Okrem primátora mesta Banská Bystrica si v našom okrese volia občania aj starostov obcí. Prinášame Vám prehľad jednotlivých kandidátoch na starostov v 41 obciach banskobystrického okresu.
Zaujímavosťou je, že v 18 obciach kandiduje jeden kandidát (zväčša súčasní starostovia) Naopak najviac kandidátov na starostov je v Slovenskej Ľupči a na Strelníkoch (po päť).
Badín
Pavol Hric, starosta obce (nezávislý kandidát)
Baláže
Róbert Chaban, samostatný radca (nezávislý kandidát)
Václav Komora, bezpečnostný pracovník (nezávislý kandidát)
Brusno
Viera Krakovská, starostka obce (nezávislá kandidátka)
Jozef Šimeček, odborný inšpektor (KDH)
Čerín
Pavel Kmeť, starosta obce (Smer-SD)
Roman Lenár, živnostník (SNS)
Dolná Mičiná
Oto Hudec, starosta obce (nezávislý kandidát)
Dolný Harmanec
Jaroslav Jánošík, robotník (SNS)
Alena Necpalová, starostka (Smer-SD)
Matúš Vajs, zmenový majster (nezávislý kandidát)
Donovaly
Miroslav Daňo, starosta obce (nezávislý kandidát)
Dúbravica
Janka Slobodníková, starostka obce (Smer-SD)
Harmanec
Dušan Haluška, poštový doručovateľ (Kotleba-ĽSNS)
Henrieta Ivanová, starostka obce (nezávislá kandidátka)
Hiadeľ
Ondrej Snopko, starosta obce (nezávislý kandidát)
Horná Mičiná
Ivan Lenár, starosta obce (nezávislý kandidát)
Horné Pršany
Ivan Dobrota, starosta obce (nezávislý kandidát)
Hrochoť
Anna Čerhýňová, dôchodkyňa (Smer-SD)
Marián Mazúch, starosta obce (nezávislý kandidát)
Hronsek
Miroslav Ostrihoň, starosta obce (nezávislý kandidát)
Kordíky
Ján Záchenský, starosta obce (nezávislý kandidát)
Králiky
Jozef Smoleň, živnostník (nezávislý kandidát)
Ivan Škamla, starosta obce (Smer-SD)
Kynceľová
Martina Kubišová, starostka obce (nezávislá kandidátka)
Ľubietová
Marián Benka, ekonóm (SaS, OĽaNO)
Milan Korunka, robotník (nezávislý kandidát)
Pavel Zajac, starosta obce (SNS, Smer-SD, SMS)
Lučatín
Pavel Kováč, zástupca obchodného riaditeľa (Smer-SD)
Dana Lichá, asistent (nezávislá kandidátka)
Malachov
Lucia Ferenc Gajdúšková, starostka obce (nezávislá kandidátka)
Lenka Kapustová, finančná poradkyňa (Progresívne Slovensko)
Ľuboslava Kubišová, vysokoškolská učiteľka (nezávislá kandidátka)
Medzibrod
Jaroslav Rusina, SZČO (nezávislý kandidát)
Pavol Svetlík, starosta obce (SNS)
Môlča
Ján Kluka, starosta obce (nezávislý kandidát)
Danka Koscová, vedúca pošty (nezávislý kandidát)
Moštenica
Katarína Chabanová, farmaceutická laborantka (nezávislá kandidátka)
Motyčky
Maroš Lacko, starosta obce (Smer-SD)
Nemce
Peter Kostiviar, vedúci úseku kontroly (nezávislý kandidát)
Tatiana Meniarová, podniková právnička (nezávislá kandidátka)
Alena Samuelčíková, predavačka (nezávislá kandidátka)
Martin Sršeň, podnikový manažér (nezávislý kandidát)
Oravce
Anna Filipčová, starostka obce (Smer-SD)
Podkonice
Ivan Barla, manažér (KDH, Sme rodina-Boris Kollár)
Michal Vráb starosta obce (nezávislý kandidát)
Pohronský Bukovec
Igor Šagát, starosta obce (Smer-SD)
Poniky
Ján Beňo, starosta obce (nezávislý kandidát)
Samuel Bračo, pracovník vnútornej bezpečnosti (nezávislý kandidát)
Pavol Ondrejko, prednosta OcÚ (nezávislý kandidát)
Jana Ondrejková, referentka všeobecnej vnútornej správy (nezávislá kandidátka)
Povrazník
Juraj Fekiač, strojný zámočník (SaS, OĽaNO, Sme rodina-Boris Kollár)
Mário Hanzel, žurnalista (Doma dobre)
Ivona Patrášová, ekonómka (SNS)
Priechod
Michal Homola, skladník (nezávislý kandidát)
Milan Chaban, strojník (nezávislý kandidát)
Stanislav Chaban, starosta obce (SNS, Most-Híd)
Ivan Zehnal, zamestnanec verejnej správy (nezávislý kandidát)
Riečka
Marián Spišiak, poľnohospodársky inžinier (KDH)
Sebedín – Bečov
Ján Škamla, starosta obce (nezávislý kandidát)
Pavol Škamla, SZČO (Smer-SD)
Selce
Marta Klačanová, konateľka spoločnosti (SaS)
Ján Kupec, starosta obce (KDH)
Slovenská Ľupča
Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu (Smer-SD)
Emília Debnáriková, zdravotná sestra (KDH)
Roland Lamper, konateľ (SMS)
Miroslav Macák, starosta obce (SNS)
Katarína Sýkorová, hlavná kontrolórka (nezávislá kandidátka)
Staré Hory
Katarína Dvorská, ekonóm (KDH)
Marián Gajdoš, dôchodca (nezávislý kandidát)
Mária Hudecová, ekonómka (nezávislá kandidátka)
Jana Nehézová, poslankyňa NR SR (Kotleba-ĽSNS)
Strelníky
Zuzana Daxnerová, ekonómka (nezávislá kandidátka)
Martin Hronec, výsluhový dôchodca (Sme rodina-Boris Kollár)
Miroslava Lamperová, starostka obce (Smer-SD)
Ján Majer, stavbyvedúci (SNS)
Marta Palágyiová, nezamestnaná (nezávislá kandidátka)
Špania Dolina
Martina Wilhelmerová, starostka obce (nezávislá kandidátka)
Tajov
Janette Cimermanová, opatrovateľka (nezávislá kandidátka)
Turecká
Ivan Janovec, starosta obce (nezávislý kandidát)
Vlkanová
Július Kapusta, stavbyvedúci, projektový manažér (SNS)
Ľubomír Longauer, starosta obce (nezávislý kandidát)
Antonín Melichar, rentiér (SaS, OĽaNO)
Autor: (dem), Foto: ilustračné