FOTO: Tradičné bystrické oslavy MDŽ s premiérom Pellegrinim a manželmi Šefčovičovcami

SPRÁVY
3 /

Tak ako každý rok aj teraz si predstavitelia strany SMER – SD uctili ženy z celého kraja v piatok 1. marca večer v banskobystrickej Športovej hale Dukla na Štiavničkách kultúrnym programom k MDŽ a kvetom. Pripravenú sálu zaplnilo 1.500 žien, ktoré prišli aj autobusmi. 

Slávnostný večer v športovej hale

Hoci pred halou  prichádzajúce ženy „vítali“ aktivisti z iniciatívy „Nie v našom meste“ s protestnými transparentmi  a symbolickými papierovými ružami pokropenými červenou farbou, v zaplnenej športovej hale vládla príjemná atmosféra. Navodil ju umelecký filmový dokument o Slovensku a ženách aj s úvodným vystúpením tanečnej skupiny Čarovné ostrohy, ktorej dynamickí tanečníci s tanečníčkami vniesli do sály krásu a silu umeleckého pohybu aj v ďalších predeloch.

MDŽ SMER 14

Moderátorom slávnostného večera k sviatku žien bol predseda Smeru Robert Fico, ktorý privítal všetky ženy v hľadisku vrátane ministerky kultúry Ľubici Laššákovej a europoslankyne Moniky Beňovej. Medzi hosťami bol aj poslanec NR SR a starosta obce Očová Ján Senko, predseda SZPB Pavol Sečkár a ďalší.

Robert Fico vysvetlil, že Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na 8. marca, je medzinárodne uznávaným sviatkom stanoveným OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Jedinou politickou stranou, ktorá sa verejne hlási k tradícii osláv sviatku žien a každoročne po celom Slovensku usporadúva už 20 rokov kultúrne programy k MDŽ, je SMER-SD – sociálna demokracia. Ich témou však nie je politika.

mdz bb

Predseda Smeru sa vo svojom príhovore dotkol sociálno – ekonomickej roviny života na Slovensku:

„Najkrajšie slová sú skutky. Slovensku sa darí ekonomicky aj finančne a filozofia sociálnych demokratov je taká, že treba sa o úspech podeliť s občanmi. Preto prišli naše rozhodnutia, ktoré vyvolali aj veľký rozruch – vlaky zadarmo, lyžiarske zájazdy a ďalšie opatrenia. Keď sa bavíme o ženách, chceme v tomto roku predĺžiť materskú dovolenku zo súčasných 34 týždňov na celý kalendárny rok. Ak žena pracuje a ide na materskú, nech počas nej dostáva čistý mesačný príjem, ktorý mala predtým.“

Smer chce pomôcť mladým rodinám finančným príspevkom na nákup potrebných vecí do školy pre prvákov, seniorom vyplácať vianočný príspevok dvakrát vyšší ako vlani a následne ho zmeniť na štandardný trinásty dôchodok veriac, že to aktuálna ekonomická situácia na Slovensku dovolí.

MDŽ SMER 6

Zaujímaví hostia na pódiu

Moderátor večera potom pozval na pódium exkluzívnych hostí. Ako prvý za búrlivého potlesku prítomných vystúpil predseda vlády SR Peter Pellegrini:

„Som rád, že som opäť doma a môžem sa s Vami stretnúť na našej tradičnej oslave MDŽ. Tradície to je niečo, čo by sme mali mať v sebe a na čo by sme mali byť hrdí. Ja to prepojím, pretože som sa iba pred malou chvíľou vrátil z Očovej. Hovorím to často, ale je to pravda, azda neexistuje taká krajina na svete ako je Slovensko, kde na takom malom kúsku zeme je taký rozmanitý a nádherný folklór, aký máme tu doma. Práve dnes sme spolu s pani ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou oznámili, že plníme sľub daný verejnosti minulú jeseň na Dni kroja počas Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici, že podporíme významnou sumou peňazí tých, ktorí denne trénujú deti a zachovávajú naše folklórne tradície. Od tohto dňa sme pripravení poskytnúť viac ako 1,5 milióna eur všetkým folklórnym súborom na Slovensku.“

