Občianska petícia za referendum o predčasných voľbách má takmer 600 tisíc podpisov

SPRÁVY
4 /

V piatok 23. apríla skončil zber podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Podľa vyhlásení predstaviteľov dvoch najsilnejších opozičných strán, ktoré sa spolu s ďalšími partnermi najväčšou mierou podieľali na organizácii zbierania podpisov občanov na celom Slovensku, celkový počet podpisov občanov sa blíži k číslu 600 000.

V centrále Hlasu majú 285 tisíc podpisov

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný SMER-SD a HLAS-sociálna demokracia, pridala sa k nim aj SNS s Konfederáciou odborových zväzov SR a ďalší.

„Môžem oficiálne oznámiť,  som veľmi rád a priznám sa , že sme s takým číslom v Hlase ani nepočítali, ale na centrále Hlasu sa momentálne nachádza viac ako 285 tisíc podpisov, ďalšie sú na Smere a niektoré ešte stále prichádzajú. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí dali svoj podpis pod referendum.“

povedal v piatok na tlačovej besede predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Zároveň ocenil, že toto množstvo podpisov sa podarilo vyzbierať v rekordne krátkom čase a navyše počas pandémie, keď boli obmedzené možnosti získavať podpisy občanov v uliciach miest a obcí. Hárky teraz pošlú petičnému výboru budúci týždeň. To isté urobia ďalší partneri podieľajúci sa na organizácii petičnej akcie. Petičný výbor by ich mal ešte prekontrolovať, prepočítať a následne odovzdať prezidentke. Potvrdil to aj predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

Podľa Pellegriniho by referendum malo byť vyhlásené aj napriek názorom niektorých právnikov, že referendová otázka je protiústavná. Ak ľudia jasne vyjadria svoj názor za ukončenie volebného obdobia a za predčasné voľby, treba to rešpektovať a poslanci by si mali skrátiť svoje funkčné obdobie. Za vyjadrenie názoru občanov považuje aj výsledky samotného zberu podpisov.

Podpredsedníčka Hlasu Denisa Saková uviedla, že petičná akcia za referendum o skrátení volebného obdobia bola odpoveďou na silnú objednávku verejnosti. Politické strany a spoločenské organizácie, ktoré pomáhali organizovať zber podpisov, vyšli tejto občianskej požiadavke v ústrety.

„Aj mne osobne ľudia volali, aby mi hárky s podpismi mohli doniesť. Dokonca v mojej rodnej obci mamina preberala hárky, ktoré jej dávali spoluobčania, Je to občianske referendum, zber podpisov bol organizovaný na základe spätnej väzby od občanov. My sme neskúmali, kto bol koho volič a dovolím si tvrdiť, že medzi nimi bolo množstvo ľudí, ktorí volili súčasnú vládnu koalíciu,“

dodala Saková.

V Smere zozbierali 300 tisíc podpisov

Predseda strany SMER SD Robert Fico na ďalšej tlačovke oznámil:

„Členovia našej strany vyzbierali 300 tisíc podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby.  Záverečné číslo v rámci celej referendovej iniciatívy, do ktorej sa zapojili aj iné subjekty, by mohlo byť známe v pondelok. Predpokladám, že toto číslo bude okolo 600 tisíc. Smer urobí všetko pre to, aby bolo referendum úspešné.“

Predseda Smeru skonštatoval, že v rámci štruktúr strany ukončili zber podpisov v stredu, pretože potrebovali čas na doručenie vyzbieraných hárkov do svojej centrály. Podľa Fica by sa referendum mohlo konať v septembri.

„Bude aj o tom, aké Slovensko ľudia chcú mať. Ak bude referendum úspešné a budú predčasné voľby, ľudia v nich môžu rozhodnúť, či chcú suverénne Slovensko alebo politikov, ktorí počúvajú pokyny zo zahraničia. Voliči, ktorí chcú referendum, už nechcú súčasnú vládu,“

poznamenal Fico.

Petičný výbor by mohol skompletizované podpisové hárky odovzdať prezidentke SR Zuzane Čaputovej začiatkom mája. Na vyhlásenie referenda podľa ústavy treba 350 tisíc podpisov od občanov. Aby referendum o skrátení volebného obdobia bolo úspešné, musí prísť k hlasovacím urnám  nadpolovičná časť  registrovaných voličov (okolo 2,3 milióna) a z nich väčšina musí hlasovať za.

Predčasné parlamentné voľby by sa potom vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Všetko bude záležať od zodpovednosti každého občana, aby prišiel k urne a označil, či chce alebo nechce predčasné voľby.

Prezidentka republiky po obdržaní petičných hárkov má 30 dní na to, aby rozhodla o ich platnosti a vypísaní referenda resp. o jeho odmietnutí. Ak by mala pochybnosti o ústavnosti jeho obsahu, môže sa Zuzana Čaputová obrátiť na Ústavný súd SR. Až ten by rozhodol s konečnou platnosť, či je otázka referenda v súlade s ústavou alebo nie.

Autor: (tom) , Foto: TASR a ilustračné