FOTO-VIDEO: Barani aj v druhom zápase play-off nadelili N. Zámkom osmičku + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti si poradili s Novými Zámkami aj v druhom štvrťfinálovom zápase play-off Tipsport ligy. Rovnako ako vo štvrtok, tak aj v piatok nedelili súperovi osmičku a tentoraz vyhrali na nulu. V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 2:0.

Domácim vyšiel ideálne úvod stretnutia. V druhej minúte poslali prvú strelu na brankára Lundströma, konkrétne od modrej Branislav Kubka a puk skončil v sieti – 1:0. Hostia mohli vyrovnať ak by sa pred odkrytou časťou našej svätyne presadili exbystrickí kapitáni v drese súpera Kytnár a Hudec. Nestalo sa tak a trestali sme napokon my. V 15. minúte Kubka zblokoval strelu Denisa Reháka. Do prečíslenia sa vrhol Truchno, ktorý dokázal prihrať cez vracajúceho sa Novotného pred bránku Petrovi Kafkovi a ten už iba nastavil hokejku a poďakoval ruskému legionárovi za skvelú asistenciu – 2:0. To však nebolo všetko. O necelú minútu sa pohral s obranou Zámkov náš kapitán Tomáš Surový. Najprv naznačil strelu, vytiahol Lundströma k pravej žrdi, no obišiel bránku a z druhej strany z uhla zakončoval do odkrytej svätyne švédskeho gólmana – 3:0. Tréner Mikeš si následne zobral oddychový čas a zabral. Jeho zverenci mohli do prestávky znížiť ak by premenili príležitosti Lelkeš, Sandgren a Denis Rehák. Proti bol skvelý Bacashihua. Ten čelil 18 strelám! My sme vystrelili v tejto časti hry iba 9 krát.

V strednom dejstve ´barani´ opäť pridali tri góly a neinkasovali ani raz. V 23. minúte sme využili presilovku. Sersen strieľal od modrej, Lundström puk vyrazil pred seba a následne si s ním poradil Tomáš Surový 4:0. Mali sme prevahu i šance, v prečíslení nevyšla Surovému prihrávka na Buca, zblízka dobiedzal Lamper, no bol napokon atakovaný. V početnej výhode neuspel z troch metrov z pravej strany voľný Higgs. Zámky mohli trestať našu chybu v defenzíve, keď sa v oslabení rútil na Bacashihuu Kučkin, ale nevyzrel na amerického gólmana v drese HC ´05. Presilovku sme napokon využili. Rosandič posunul puk na stranu Jordanovi Hickmottovi a ten strieľal z prvej bez prípravy a presne – 5:0.  Šiesty zásah pridal o 23 sekúnd neskôr Tomáš Matoušek zblízka pred Lundströmom, ťažil najmä z fantastickej prihrávky Lampera z rohu ihriska – 6:0. Zaujímavé okamihy sa ešte udiali tesne pred druhou prestávkou. Hudec pekne vysunul Sandgrena, ktorý z ľavého kruhu tvrdo pálil, no vedľa. My sme mali na druhej strane prečíslenie a šancu Rosandiča, no sám pred Lundströmom neuspel.

Do tretej tretiny postavili Zámky do bránky Chovana, hralo sa už s viacerými zmenami, niektorí hráči dostali menej priestoru na ľade, alebo oddychovali. Hostia mohli znížiť v oslabení, Dubec sa rútil na Bacashihuu, no neprekonal ho. Prišiel trest. My sme početnú prevahu využili. Po strele Higgsa sa puk odrazil od konštrukcie bránky pred Pavla Skalického a ten nezaváhal – 7:0. V 50. minúte zaujal moment, kedy chcel rozhodca Juraj Konc poslať Skalického na trestnú lavicu za podrazenie brankára. Toho však nechtiac podrazil vlastný spoluhráč. Konc nechcel akceptovať ani názor druhého arbitra Snášela a ani fair-play rozhodnutie Chovana, ktorý išiel upozorniť na chybu verdiktu. Diváci začali tlieskať gólmanovi Zámkov za jeho počin a až následne Konc tlaku podľahol a nevylučoval. Duel sa potom prakticky iba dohrával. Výsledok sme prikrášlili v závere počas ďalšej presilovky. Strieľal Surový, brankár hostí puk neudržal, ten sa tak dostal k Jordanovi Hickmottovi a bolo 8:0. V záverečnom dejstve sa nám zranil obranca Mathew Maione.  Ide o členok a natiahnuté väzy. Absolvuje ešte lekárske vyšetrenie, no už teraz sa povráva o trojtýždňovej pauze tohto nášho kľúčového hráča. Môže však ísť aj o taktiku boja v play-off.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 8:0 (3:0, 3:0, 2:0)

Góly: 2. Kubka (Lamper), 16. Kafka (Truchno, Kubka), 17. T. Surový (Wishart), 23. T. Surový (Sersen, M. Rosandič), 30. Hickmott (M. Rosandič, Buc), 30. Matoušek (Lamper, Bortňák), 46. Skalický (Higgs, Kafka), 59. Hickmott (T. Surový, M. Rosandič).

Rozhodovali: J. Konc, Snášel – Gajan, M. Smrek. Vylúčení na 2 min: 8:8 . Presilovky: 4:0. Oslabenia: 0:0. Zmeny: 41. navyše Češík – 41. Chovan za Lundströma, navyše Tibenský a Dom. Rehák. Diváci: 2841 – vypredané.

