FOTO: Stavebné práce na novej autobusovej stanici pomaly finišujú+vizualizácie

SPRÁVY
9 /

Po čase sme sa boli opäť pozrieť na stavbe novej autobusovej stanice – Terminal Shopping Center. Stavbári pomaly finišujú, pretože sa blíži septembrový termín otvorenia tohto moderného obchodného komplexu s dopravnou časťou.

Blíži sa finále

Obchodné priestory sú pred dokončením. Buduje sa tu aj veľké parkovisko, priíjazdové komunikácie aj s kruhovou križovatkou  sú už hotové.

Dopravná časť autobusovej stanice má hotovú hrubú stavbu a pripravujú sa finálne povrchové práce s technickým vybavením. Bude sa klásť asfalt na betónový podklad a dlažba na nástupištiach. Zároveň prebiehajú povrchové úpravy nosných konštrukcií a príprava osadenia interiérových doplnkov s vybavením prevádzkového centra.

Celkom tu bude 19 nástupíšť farebne rozlíšených pre diaľkové a prímestské linky vrátane MHD.  Zastávky sú riešené v modernom dizajne so skleneným prevedením. Budú tu aj kancelárie pre obsluhu a prevádzku s priestormi pre cestujúcich. Nástupištia budú vybavené najmodernejším komunikačným systémom.

Primátor Ján Nosko, ktorý si bol stavbu pozrieť pred nami, na svojom Facebooku napísal:

„Všetko ide podľa plánu. Som rád, že stavebné práce na autobusovej stanici Terminal Vlak -Bus – Shopping  pokračujú naplno. Každým dňom sa mení a sme bližšie k jej otvoreniu. Máte návrhy na kvetinovú výzdobu kruhového objazdu pri novej autobusovej stanici? Mne by sa páčil erb nášho mesta, podobný ako je na Rudlovskej.“

Vznikne najmodernejšia autobusová stanica na Slovensku

Výstavba začala pred rokom a pol.  Mesto Banská Bystrica zverilo 30 rokov chátrajúci objekt českej developerskej spoločnosti Primum, ktorá tu vytvorila obchodno – dopravný komplex s modernou autobusovou stanicou, za ktorú sa  naše krajské mesto nemusí hanbiť.

Banská Bystrica sa bude čoskoro aj vďaka tejto spoločnosti, od ktorej mesto odkúpi dopravnú časť, pýšiť najmodernejšou autobusovou stanicou na Slovensku. Pred očami tu vyrástlo prvé hybridné centrum u nás.

Nová autobusová stanica bude vybavená presklenými zastávkami s bezpečnostným sklom a ochrannou fóliou, LCD displayom s online textovými a hlasovými správami o odchodoch a príchodoch autobusov, spolu s informáciami o ich trasách s možnosťou porovnania so skutočným cestovným poriadkom.

Každé nástupište bude vybavené osvetlením a kamerovým systémom, integrovaným do panelu ktorý zaznamenáva pohyb pred displeymi a samozrejmosťou budú aj lavičky s elektrickou zásuvkou a USB. Autobusová stanica bude súčasťou nákupného centra Terminal, ktoré sa bude nachádzať nad ňou a bude dostupné eskalátorom.

Pri autobusovej stanici bude stáť MHD, takže tí, ktorí majú v Banskej Bystrici trvalý pobyt sa domov dostanú úplne jednoducho a komfortne. Rovnako však aj cestujúci, ktorí budú prestupovať z autobusu na vlak alebo naopak, pretože popri Termináli sa dostanete z jednej stanice na druhú aj bez toho, aby ste museli nákupné centrum navštíviť. 

Terminal s novou autobusovou stanicou sa budú otvárať začiatkom septembra, pričom využívanie dopravnej časti začne po prevode vlastníctva a zabezpečení jej prevádzky.

Autor: (tom)+Primum, Foto: Mirka Chabadová a vizuál