávistných ideológií. Musíme si pamätať, že ak sa mnoho ľudí zhodne na tom, že istá skupina je príčinou nášho utrpenia a frustrácie, vedie to k obyčajnej ľudskej tragédii.“

Premiér Peter Pellegrini, ktorý je každoročným účastníkom pietneho stretnutia na Kališti, povedal, že je povinnosťou prísť do Kališťa uctiť si pamiatku hrdinov za akéhokoľvek počasia:

„Vďaka Vám Kališťom znie naša krásna hymna Slovenskej republiky, ktorú spolu zaspievame a to je jednoducho tradícia, ktorá v Kališti trvá už niekoľko rokov. Je to prejav, že sme hrdí Slováci a ľudia, ktorí nezabúdajú na svoju históriu.“

Svoje slová adresoval premiér slová účastníkom pietneho aktu, ktorých sa napriek zlému počasiu zišli na pamätnom mieste. Zároveň sa poďakoval prezidentke za účasť na podujatí a pripomenul, že jej predchodcu v Kališti nevidel ani raz.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko k pietnej spomienke dodal:

„Nemôžeme zabúdať na tragédie minulosti, aby sme predišli ďalším. Som preto rád, že aj napriek nepriaznivému počasiu si na pietnu spomienku prišlo obete vojny uctiť mnoho ľudí rôznych vekových kategórií. Dbajme na to, aby sa hrôza, ktorá sa odohrala neďaleko Banskej Bystrice už nikdy nezopakovala. Nezabúdajme…“

Kalište

Nachádza sa v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 924 metrov nad morom, izolované od okolitej civilizácie. Pôvodná dedina bola vybudovaná v 16. storočí ako uhliarska obec a počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania bola jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky. V tom čase mala 209 obyvateľov.

Dňa 18. marca 1945 ju počas nacistických represálií vypálili nemecké jednotky a z pôvodných 42 domov ostalo len šesť. Dovedna 46 jej obyvateľov bolo zavraždených a ani po oslobodení Slovenska sa už život do Kališťa nevrátil.

Dnes je Kalište Národnou kultúrnou pamiatkou s pamätníkom obetiam tragédie, zachovanou kaplnkou a dvoma zrekonštruovanými domami, v ktorých je umiestnená expozícia Múzea SNP zobrazujúca históriu obce a Partizánskej republiky. Z ostatných domov je možné vidieť len upravené  základy.

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: FB. TASR a ilustračné archív