MHD v Banskej Bystrici sa od pondelka vráti do prázdninového režimu

SPRÁVY
0 /

S uvoľňovaním vládnych opatrení začína byť čoraz viac vyťažená aj mestská hromadná doprava. Z tohto dôvodu začnú  trolejbusy a autobusy od pondelka 18. mája opäť premávať v prázdninovom režime, čím sa zvýši počet vozidiel na jednotlivých linkách. Zároveň prešiel celý vozidlový park Dopravného podniku mesta a SAD Zvolen dôkladnou dezinfekciou.

Postupný návrat do normálu aj v MHD

Od začiatku mimoriadneho obdobia zabezpečujú dopravcovia pravidelne a vo zvýšenej frekvencii dezinfekciu vozidiel ekologickými dezinfekčnými prostriedkami. Všetky autobusy a trolejbusy v Banskej Bystrici prešli aj komplexnou dezinfekciou nanesením polymérovej vrstvy s ochranným účinkom po dobu 30 dní. V prípade pretrvávajúceho mimoriadneho obdobia bude takéto čistenie opakované každý mesiac.

Život v meste sa pomaly vracia do normálu a s uvoľňovaním vládnych opatrení je v uliciach čoraz viac ľudí. Na zasadnutiach krízového štábu intenzívne komunikujeme aj so zástupcami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a prijímame také opatrenia, aby uvoľňovanie obmedzení malo hladký priebeh. Aj fungovanie mestskej hromadnej dopravy preto opäť posúvame do prázdninového režimu, čím zvýšime počet spojov na jednotlivých trasách. O ďalších krokoch budeme informovať,“

hovorí primátor Ján Nosko.

Treba pripomenúť, že do vozidiel verejnej hromadnej dopravy je povolený vstup len cestujúcim, ktorí sa chránia rúškom, prípadne šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou. Odporúča sa používať aj rukavice. Naďalej je vhodné využívať najmä bezkontaktnú formu úhrady cestovného.

Návrat fungovania MHD v Banskej Bystrici do prázdninového režimu víta aj predseda dopravnej komsiie MsZ Marek Modranský:

„Som rád, že na Slovensku sme zvládli prvú vlnu pandémie  a môžeme postupne uvoľňovať prijaté reštriktívne opatrenia aj v našom meste. Konkrétne v MHD, kde nám na jecdnej strane výrazne klesol počet cestujúcich a zároveň aj tržby, čo na druhej strane zvýšilo dotácie pre dopravcov z mestského rozpočtu. Počet cestujúcich uvoľnením epidemiologických opatrení rastie, preto môže mesto spolu s dopravcom pristúpiť k zvýšeniu počtu autobusových a trolejbusových liniek, zatiaľ v prázdninovom režime. Verím, že v krátkom čase budeme môcť prejsť do štandardného režimu MHD.“

Chronológia prijatých opatrení v doprave od začiatku mimoriadneho obdobia

Od 13. marca 2020 až do odvolania dopravcovia SAD Zvolen, a. s. a Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, a. s. fungujú v prázdninovom režime.

Od 16. marca je do vozidiel verejnej hromadnej dopravy povolený vstup len cestujúcim, ktorí sa chránia rúškom, prípadne šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou.

Od 20. apríla jazdia autobusy a trolejbusy v mimoriadnom režime.

Od 18. mája sa MHD vracia do prázdninového režimu.

Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: ilustračné