MDŽ SMER 7

Premiér Pellegrini cíti v Banskej Bystrici deficit toho, že sa nemôže stretávať s Bystričanmi tak často ako by chcel, ale v skutočnosti z mesta pod Urpínom nikdy neodišiel:

„Stále som Váš Peter z Banskej Bystrice, stále robím a budem robiť tak, aby sa nám tu v Banskej Bystrici dobre žilo. Ešte raz všetko najlepšie k sviatku žien.“

Ďalšími účinkujúcimi hosťami na pódiu sa stali poslanec NR SR Juraj Blanár a podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič s manželkou Helenou.  

mdz bb1

Úsmevná diskusia hostí

V nasledovnej vtipnej diskusii, ktorá sa točila okolo rodiny a vzťahov mužov k ženám, sa prítomní v sále dozvedeli množstvo zaujímavých historiek zo súkromného života hostí, ale aj z práce verených činiteľov.

Diplomat Maroš Šefčovič, ktorý má s manželkou tri deti, z toho dve sú dcéry, s úsmevom poznamenal:

„Často k nám chodí moja mama, manželka aj svokra sú učiteľky, takže musíme doma poslúchať. Ale vždy sa môžem spoľahnúť na moje tri ženy doma. Myslím, že keď to aj v iných slovenských domácnostiach držia pevne v rukách ženy, tak to funguje. Pre mňa je MDŽ mimoriadne významným sviatkom, lebo si veľmi vážim ženy, ale mám v našej rodine ešte jeden významný sviatok a to je 18. august, keď slávia meniny Heleny, lebo moja manželka je Helena, ale aj dcéra, mama a svokra. Takže si viete asi predstaviť, čo by sa stalo, keby som tie štyri kytice nekúpil.“

MDŽ SMER 8

Pani Helena Šefčovičová pri debate o tom, kto žehlí manželovi košele, na svojho muža prezradila:

„U nás doma žehlím košele ja a Maroš ma z diaľky podporuje jedením orieškov. Zo začiatku to bolo tak, že za každú ožehlenú košeľu zjedol jeden oriešok. Lenže to sa mu zdalo málo, tak teraz si berie za  hrsť orieškov a mám obavu, že pomaly smerujeme k alergii na oriešky. Ale keď sme hovorili o folklóre, že keby som dostala krásny detviansky kroj, ktorý mi sľubovali pred pár dňami priatelia z Detvy, ktorí prišli na stretnutie do Brezna, tak som rozmýšľala, že koľko tých orieškov by musel manžel zjesť, keby som žehlila ten kroj aj so všetkými spodničkami.“

MDŽ SMER 11

Na druhej strane Robert Fico si podľa vlastných slov žehlí košele a Peter Pellegrini nie, lebo vešia záclony. Zaznelo aj viacero úsmevných príbehov zo stretnutí s významnými politikmi či významnými osobnosťami sveta. Vo vtipnom rozprávaní zážitkov zo života za svojimi kolegami nezaostával ani Juraj Blanár.

MDŽ SMER 9

Na záver už vážne Maroš Šefčovič povedal, že po mnohých stretnutiach s občanmi, s ktorými sa rozprával, na Slovensku je to podobné ako v ostatných krajinách EÚ – ľuďom najviac chýba pokoj, celospoločenský zmier a spájanie sa. Keby sa stal prezidentom, o toto by sa snažil najviac.

Za všetky ženy potom hostia ocenili životné postoje a prácu pre ľudí dvoch žien – Andrey Žiakovej, prednostky Okresného úradu v Žiari nad Hronom a Jozefiny Vrábelovej, zdravotnej laborantky z Veľkého Krtíša.

MDŽ SMER 12

Finále kultúrneho programu patrilo populárnej skupine Ščamba z Trsteného pri Hornáde Tá sa radí do žánru ľudovo – zábavno – humoristicko – dobrodružnej hudby, čo vtipní hudobníci so sympatickými speváčkami dokázali na bystrickom pódiu. Pri odchode zo slávnosti organizátori obdarovali každú ženu kvetom.

MDŽ SMER 16

Autor: (tom), Foto: Marek Rakovský a redakčné