FOTO: Historická vojenská prehliadka v meste pod Urpínom prilákala desaťtisíce návštevníkov

SPRÁVY
0 /

To sa len tak nevidí. Vo štvrtok popoludní davy ľudí obsadili obidve strany hlavnej cesty I/66 od Huštáku až po Terminal, aby na vlastné oči videli pochodovať slovenských vojakov v plnej zbroji aj s bojovou technikou.

Profesionálni vojaci si dnes v Banskej Bystrici slávnostnou vojenskou prehliadkou pri príležitosti celoštátnych osláv 75. výročia SNP uctili pamiatku hrdinov Slovenského národného povstania. Prehliadky sa zúčastnilo viac ako 2 000 profesionálnych vojakov, vrátane tých, ktorí obsluhovali vojenskú techniku. Rozdelení boli do 34 pochodujúcich celkov, vrátane dvoch historických.

„Som hrdý na našich profesionálnych vojakov, ktorí túto slávnostnú vojenskú prehliadku úspešne zvládli a vzdali tak takýmto výnimočným spôsobom hold hrdinom Slovenského národného povstania,“ 

 povedal minister obrany Peter Gajdoš.

V tejto súvislosti sa tiež opätovne ospravedlnil obyvateľom Banskej Bystrice za dočasné nepríjemnosti, ktoré mohli byť spôsobené dopravnými obmedzeniami. Málokto si všimol, že asi štvrťhodinové opozdenie začiatku prehliadky nespôsobili nastúpení vojaci aj s bojpvou technikou, ale meškajúca hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR pani prezidentka…

Počas slávnostnej vojenskej prehliadky sa verejnosti predstavili hlavné druhy vojenskej techniky Pozemných a Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako aj síl pre špeciálne operácie. Pri tejto príležitosti mali návštevníci možnosť oboznámiť sa so spôsobilosťami ozbrojených síl a zároveň vidieť reálny pokrok v ich modernizácii.

Pozemné sily OS SR verejnosti predstavili napríklad tanky T-72, bojové vozidlá pechoty, samohybné kanónové húfnice ShKH 2000 ZUZANA, raketomety MODULAR, ako aj vozidlá Polaris. V prípade leteckej techniky Vzdušných síl OS SR mali návštevníci príležitosť vidieť napríklad stíhacie lietadlá MiG-29, dopravné lietadlo Spartan, vrtuľníky Mi-17, ako aj viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk.

Predstavila sa  tiež technika Vojenskej polície. Celkovo na slávnostnej vojenskej prehliadke bolo viac ako 200 kusov vojenskej techniky, vrátane 15 lietadiel a vrtuľníkov s parašutistami.

Na prípravu a realizáciu slávnostnej vojenskej prehliadky bolo na základe vládou schváleného materiálu vyčlenených 106 880 eur. Desaťtisíce malých a veľkých návštevníkov zvedavých na túto historickú možnosť vidieť na vlastné oči v srdci Povstania slovenskú armádu dokázalo pochybovačom, že takéto uctenie si pamiatky vojakov bojujúcich v SNP, z ktorých mnohí položili životy za našu slobodu, patrí k Oslavám 75. výročia SNP. Diváci tlieskali našim vojakom, ktorí ich zasa zdravili. Bol to skvelý zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Autor: (tom) a MO SR, Foto: Mirka Chabadová, Marek Rakovský a FB MO SR