Cestári riešia vážny problém s poškodeným mostom na I/66 pri Ľupči

SPRÁVY
6 /

Po moste na frekventovanej ceste I/66 do Brezna pri odbočke do Slovenskej Ľupče prejde denne vyše 18 tisíc vozidiel, z toho je takmer 2 600 nákladných. Ako ukázali výsledky meraní, je vo veľmi zlom technickom stave.

Hoci pred dvomi rokmi tento dôležitý most prešiel čiastkovou opravou, zdá sa, že to nepomohlo.  no ani to zdá sa nepomohlo. Potvrdila to hovorkyňa Slovenskej správy ciest Lucia Karelová:

„Výsledky diagnostiky upozornili na zlý stavebno – technický stav mosta pri odbočke do Slovenskej Ľupče z hľadiska únosnosti.Príčinou je zatekanie celého objektu vrátane jeho nosnej konštrukcie a spodnej stavby.“

most1

Aktuálne je na moste znížená rýchlosť na 50 km/hod. Vodiči sa však obávajú, že ak by sa mala táto dôležitá dopravná stavba kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu odstaviť, znamenalo by to neúnosne dlhé obchádzky, pretože sa nachádza v údolí Hrona.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová k tomu uviedla:

„Naďalej tu hrozí nebezpečenstvo rozpadu a prípadného zrútenia mostnej konštrukcie s vozovkou. Tým je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky bez možnosti obchádzkovej trasy v okolí mosta.“

most4

Krajský dopravný inšpektorát v Banskej Bystrici navrhol správcovi cesty variant obchádzkovej trasy, ktorá by mala byť vedená extravilánom katastrálneho územia obce Slovenská Ľupča popri ceste 1/66. Túto alternatívu však správca vylúčil z dôvodu zásahu do súkromných pozemkov.

V súčasnosti  sa hľadajú obchádzkové trasy, ktoré by sa dali využiť v krajnom prípade, keby bolo potrebné odkloniť dopravu z mosta pri jeho komplexnej oprave.  Do úvahy pripadajú dve alternatívy.

Jedna trasa by viedla cez Donovaly, Liptovský Hrádok, Čertovicu, Jarabú a Podbrezovú. Druhá by mohla viesť cez Zvolen, Lučenec, Hnúšťu, Tisovec, Pohronskú Polhoru, Brezno a Podbrezovú. Pre osobné autá by prichádzala do úvahy obchádzka cez Zvolen, Kriváň, Hriňovú, Brezno a Podbrezovú. Boli by to neúmerne dlhé obchádzkové trasy, ale využili by sa iba ak by to bolo naozaj nevyhnutné.

most6

Uzavretie mosta by sa nepríjemne dotklo aj obyvateľov Slovenskej Ľupče. Podľa starostu Rolanda Lampera by to jednak paralyzovalo  osobnú aj nákladnú dopravu a trpeli by všetky autobusové spoje smerujúce do Banskej Bystrice alebo smerom na Brezno.

„Zatiaľ plánujeme zúženie dvoch jazdných pruhov, obojsmerná premávka zostane zachovaná. V súčasnosti sa pracuje na projektovej dokumentácii ohľadom podopretia mostného objektu. Po jej schválení dôjde k realizácii,“

informovala Lucia Karelová zo Slovenskej správy ciest. Na finálne riešenie situácie okolo mosta na I/66 pri Slovenskej Ľupči si tak musíme ešte počkať.

most5

Autor: (tom), Foto: TV JOJ