Čo platí pre Bystričanov pri obmedzení pohybu do budúcej nedele

SPRÁVY
5 /

Hoci premiér s ministrami vo štvrtok večer, po zasadnutí pandemickej komisie a ústredného krízového štábu, ohlasovali prijaté tvrdé opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku spojené s obmedzením pohybu (lockdown) a plošným testovaním obyvateľstva, mnohým to dodnes nie je celkom jasné.

Obmedzenie pohybu s výnimkami

Viacerí Bystričania sa pýtajú, čo to znamená a ako sa majú správať. Preto ešte raz zhrnieme to, čo v zmysle vládnych nariadení máme dodržiavať v Banskej Bystrici a zvyšku Slovensku najbližší týždeň.

Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku obmedzený zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce, cesty na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti či zabezpečenia nevyhnutných potrieb, či pobytu v prírode v okrese bydliska.

V koronou najpostihnutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov, kde prebiehalo plošné testovanie aj v nedeľu, platia prísnejšie pravidlá. V nich môžu ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo aktuálneho antigénového testu s najstarším dátumom 23. októbra.

Na zvyšku Slovenska to do najbližšieho celoplošného testovania nie je potrebné. Počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny. Zákaz vychádzania mimo bydliska neplatí podľa výnimiek v čase od 1:00 do 5:00 hod. (formálna právna záležitosť).

Rovnako v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, sprievodu dieťaťa do a zo školy či škôlky, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára či starostlivosti o blízku osobu. Výnimku má aj starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska.

Možno tiež ísť na pohreb, poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, ako aj na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimku má aj pobyt v prírode v okrese bydliska a dojazd do bydliska do 25. októbra.

Od pondelka 26. októbra sa bude vyučovať dištančne aj na druhom stupni základných škôl, a to do 27. novembra. Prvý stupeň ZŠ sa môže zatiaľ vzdelávať v školách normálne, rovnako sa vyučovanie nezastavuje ani v materských školách a jasliach.

Je zvláštne, že hoci otvorené de facto môžu byť všetky obchody a prevádzky, okrem výslovne spomenutých sa na ostatné de jure výnimky zo zákazu vychádzania nevzťahujú, teda navštíviť by ste ich nemali.

Dodržiavanie obmedzeného zákazu vychádzania môže pod hrozbou sankcie kontrolovať polícia. Prípadné pokuty zostávajú v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur. Polícia žiada občanov, aby sa nesnažili obchádzať nariadenia a vymýšľať spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť. V súvislosti so zákazom vychádzania nebudú prebiehať cestné policajné kontroly na hraniciach okresov.

Už skôr prijaté opatrenia zostávajú v platnosti

Je potrebné rešpektovať aj skôr prijaté opatrenia. Od 1.10. na nasledujúcich 45 dní bol na Slovensku vyhlásený núdzový stav. Platí zákaz zhromažďovania pre viac ako šesť osôb (to platí aj pre športoviská). To neplatí pre školy a pracoviská, špeciálny režim je v nemocniciach. Od 15. októbra je povinné nosiť rúško v interiéroch aj v exteriéroch pre všetky osoby nad šesť rokov (pre deti od troch do šesť rokov je nosenie rúška odporúčané). Osoby v exteriéri mimo zastavaného územia obce (min. päť metrov od inej osoby s výnimkou rodinných príslušníkov) rúško mať nemusia.

Zatvorené sú plavárne, akvaparky, wellness, fitness centrá, kiná, divadlá (výnimku majú prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára). V reštauráciách, kaviarňach či baroch sú zatvorené interiéry,  jedlo sa dá zobrať zabalené buď iba so sebou alebo skonzumovať na terase (stoly dva metre od seba) do 22:00 hod., čo je v chladnom počasí dosť komplikované ak nie aj nemožné. Preto zrejme mnohé gastroprevádzky zrejme zatvoria.

V obchody a ďalších prevádzkach platí jeden zákazník na 15 m2 (nevzťahuje sa na deti do 14 rokov). Obchodné centrá pri vstupe merajú návštevníkom teplotu do 37 stupňov (zratúva sa plocha obchodov, nie spoločných priestorov). V čase od 9:00 do 11:00  hod. (pondelok až piatok) môžu v potravinách a drogériách nakupovať iba seniori nad 65 rokov.

Hranice a celoplošné testovanie na Slovensku

Ako uviedol minister vnútra Roman Mikulec, že Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou. Na hraniciach s Českom sa bude pokračovať v náhodných kontrolách. Prehodnotením situácie na hraniciach by sa mal v pondelok 26. októbra zaoberať ústredný krízový štáb, ktorý na základe skúseností z plošného testovania na Orave a Bardejove môže upraviť niektoré opatrenia na zvyšku Slovenska platné od 1. novembra.

V Banskej Bystrici sa uskutoční plošné testovanie obyvateľstva v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1. novembra. O presných podmienkach tejto operácie Vás budeme ešte informovať.

Autor: (tom), Foto: ilustračné