Krajské zastupiteľstvo rozdelí vládne zdroje na opravu ciest II. a III. triedy

SPRÁVY
0 /

Ako sme už informovali, Banskobystrický samosprávny kraj  získal od vlády na rekonštrukcie svojich ciest 33 miliónov eur. Vládny kabinet pod vedením Petra Pellegrinho o tom rozhodol tento týždeň na svojom výjazdovom rokovaní v Medzilaborciach.

Vláda pomôže nášmu kraju sumou 33 miliónov eur

BBSK dostane z návratnej bezúročnej finančnej výpomoci štátu najvyššiu sumu spomedzi troch podporených krajov. Práve v našom kraji sú cesty druhej a tretej triedy v zlom až havarijnom stave. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede v Banskej Bystrici predseda BBSK Ján Lunter spolu so zástupcami troch poslaneckých klubov. 

Ako zdôraznil, BBSK má v správe cesty v celkovej dĺžke 2455 kilometrov (km), 605 km je druhej a 1849 km tretej triedy. Z ciest druhej triedy je 223 km v nevyhovujúcom a 11 km v havarijnom stave. Na cestách tretej triedy je v nevyhovujúcom stave 747 km a 80 km v havarijnom. To je dohromady v celom kraji viac ako 43 percent ciest.

„V kraji nemáme dostatok nadradenej cestnej siete, preto musia cesty druhej a tretej triedy suplovať aj úlohu ciest prvej triedy, tým sú ešte viac opotrebované. Chcem oceniť rozhodnutie predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý bol ochotný so mnou o tejto dôležitej otázke rokovať, počúvať o potrebách ľudí v regióne a urobiť správne rozhodnutie. Som rád, že všetky kluby v zastupiteľstve tomu vyjadrili podporu. Preto už na najbližšom rokovaní predložím návrh na schválenie vládnej pomoci,“ 

konštatoval Ján  Lunter.

Podľa neho počas posledných rokov BBSK zvyšuje rozpočet na obnovu ciest aj z vlastných zdrojov. V aktuálnom rozpočte kraj vyčlenil približne 13 miliónov eur a chce ich ešte navýšiť. V zastupiteľstve panovala zhoda na spolufinancovaní projektov z eurofondov v rámci programu IROP, teraz to župan očakáva aj pri prijatí vládnej bezúročnej pôžičky.

Ide o bezúročnú návratnú finančná výpomoc 25 miliónov eur sa bude čerpať dvakrát ročne do 31.5. a 30.11. v období rokov 2019 až 2021 na základe predloženej žiadosti z kraja. Splácať sa bude v rovnomerných ročných splátkach počas obdobia desiatich rokov s odkladom splácania do konca roka 2021. 

Keďže v minulom volebnom období sa v kraji investovalo veľmi málo, vzniká potreba masívnejších investícií. Vzhľadom na dobrú ekonomickú situáciu BBSK si samospráva môže dovoliť financovať ďalšie investície aj z úverových zdrojov, pričom zadlženosť kraja zostane hlboko pod limitnou hodnotou.

Čo sa týka päťročného zákazu čerpania eurofondov naším krajom v dôsledku nelegálneho zamestnávania na Úrade BBSK bývalým vedením, ten skončí v roku 2020 a krajská samospráva ešte stihne vyčerpať časť štrukturálnych fondov na projekty v tomto programovacom období (na cesty idú eurofondy cez Banskobystrickú regionálnu správu ciest).

Prvých opráv ciest sa dočkajú Revúčania

Prvými cestami, ktoré sa z pomoci vlády dočkajú rekonštrukcie sú cesty II/531 a II/532 v menej rozvinutých okresoch Revúca a Rimavská Sobota. Vláda ešte v roku 2016 na výjazdovom rokovaní v Revúcej prijala uznesenie, podľa ktorého majú byť tieto cesty prekategorizované na cesty I. triedy v správe štátu. Pre nesúčinnosť bývalého župana Kotlebu sa to však nestalo a cesty neboli ani zrekonštruované.

Banskobystrický samosprávny kraj sa po nástupe nového vedenia napriek tomu pripravil na vykonanie rekonštrukcie týchto ciest ešte pred ich odovzdaním štátu. Už v minulom roku vykonal verejné obstarávanie, aby občania nemuseli na lepšiu cestu čakať niekoľko ďalších rokov.

