Nedeľná poľadovica v Banskej Bystrici: 62 ošetrených úrazov a množstvo nehôd

SPRÁVY
15 /

Poľadovica, ktorá v nedeľu zasiahla celé mesto pod Urpínom a široké okolie, dala zabrať cestárom vodičom chodcom. Situácia sa stabilizovala až v pondelok, keď sa oteplilo.

Následky poľadovice

Cesty a chodníky v meste sa v nedeľu ráno premenili na jedno veľké klzisko. Kto nezostal doma, riskoval vlastné zdravie alebo dopravnú nehodu či kolíziu. Tých ťuknutí áut na ľade bolo požehnane, v členitom teréne nemohla jazdiť ani MHD.

Mnoho ľudí sa najmä na sociálnych sieťach sťažovalo na cestárov, že neskoro zareagovali na hroziacu poľadovicu a dlho trvalo solenie a čistenie ciest s chodníkmi.

poladovica1

Faktom však je, že od skorého rána až do neskorého večera boli do boja s poľadovicou nasadené všetky dostupné mechanizmy a cestári pracovali nepretržite. Najskôr sa čistili hlavné ťahy, až potom vedľajšie. Podľa cestárov takáto zimná údržba v meste trvá za normálnych okolností asi štyri hodiny, tentoraz to bola mimoriadna situácia

Národná diaľničná spoločnosť a Granvia mala na starosti R1, Slovenská správa ciest cesty I. triedy, Regionálna správa ciest cesty II. a III. triedy, zmluvní partneri mesta mestské komunikácie.

Primátor mesta Ján Nosko hodnotil situáciu v meste slovami:

„Od rána sú v teréne všetky mechanizmy určené na posýpanie ciest a chodníkov a pracovníci robia čo sa len dá. Začali sme s najdôležitejšími dopravnými uzlami ako je nemocnica a hlavné trasy, postupne pokračujeme s posýpaním na všetkých ostatných cestách i chodníkoch. Dnešnú poľadovicu som si vyskúšal aj na vlastnej koži autom i pešo. Situácia je mimoriadna.”

poladovica5

V plnej permanencii bol v nedeľu aj urgentný príjem v Rooseveltovej nemocnici. Jej hovorkyňa  Ružena Maťašeje pre médiá uviedla:

„Len v súvislosti s poľadovicou v nedeľu na našom Oddelení urgentného príjmu ošetrili až 62 pacientov, 31 z nich priviezla sanitka. Vzhľadom na situáciu bol posilnený traumatologický tím o dvoch ďalších lekárov. Pacienti k nám najčastejšie prichádzali s úrazmi a zlomeniny rúk, nôh a zápästí.“

poladovica2

Krajské riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici zaznamenalo do nedeľného večera na území nášho kraja  8 nehôd a 46 škodových udalostí. Žiaľ poľadovica si vyžiadala aj jeden ľudský život. Na ceste pri obci Bartošova Lehôtka v okrese Žiar nad Hronom 28 – ročný mladík na dodávke narazil na zľadovatenej ceste do nákladného vozidla idúceho pred ním a na mieste zomrel. Ďalšie tri osoby boli zranené.

Výstraha SHMÚ pred poľadovicou platila v okrese Banská Bystrica do pondelňajšieho popoludnia. V noci sa mierne oteplilo a napadol aj sneh, ktorý sa počas dňa premenil na dážď. Plusové teploty a posolené cesty bránia vytváraniu poľadovice. V niektorých častiach mesta ešte treba dočistiť vedľajšie úseky ciest a časť chodníkov.

poladovica3

Stanovisko mesta – nedeľná situácia bola extrémna

Zimné obdobie sa v meste začalo 15. novembra a potrvá do 31. marca. Počas týchto dní zabezpečujeme zimnú údržbu ciest a chodníkov a dispečing údržby je v stálej pohotovosti. Počas včerajšej poľadovice boli od rána v teréne všetky mechanizmy, ktoré sú určené na posyp, no aj napriek tomu bol stav v uliciach vážny.

Čistenie ciest a chodníkov zabezpečovali kompetentní pracovníci počas celého dňa a s posypom pokračovali aj v noci. Postupovalo sa podľa poradia dôležitosti. Ako prvé boli posýpané tepnové komunikácie, spojovacie komunikácie s MHD, prístupové cesty k  zdravotníckym zariadeniam, výjazdové trasy hasičských vozidiel a hlavné chodníky.

Nasledovali prístupové a obslužné komunikácie, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a pod. a medzi poslednými boli prístupové a obslužné cesty, ktoré majú význam prevažne len pre dopravu súkromnými prostriedkami.

„Dispečing údržby neustále sleduje stav na miestnych komunikáciách a všetky dostupné mechanizmy boli v plnom nasadení hneď, ako kalamitná situácia vznikla. Firma Ganz mala v uliciach päť strojov a spoločnosť Milan Smädo – MIS ďalších desať,“

hovorí vedúca Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí MsÚ Renáta Hláčiková.

Poľadovica vznikla v ranných hodinách a aj napriek viacerým názorom na sociálnych sieťach by na základe našich skúseností posyp v predstihu situáciu nezachránil.

„Počasie dokáže byť často silný súper, čo sa potvrdilo aj počas víkendu. V celom meste bola poľadovica a lepšie to nebolo ani vo vopred posypanej časti.  Soľ zo studeného a suchého chodníka ľahko odfúkne, a preto v prvej fáze nemá zmysel vykonávať takúto prevenciu. Presvedčili sme sa o tom včera v Radvani, kde účinok na vopred posypanej komunikácii nebol viditeľný. Neskôr, na mokré chodníky to už, samozrejme, zmysel má,“

upresňuje Hláčiková.

Aj pre mechanizmy v dobrom technickom stave bol terén náročný, pričom zmluvnému partnerovi vznikli v dôsledku poľadovice aj materiálne škody. V pondelok dopoludnia boli naše odborné útvary v teréne a monitorovali situáciu. Všetky cesty sú posypané a vnútrobloky počas dňa dočisťovali.

„Najväčší problém vidíme v čistení chodníkov. V teréne sú aj pracovníci, ktorí zabezpečujú ručné čistenie a schody čistia aj zamestnanci z Podniku medzitrhu práce – Šanca pre všetkých. Uvedomujeme si vážnosť situácie, a preto neustále hľadáme ďalšie personálne možnosti,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Problém nie je len v nedostatku ľudských kapacít na ručné zametanie. Chýba aj kvalifikovaná pracovná sila na obsluhu strojov a mechanizmov pre strojové čistenie.

Posýpanie chodníkov

Autor: (tom), Foto: ilustračné TASR a FB