HC’05 iClinic: Bacashihua – Carlsson, Mihálik, Kubka, Sersen, Wishart, Maione, M. Rosandič – Buc, T. Surový, Hickmott – Lamper, Bortňák, Matoušek – Handzuš, Higgs, Skalický – Kafka, Zigo, Truchno – Češík od 41. min.

HC Mikron: Lundström (41. J. Chovan) – Sandgren, Drtina, Denis Rehák, Š. Novotný, Maier, Makovský – Paulovič, Kytnár, Saarinen – Kučkin, M. Hudec, Hujsa – McParland, J. Svoboda, Čaládi – Fábry, Lelkeš, Dubec – Dominik Rehák, J. Tibenský (obaja od 41. min.)

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme veľmi slabú prvú tretinu, v nej nás výrazne podržal brankár. Stav mohol byť opačný, pokojne mohli Zámky vyhrávať 3:0. pretože sme málo korčuľovali, málo sme boli dôrazní. Definitívne sme sa upokojili štvrtým gólom na začiatku druhej tretiny. Keď je už deficit štvorgólový, ťažko sa súperovi náskok doháňa. Musím súpera pochváliť, mal veľmi dobré šance, hral až do konca. Výsledok nezodpovedá priebehu hry, hlavne prvá tretina nám ušla. Spokojní sme samozrejme s víťazstvom ako aj s tým, že do Zámkov pocestujeme za stavu 2:0 v sérii, ale niektoré veci nám tieto zápasy odhalili a musíme na nich popracovať.“

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: „Po prvom zápase som to nejako nechcel brať do úvahy, povedal sme si, že sú aj také dni, kedy to nejde, no teraz po druhom musím uznať, že Bystrica má kvalitné mužstvo a nie je náhoda to, že je tam kde je. My máme svoje problémy, ale nechcem nad nimi vyplakávať. Začali sme aktívne, bojovne, chlapcom nemám čo príliš vyčítať, no hneď z prvej strely sme dostali gól a už to bolo ťažké. Navyše sme prehrávali razom 0:3 a bolo to ešte ťažšie. Mali sme streleckú prevahu, ale kvalita súpera sa ukázala v koncovke. My sme nevyužili ani nájazdy na brankára, nevedeli sme sa presadiť. Bystrica hrala výborne, brankár bol stopercentný. Chceli sme byť dôstojnejším súperom favoritovi, no verím, že nám to doma padne do bránky a zdramatizujeme ešte túto sériu.“ .“

Branislav Kubka, autor nášho víťazného gólu, 1+1 v zápase: „Darí sa mi, ale neviem čím to je. Asi iba zhoda okolností. Začal som viac strieľať. Pri tom mojom góle mi to Patrik Lamper dobre nahral a padlo mi to tam, za čo som rád. Začiatok zápasu bol ťažší, ale v prvej tretine nám to Cash (Bacashihua – pozn. red.) pochytal a my sme dali góly, čo nám pomohlo a už nám to išlo. Chceme hrať aj v Zámkach nátlakový hokej. Máme vyrovnané štyri päťky, takže nemáme čo meniť, keď nám to takto funguje.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, autor dvoch našich gólov, 2+1 v zápase: „Dôležité je, že sme zaznamenali druhé víťazstvo. Zámky hrali veľmi dobre a výsledok je trošku iný ako bol priebeh zápasu. Robíme na ľade dobré, ale aj zlé veci, ktoré musíme ešte odstrániť. Súper je kvalitný, nemôžeme ho rozhodne podceniť. Treba sa stopercentne pripraviť na tretí zápas u nich, kde to bude určite ťažké. Sme radi, že vedieme 2:0 v sérii, no nič to ešte neznamená. Rátajú sa iba víťazstvá, nie góly. Zámky majú kvalitný tím, nik nečaká nejakú prechádzku touto sériou. Nateraz sme iba radi, že sme zvládli úvodné dva domáce stretnutia, čakajú nás ešte ďalšie, ktoré musíme zvládnuť.“

Tomáš Matoušek, autor nášho šiesteho gólu: „Potrebovali sme tieto víťazstvá. Mali sme síce v tomto zápase okná, ale napadalo nám to tam, čo nám veľmi pomohlo a prebrali sme sa. Spokojní sme s oboma výhrami, no sme iba v polovici, nachystaní na ďalšie zápasy, nerobíme nejaké unáhlené závery. Séria bude ešte ťažká. Strelili sme veľa gólov, ktoré môžu byť klamlivé. Nesmieme si myslieť, že odteraz to pôjde samo.“

Milan Kytnár, kapitán Nových Zámkov: „Je to ťažké pre nás, no musíme sa z prehier otriasť. Hrá sa na štyri víťazstvá, nie je ešte koniec. Treba stavať na tom, čo bolo dobré a eliminovať chyby, ktorých sme vyrobili viac než dosť. Bystrica využila každú jednu našu chybu. Musíme sa z toho poučiť a vstúpiť si do svedomia, aby sme si vytvorili šancu na výhru. Žiaľ nepremieňali sme v oboch dueloch pod Urpínom príležitosti. Pozitívne bolo, že sme si ich vytvorili, že sa dostaneme pred bránku, no na koncovku treba asi väčší dôraz. Podporili nás dnes aj naši diváci, bohužiaľ sme nepredviedli taký výkon, aby sme ich uspokojili. Verím, že doma tomu bude inak.“

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová