Hlavná expozícia v Múzeu SNP je kvôli digitalizácii uzavretá do marca

SPRÁVY
0 /

Pokiaľ by ste v týchto dňoch chceli navštíviť hlavnú expozíciu Múzea SNP, nepochodíte. Od začiatku novembra až do konca februára sa tu digitalizujú a čistia exponáty stálej výstavy.

„Bádateľ, ktorý chce napríklad skúmať pušku z II. svetovej vojny, nemusí už chodiť k nám do depozitára, pretože rovnako kvalitne ju bude mať prístupnú cez digitálny obraz,“

vysvetľuje princíp prebiehajúcej digitalizácie pre agentúru SITA  riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

V hlavnej expozícii Múzea SNP  je okolo 1.500 z celkového množstva  15-tisíc zbierkových predmetov. Jednotlivé zbierkové predmety z depozitárov sa začali digitalizovať už vlani. Tie v stálej výstavnej expozícii digitalizuje múzeum  v čase, keď je tu počas rok najnižšia návštevnosť.

Múzeum SNP realizuje časť národného projektu „Digitálne múzeum“. Podľa neho sa má za tri roky zdigitalizovať  180-tisíc hmotných zbierkových predmetov 3-tisíc dokumentov nehmotného kultúrneho dedičstva  zo zbierok 32 najvýznamnejších múzeí na Slovensku. Z hľadiska kvality a rozsahu digitalizácie ide podľa Mičeva o celosvetovo výnimočný projekt, ktorý je financovaný z eurofondov vo výške  takmer 27,6 milióna eur.

Digitálne zobrazenia jednotlivých objektov budú uložené v centrálnom digitálnom archíve v správe Univerzitnej knižnice v Bratislave.  Listiny, fotografie, plagáty a ďalšie tlačoviny budú dvojrozmerné, ostatné objekty trojrozmerné. Digitálny obraz sa bude dať otáčať či zväčšovať jeho časti podľa potreby, čím sa získajú aj voľným neviditeľné okom detaily, ktoré inak  nie sú viditeľné voľným okom.

Zdroj: Múzeum SNP