Kvôli poškodeným cestám v kraji zasadne zastupiteľstvo, jeden pruh má byť prejazdný do zimy

SPRÁVY
0 /

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja sa mimoriadne zídu v auguste, aby rozhodli o použití časti schváleného 30 – miliónového úveru na financovanie rekonštrukcie poškodených ciest na Muránskej planine. Refundáciu nákladov spojených s mimoriadnou udalosťou žiada kraj od štátu, pre urýchlenie prác však hľadá aj ďalšie finančné krytie.

Poškodené cesty na Muráni

Za necelý mesiac od prudkých prívalových dažďov, ktoré vážne poškodili úseky dvoch ciest v okrese Revúca, sa ich Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo vyčistiť a stabilizovať tak, aby sa ich mohli chopiť projektanti.

Kým práce na menej poškodenej ceste III/2845 do obce Muránska Zdychava uskutočňuje od vzniku havárie Banskobystrická regionálna správa ciest, komplikovanejšia je situácia na úplne neprejazdnom úseku cesty II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou.

Odborníci na líniové stavby, geostatiku a geológiu tu urobili obhliadku priamo v teréne ešte 21. júla a prisľúbili, že do konca augusta dodajú prvú technickú štúdiu, ktorá bude podkladom pre rekonštrukčné práce. Tie by mohli začať už v septembri.

„Našim cieľom je cestu čo najrýchlejšie kompletne zrekonštruovať – neradi by sme sa uchýlili k akýmkoľvek dočasným riešeniam, ktoré by stavbu predražili a celý proces predĺžili. S ohľadom na to, že v zime nie je možné využívať obchádzkovú trasu, rekonštrukčné práce budú nastavené tak, aby počas zimy bola cesta sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu. Po zime ju však bude potrebné opätovne uzavrieť s využitím obchádzkovej trasy, aby mohla rekonštrukcia pokračovať,“

uviedol vicežupan Ondrej Lunter.

Miliónová investícia

Okamžite po havárii sa predseda BBSK Ján Lunter obrátil listom na ministra dopravy aj ministra vnútra, neskôr aj na ministra financií. Prvé rokovania na ministerstve dopravy sa uskutočnilo minulú stredu a štátny tajomník rezortu prisľúbil plnú podporu a súčinnosť pri riešení tohto problému. Rokovania pokračujú na ministerstve financií.

„Napriek tomu, že od ministerstiev dostávame podporné stanoviská a veríme, že náklady na odstránenie tejto mimoriadnej udalosti nám bude štát refundovať, nečakáme. Aby sme rekonštrukčné práce urýchlili hľadáme finančné krytie, o ktorom budú v auguste rozhodovať krajskí poslanci. Predložíme im návrh, aby časť  už schváleného 30 – miliónového úveru bola použitá na tento účel,“

povedal vicežupan Lunter.

Odborné odhady dnes hovoria o celkových nákladoch na rekonštrukciu v sume až 19 miliónov eur, necelý milión by malo pokryť poistné plnenie.

„Vnímame, že situácia je vážna a ľuďom v regióne spôsobuje nemalé problémy. Preto aktívne hľadáme riešenia i financie,“

doplnil vicežupan.

Výjazdové stretnutie

V snahe informovať o aktuálnej situácii a ďalších krokoch kraja všetky zainteresované strany požiadal predseda Ján Lunter prednostu Okresného úradu v Revúcej o zvolanie krízového štábu. Ten však žiadosti nevyhovel.

Banskobystrický samosprávny kraj preto pozval na stredu 5. augusta do Muráňa najprv starostov obcí z okresov Revúca, Brezno a Rimavská Sobota, ktorých sa uzávera cesty dotkla, tiež verejnosť.

Výjazdové stretnutie s obyvateľmi bude v stredu 5. augusta o 16:00 hodine v Kultúrnom dome v Muráni. Predstavitelia BBSK sú pripravení vypočuť si občanov a zodpovedať ich otázky.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: ilustračné