FOTO,VIDEO: Bystričania prvýkrát v tejto sezóne zdolali doma s prehľadom Trenčín + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali štvrtý zápas v rade v našej najvyššej hokejovej súťaži. Doma pokorili aj bez chorého kapitána Surového, ale už s novou kanadskou posilou Higgsom Duklu Trenčín 4:1.

V prvej tretine mali ´barani´ pomalý rozbeh. Až v siedmej a ôsmej minúte si vytvorili tlak a často strieľali, no Volden puky vyrážal, pričom do smútku poslal hlavne Bortňáka. Hostia mohli otvoriť skóre v jedenástej minúte. Hatala vyslal dobrú strelu od modrej a Sádecký nebezpečne tečoval, chýbali snáď len centimetre. Zahrmelo napokon na opačnej strane na našu radosť. Dobrý pokus od modrej totiž predviedol Kubka, Volden znovu puk iba vyrazil a Alex Tamáši v medzikruží pálil z prvej – 1:0. Druhý gól mohol pridať najprv Hickmott, nemieril však z dobrej pozície presne a podobne neuspel ani Belluš. Ten sa ocitol voľný pred bránkou, no z asi dvoch metrov nepokoril brankára Dukly. Trenčania sa snažili vyrovnať, ale Bacashihua neriešil obzvlášť nebezpečnú situáciu.

V strednom dejstve sa sprvu nič nedialo. Až prišla 26. minúta a strela Maioneho od modrej, ktorú tečoval podľa oficiálneho zápisu Dávid Buc 2:0. Dukla dokázala rýchlo odpovedať – už 43 sekúnd. Chybu vyrobil Kubka, z ktorej ťažil Denis Hudec. Tento hráč puk ideálne prihral pred bránku Marekovi Heclovi a mladý trenčiansky útočník uspel zoči – voči Bacashihuovi – 2:1. V polovici stretnutia mohlo byť vyrovnané ak by spomínaný Hudec trafil puk pred našou odkrytou svätyňou. My sme mali taktiež dobré možnosti, ale Zigo a Andrisík nepokorili z dobrých pozícií Voldena. Podarilo sa to až Dávidovi Bucovi v závere tretiny. Ťažili sme totiž z tlaku zo skončenej presilovky. Maione dobre vystrelil od modrej a puk napokon prepadol za gólmana Dukly, keď ho tečoval náš aktuálny reprezentačný útočník – 3:1.

V tretej tretine sme si vedenie zaslúžili, pretože bystrickí hokejisti si vytvorili oveľa viac šancí ako súper. Mali  viac z hry a častejšie puk na paliciach. Aktivitu sme napokon zúročili v 48. minúte. Truchno spoza bránky našiel Tomáša Ziga, ktorý si pekne nakorčuľoval pred bránku a s prehľadom zvýraznil prevahu ´baranov´ – 4:1. Trenčín nehrozil, piaty gól mohli pridať ešte Gründling a Lamper, ale proti bol dostatočne zamestnaný Volden.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Dukla Trenčín 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 13. Tamáši (Kubka), 26. Buc (Maione, Higgs), 40. Buc (Maione, Belluš), 48. Zigo (Truchno) – 27. M. Hecl (Denis Hudec). Rozhodovali: D. Konc, M. Valach – Holienka, Valo. Vylúčení na 2 min: 1:2. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2325.

HC’05: Bacashihua – Mihálik, Maione, Kubka, I. Ďatelinka, Gründling, Ťavoda, Košecký – Buc, Higgs, Hickmott – Matoušek, Bortňák, Lamper – Kafka, Zigo, Truchno – Belluš, Tamáši, Andrisík

HK Dukla: Volden – Bohunický, E. Bagin, Holenda, Cebák, Hatala, Drgoň, Pavúk, Trška – Bezúch, J. Švec, Marcel Hossa – J. Ručkay, Bulík, Sojčík – J. Gašparovič, Sádecký, R. Tománek – Denis Hudec, Šimun, M. Hecl

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas. Od začiatku sme sa snažili hrať svoju hru. Súper bol nepríjemný. Vedeli sme, že dokáže ťažiť z protiútokov, má na to nepríjemných hráčov, na čo sme si obzvlášť dávali pozor. V druhej tretine Trenčín znížil, mal tam nejaké šance, takže veľmi dôležitý bol gól na 3:1 pár sekúnd pred druhou prestávkou. Upokojili sme sa a v tretej tretine sme si to ustrážili, pridali štvrtý gól a hostí nepúšťali do nejakých šancí. Chalanov chcem pochváliť za dobrý koncentrovaný a zodpovedný výkon. Čo sa týka posily Higgsa, prišiel iba včera, mal ešte časový deficit. Musí sa zoznámiť s novými spoluhráčmi. Pôvodne mal hrať na inom mieste, ale ochorel nám Surový, takže sme ho dali do prvej lajny. Potrebuje ešte čas, ale bude určite prínosom.“

Dávid Buc, oficiálny autor dvoch našich gólov: „Dozvedám sa až teraz, že som dal dva góly. Podľa mňa som dosiahol iba jeden gól, ten druhý v poradí dal Maione a tečoval to trenčiansky obranca. Naše presné zásahy však padli po situáciách, kedy sa obrancovia hostí sťahovali dole. Začali sme plniť pokyny trénera, dávali sme puky na bekov hore a tí mali viac priestoru na modrej čiare a mohli zakončovať. Rozhodlo to, že sme zahrali veľmi dobre v defenzíve. Do ničoho sme Trenčín v podstate nepustili. Hostia nemali žiadne prečíslenia a získavali sme puky už u nich v útočnom pásme, alebo v strednom. Sme radi, že sa nám podarilo opäť vyhrať. Na reprezentáciu sa budem sústrediť až po derby vo Zvolene. Pozvánka na Slovakia cup ma však potešila. Každý v kútiku duše čaká na reprezentáciu, je to pre mňa česť.“

Július Pénzéš, tréner Trenčína: „Bystričania si vytvorili od začiatku zápasu na nás obrovský tlak. Boli veľmi silní na puku ako aj v hre jeden na jedného a tlačili sa do bránky. V niektorých situáciách sme domácim pomohli, najmä pri prvom góle, kedy sme im odovzdali čistý puk. Dvakrát nám to tam padlo po tečoch. Museli sme sa doťahovať, no chýbali nám sily po ťažkom utorňajšom zápase v Košiciach. Bystričania boli lepší a môžem im iba pogratulovať k víťazstvu.“

1. Banská Bystrica  45  28  3  4  10  156:99   94
2. Nitra 45 28 2 3 12  165:122   91
3. Košice  45 24 8 2 11  158:100   90
4. Žilina 45 20 4 5 16  143:128   73
5. Poprad 45 16 5 6 18  130:135   64
6. Zvolen 45 19 2 3 21  129:144   64
7. Martin 44 17 3 5 19  117:130   62
8. Nové Zámky 44 12 5 7 20  112:128   53