„Pre získanie prostriedkov na opravu ciest v Revúckom okrese a ich úspešné odovzdanie štátu sme spravili veľmi veľa a rovnako sme sa pripravili na ich použitie okamžite po uvoľnení financií od štátu, pretože Revúčania na takúto rekonštrukciu čakajú už roky,“

uviedol predseda BBSK Ján Lunter

„Je to dobrá správa pre rozvoj cestovného ruchu, pre všetkých šoférov a nás občanov žijúcich na Gemeri. Pevne som veril už od začiatku, že sa nám to podarí presadiť a dokázať ľuďom že regionálni politici sú tu pre ľudí. Dobrý pocit je vidieť, keď skoro dvojročné úsilie nakoniec nebolo zbytočné,“

povedal Július Buchta, primátor Revúcej a poslanec Zastupiteľstva BBSK. 

Podľa rozhodnutia vlády sa cesty II/531 a II/532, spájajúce Tisovec s Červenou Skalou a Muráň s Tornaľou, zrekonštruujú z vládnej pôžičky za 8 miliónov eur, následne sa preklasifikujú na cesty I. triedy a do svojej správy si ich zoberie štát. Po tejto preklasifikácii bude pôžička zo strany štátu odpustená.

O rozdelení financií na jednotlivé úseky ciest rozhodnú poslanci

Druhá časť vládnej pôžičky vo výške 25 miliónov eur pôjde na opravu ďalších cesty II. a III. triedy podľa dôležitosti, na čom sa musia dohodnúť krajskí poslanci v kluboch

Zastupiteľstvo BBSK bude musieť v krátkom čase schváliť prijatie finančnej pôžičky od štátu a stanoviť, ktoré konkrétne úseky ciest v kraji sa za tieto peniaze opravia.

Predsedníčka poslaneckého klubu SMER – SD Božena Kováčová k tomu uviedla:

 „Poslanecký klub SMER – SD víta schválenú finančnú pomoc vlády SR na rekonštrukcii ciest v našom regióne a verí, že sa s rekonštrukciou ciest začne čím skôr. Prioritne by mali ísť tieto vládne zdroje na opravu najhorších úsekov ciest II. a III. triedy, ktoré spájajú významné miesta v našom kraji. V spolupráci s mestami a obcami sa to pohne ďalej a opravia sa aj cesty prechádzajúce  intravilánmi obcí. Verím, že keď budeme mať zoznam ciest určených na opravu, tak sa medzi poslaneckými klubmi dohodneme na postupe.“

Predseda poslaneckého klubu NEZÁVISLÍ, KDH, OĽaNO, SaS, OKS, Most – Híd Ondrej Lunter ju doplnil::

„Všetci domáci aj turisti, ktorí cestujú po našom kraji, si zaslúžia kvalitné a bezpečné cesty, oceňujeme, že vláda vyčlenila sumu 25 miliónov eur na cesty vo všetkých okresoch nášho kraja. Kvalitné cesty sú jednou z našich priorít, ktoré vedia zabezpečiť komfort pre domácich, aj pre ľudí, ktorí do nášho kraja prídu na návštevu, rovnako ako pomôcť investorom. Je dôležité, aby ten výber ciest určených na opravu bol objektívny podľa havarijného stavu ciest a intenzity ich využívania.“

Vládnu pomoc na opravu ciest v rámci BBSK víta aj poslanec Zoltán Cziprusz z klubu SMK

Ide o veľmi dôležitú investíciu. Tým, že južné okresy kraja sú prepojené prevažne cestami II. a III. triedy, všetky investície, ktoré smerujú do rekonštrukcie ciest považujem za pozitívnu správu. Chceme, aby aj naše okresy boli atraktívne pre investorov, k čomu sú dobré cesty nevyhnutné.“

Predstavitelia najsilnejších poslaneckých klubov v Zastupiteľstve BBSK sú pripravení čo najskôr schváliť vládnu pomoc a dohodnúť sa na konkrétnych úsekoch ciest, ktoré sa z týchto finančných zdrojov opravia v jednotlivých okresoch.

Autor: (tom), Foto: redakčné a ilustračné