OZ Pomáhame srdcom spúšťa projekt pre týrané deti BEZ OHROZENIA 2019

SPRÁVY
0 /

O bystrickej iniciatíve Pomáhame srdcom sme už viackrát diskutovali s bývalým džudistom Dukly Banská Bystrica Antonom Minárikom. Teraz ako občianske združenie so svojimi priateľmi aktívne pomáhajú ľuďom v núdzi, aktuálne sa jedná o týrané a zanedbávané deti.

Anton Minárik pre náš portál uviedol:

„V našom okolí sa neustále niečo deje a preto sme sa rozhodli reflektovať na rôzne ťažké životné situácie, ktoré postihujú bežných ľudí. Svoj voľný čas venujeme pomoci ľuďom, ktorí si to zaslúžia a potrebujú. Naša filozofia je koľko dobra dávaš, toľko dobra sa Ti naspäť vráti. Nebojíme sa výziev a pomoci druhým. Za celé obdobie sme stretli veľa úžasných a nezištných ľudí, ktorí majú veľké srdce.“

Svoju činnosť a pomoc ľuďom v núdzi robili donedávna občianska iniciatíva. Tá sa časom pretransformovala do občianskeho združenia Pomáhame srdcom, aby sa zefektívnila praktická činnosť jeho členov.

„Veríme, že týmto krokom rozšírime svoje možnosti a oblasti pôsobenia. Chceme aby naša spoločnosť bola lepším miestom pre život nás všetkých.  Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa zapájajú do našej spolupráce pomoci druhým. Všetci ľudia s dobrým srdcom a chuťou pomáhať sú vítaní,“

hovorí Minárik.

OZ Pomáhame srdcom už pomohlo viacerým ľuďom v núdzi. V poslednej dobe sa činnosť združenia zameriava na pomoc týraným a zanedbávaným deťom.

„Cez občianske združenie sme teraz pomohli dvom deťom zo sociálne slabých rodín. Ich osamelé matky majú po štyri deti, o ktoré sa ich partneri nestarajú, v jednom prípade partner neplatí ani stanovené výživné. Pomocou sponzorov Fagor Ederlan Slovensko, Global Finance a Positivo Café, ale aj cestovnej kancelárii Bombovo, ktorá nám vyšla maximálne v ústrety, sa nám podarilo vyzbierať potrebnú sumu peňazí a z každej rodiny jedno dieťa  pôjde do letného tábora v Hornej Vsi pri Kremnici. Majú hradený pobyt a vreckové, odvezieme ich do tábora aj naspäť,“

vysvetľuje Anton Minárik.

Občianske združenie Pomáhame srdcom spolupracuje s krízovým centrom Dom sv. Alžbety. Aktuálne členovia OZ pripravili projekt BEZ OHROZENIA 2019. Je to celoročná verejná zbierka zameraná pre deti na celom Slovensku, ktoré sú v núdzi, zanedbávané a týrané.

Občania môžu prispieť takýmto deťom na účet  SK97 8330 0000 0028 0163 9065 s názvom „Bez ohrozenia 2019“ vo Fiobanke.

Vyzbierané prostriedky budú použité na:

– materiálnu a finančnú pomoc rodičom týraných a zanedbávaných detí, ktorí sa o ne starajú;

– úhradu detských táborov v SR;

– neobvyklé, životné a krízové situácie rodín s deťmi;

– podporu krízových centier v SR.

Aktivita OZ je v súlade s aktuálnou kampaňou Ministerstva vnútra SR a Policajného zboru s názvom „Od zajtra“ venovanú domácemu násiliu, ktorú nedávno predstavila ministerka vnútra Denisa Saková. Jej rezort pripravil balík opatrení, aby dokázal efektívnejšie a dôslednejšie bojovať proti týraniu v domácnostiach.

„Projektom Bez ohrozenia 2019 chceme zároveň rozprúdiť verejnú celospoločenskú diskusiu zameranú na ľudí, aby sa nebáli ohlasovať na políciu týranie detí alebo matiek v rodine. Často sa totiž stáva, že okrem strachu samotných týraných osôb pred pomstou ich trýzniteľa aj vlastné rodiny pociťujú obrovskú hanbu, keď sa také niečo stane, chcú to ututlať. Práveže je to naopak, tyrana by mali označiť, pretože za to má byť spravodlivo potrestaný, nemôžu trpieť deti. Promptnejšie bude v takýchto prípadoch zasahovať aj polícia, pretože prípadov násilia v rodine a týrania detí každým rokom narastá,“

dodáva Minárik.

Modriny precitlivenosť´, ale i agresivita – to sú najčastejšie následky domáceho násilia na najmenších. K týraniu, zneužívaniu a šikane dochádza v drvivej väčšine prípadov bez toho, aby im okolie venovalo pozornosť. Existuje pre to viacero dôvodov.

Výskyt týrania, zneužívania a zanedbávania detí na Slovensku zatiaľ nie je štatisticky dostatočne zmapovaný a v porovnaní s krajinami, ktoré sa touto problematikou zaoberajú dlhšie, sa u nás udávajú podstatne nižšie počty zistených prípadov.

Bolo by však naivné vyvodiť z toho záver, že naša spoločnosť je v tomto smere zdravšia. Skúsenosti z posledných rokov sú totiž alarmujúce.  Hoci informácie o násilí páchanom na deťoch prenikajú na verejnosť čoraz častejšie, väčšiu odozvu vyvolávajú len tie najtragickejšie prípady, pričom väčšina násilia v rodinách či šikanovania v detských kolektívoch ostáva naďalej bez povšimnutia…

 

Autor: (tom), Foto: FB a ilustračné