Peter Pellegrini iniciatíve Cesty pre Slovensko: Najskôr miňte eurofondy

SPRÁVY
2 /

Predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý sa podľa aprílového prieskumu verejnej mienky v dôveryhodnosti politikov dostal na druhé miesto za prezidenta Kisku, v nedeľnej diskusnej relácii TA3 odpovedal na viaceré otázky, ktoré sa v poslednej dobe objavili v médiách. Vyjadril sa aj k iniciatíve Cesty pre Slovensko.

Cesty pre Slovensko a peniaze na opravu ciest II. a  III. triedy

Iniciatíva „Cesty pre Slovensko“, za ktorou sú niektorí primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev, reagovala na vyhlásenie nového predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o potrebe podpory regiónov. Žiadajú ho o vyčlenenie celkom 320 miliónov eur na cesty II. a III. triedy.

„Spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov a Európskej únie by tak mohli byť v krátkom čase opravené všetky regionálne cesty v havarijnom stave,“

hovorí poslanec zastupiteľstva BBSK Ondrej Lunter, ktorý je jedným z iniciátorov „Cesty pre Slovensko“. Najhoršia situácia je podľa neho práve v Banskobystrickom kraji, kde je v havarijnom stave viac ako tisíc kilometrov spomínaných ciest.

Peter Pellegrini pripomenul, že ešte ako podpredseda vlády pre investície a informatizáciu bol pri tom, keď bola vypísaná výzva za 255 miliónov eur z eurofondov na opravy ciest II. a III. triedy. Kraje podľa neho doteraz požiadali o 82 miliónov eur, Banskobystrický samosprávny  kraj má k dispozícii 41 miliónov eur.

„Doteraz sme tú výzvu nemohli vypísať, lebo Banskobystrický kraj nemá ani jeden projekt na opravu ciest II. a III. triedy hotový. A z tých 82 miliónov, o ktoré kraje požiadali, ale stále majú k dispozícii 255 miliónov, do dnešného dňa vyčerpali nulu, lebo ani v jednom kraji nemajú ukončené verejné obstarávania,“

upozornil predseda vlády Peter Pellegrini a zároveň dodal:

„Najprv ukážte, ako ich dokážete efektívne minúť. A keď sa tieto eurofondy do posledného centa minú, môžeme si sadnúť za stôl a hovoriť o tom, koľko Vám ešte ako vláda dáme.“

V tejto súvislosti Pellegrini pripomenul, že predstaviteľ Banskobystrického samosprávneho kraja na jednej strane žiada od vlády peniaze na opravy ciest II. a III. triedy, krátko predtým chcel navrhnúť zastupiteľstvu, aby riaditeľ Úradu BBSK mal plat takmer vo výške dvojnásobku platu premiéra…

Pellegrini má svoj štýl práce a vlastnú predstavu o vládnutí

Keďže je aj podpredsedom strany, stranícke rozhodnutia sa dejú za jeho účasti a spolurozhoduje o tom, aký bude mať SMER-SD postoj a názory. Preto sa v žiadnom prípade necíti byť bábkou či predĺženou rukou Roberta Fica. Jeho skúsenosti a rady ako trojnásobného premiéra by boli cenné pre akéhokoľvek nového premiéra.

„Tam, kde ja mám záujem a kde cítim potrebu sa poradiť, alebo požiadať ho o názor, určite to urobím hocikedy a opýtam sa to hociktorého skúseného a dobrého politika. Na druhej strane, na mnoho vecí mám svoj vlastný názor a mienim si ho aj razantne, kde to budem cítiť, presadzovať,“

vyhlásil premiér Pellegrini, ktorý sa bude zúčastňovať aj zasadnutí Koaličnej rady.

Vo vzťahu k médiám neplánuje meniť svoju rétoriku  a prácu novinárov si váži. Tak ako sa od jeho práce očakáva maximálna profesionalita a odbornosť, očakáva ju Pellegrini aj od každého novinára:

„Chcem mať veľmi dobré a korektné vzťahy s novinármi s tým, že budem upozorňovať, ak nebudú novinári vykonávať svoju prácu odborne a s tendenčnými náznakmi. Z 99 percent sa chcem sústrediť na výkon svojej práce a nevenovať sa fiktívnym súbojom s novinármi.“

Kúpa bratislavského bytu

Peter Pellegrini sa vyjadril aj ku kúpe nadštandardného bytu v Bratislave, pričom zdôraznil, že ho kupoval „transparentne na meno“, nie na firmu, aby sa ušetrila DPH. Novinárovi z Denníka N, ktorý sa o kúpu bytu zaujímal, predložil viaceré dokumenty, ako Zmluvu o budúcej zmluve, kúpnu zmluvu, hypotekárnu zmluvu z banky, potvrdenie o úhrade z jeho vlastného účtu, výšku mesačnej splátky hypo úveru.

K údajným nezrovnalostiam medzi príjmami a cenou bytu vo výške približne 100.000 eur  premiér uviedol, že sa nenarodil v roku 2005, odkedy kritický novinár počítal jeho príjmy.

„Začal som intenzívne pracovať už počas štúdia na vysokej škole, od prvého zamestnania som mal nadštandardný príjem,“

podotkol premiér s tým, že pracoval ako asistent poslanca NR SR a mal popri tom zamestnanie, nevstupoval do verejnej funkcie ako niekto, kto nemá nič. Byt v Bratislave sa rozhodol kúpiť ešte v roku 2015, keď bol predsedom NR SR, ale dostal sa k tomu až teraz.

Mal aj ďalšie príjmy, ktoré nie sú vo verejnom majetkovom priznaní, pričom uviedol napríklad výnos z predaja prvého bytu, garáže, výnosy z podielových listov a kurzových obchodov, pričom podľa neho išlo o niekoľko desiatok tisíc eur, ktoré nie sú uvedené v majetkovom priznaní NR SR, ale v daňových príjmoch. Svoje majetkové pomery je pripravený preukázať na najbližšom rokovaní príslušného výboru NR SR.

Pellegrini si myslí, že by sa raz a navždy mala vyriešiť otázka bývania pre troch najvyšších ústavných činiteľov. Po roku 2020 by podľa neho mala Slovenská republika disponovať primeraným bývaním nielen pre prezidenta, ale aj ďalších dvoch najvyšších ústavných činiteľov – predsedu parlamentu a vlády, kde bude zabezpečená ich ochrana.

Kritika organizátorov protestov

Premiér sa vyjadril aj k postupu organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ktorí odmietli stretnutie s ministrom vnútra Tomášom Druckerom:

„Neviem, či to je slušné. Chcú odvolanie policajného prezidenta a systémové zmeny v polícii, ale neprídu si vypočuť názory a návrhy riešení kompetentného ministra.“

Podobne sa Peter Pellegrini  vyjadril k umelcom, ktorí požadujú odvolanie Ľubice Laššákovej z postu ministerky kultúry, no odmietajú sa s ňou stretnúť. Za politikum označil aj odmietnutie stretnutia malých farmárov z východného Slovenska s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou.  Na Úrad vlády pozval oficiálnych predstaviteľov malých farmárov.

Autor: (tom), Foto: ilustračné