3 /

Cez víkend boli na programe posledné zápasy štvrtej futbalovej ligy – Majstrovstvá regiónu Stred a v akcii boli oba naše tímy z banskobystrického okresu v tejto súťaži. V sobotu sa Šalková predstavila v Čadci a prehrala tam tesne 0:1. Dôležitý duel sa hral v nedeľu v Badíne. Zavítal tam Zvolen, ktorý na jar vyhral všetky zápasy a v predposlednom kole sa dostal na čelo tabuľky pred dovtedy suverénny Makov. Ak chceli Zvolenčania postúpiť, museli vyhrať aj posledný duel sezóny, remíza im nestačila. Dráma to bola až do konca. Ešte päť minút pred koncom bol stav nerozhodný, napokon však favorit vďaka skúsenému kapitánovi Snitkovi a za pomoci aj bývalých hráčov banskobystrickej Dukly dokázal zvíťaziť pod taktovkou známeho kouča spod Urpína Dušana Tótha.

Do Badína prišiel nielen líder zo Zvolena ale zavítala tam aj rekordná návšteva 600 divákov. Úvod bol trošku opatrnejší. Hostia sa snažili dostať niekoľko lôpt do šestnástky, ale dobre pracovala domáca defenzíva a hroziace situácie riešila. Prvá šanca tímu spod Pustého hradu prišla v 25. minúte. Jakub Tóth poslal z pravej strany center a stopér Ján Nosko v pokutovom území hlavičkoval tesne nad brvno. Po polhodine Jakub Tóth zahrával spoza rohu šestnástky priamy kop a nadvihnutú loptu musel likvidovať brankár Kučera. Následne z rohového kopu mal gól na hlave Viktor Tóth, tesne minul bránku. Jeho otec, tréner Dušan Tóth sa sťažoval na tvrdšiu hru badínskych futbalistov a radosť mu neurobil ani Telúch, ktorý získal odrazenú loptu, no pálil ju do žrde. V 41. minúte mal Viktor Tóth ďalšiu príležitosť, tentoraz v strede šestnástky, ale zblokovaná lopta išla mimo bránku. Domáci pohrozili tesne pred prestávkou a to rovno dvakrát. Po centri Rafanidesa mal na ľavej strane pokutového územia veľa priestoru Andrej Urgela a z otočky vystrelil k žrdi, svoje umenie musel predviesť brankár Krejčí. A nekapituloval ani v nadstavenom čase po prieniku Rafanidesa a jeho tvrdej strele.

Skóre sa menilo na začiatku druhého polčasu. V rohu šestnástky išiel brankár Kučera do súboja s Viktorom Tóthom, ktorý sa nedostal k lopte a padol na zem, rozhodca Kuteľ odpískal nedovolený zákrok gólmanovi domáceho celku a ukázal nekompromisne na biely bod. Z penalty sa nemýlil Gabriel Snitka, loptu poslal bezpečne k žrdi v dostatočnej výške a bolo 0:1. Následne prevzali iniciatívu Badínčania. Mali viac z hry a vytvárali si šance. V 57. minúte z priameho kopu poslal loptu pred bránku Rafanides, kapitán Bíreš ju posunul na Výlupka, ktorý zoči – voči nepokoril v tutovke Krejčího. Ešte v tej istej minúte po rohovom kope Denisa Urgelu hlavičkoval Caban pod brvno a Krejčí vytiahol ďalší skvelý zákrok. Po hodine hry Rafanides poslal spätnú prihrávku, ktorú si prebral na hranici šestnástky Andrej Urgela, ale zakončoval vedľa žrde. Zvolen mal možnosť v 74. minúte po spolupráci Staršieho so striedajúcim Blahutiakom, no veľmi dobre čítal hru Kučera. Vyrovnávajúci zásah sa dostavil v 83. minúte. Do pokutového územia smerovala vysoká lopta z ľavej strany a pri Výlupkovi ju hlavou usmernil pod brvno nechytateľne zvolenský hráč Matej Starší, zaknihoval tak nešťastný vlastný gól – 1:1. V danej chvíli bolo jasné, že Zvolen by nepostúpil do tretej ligy. Hostia teda vrhli všetky sily opäť do útoku a v 86. minúte po štandardnej situácii smerovala lopta na pravú stranu veľkého vápna, kde ju z voleja parádne trafil presne k žrdi nepokrytý Gabriel Snitka a bolo 1:2. Záver duelu bol hektický, ale futbalisti spod Pustého hradu si tesný výsledok postrážili. Vyrovnať mohol v nadstavenom čase po priamom kope Denisa Urgelu kapitán Michal Bíreš, ale hlavičkou poslal loptu vedľa bránky. Z tohto duelu je aj naša fotogaléria.

Zvolen sa teda tešil zo zisku pohára Majstrovstiev regiónu Stred a postupe do tretej futbalovej ligy, ktorú už riadi Slovenský futbalový zväz. V jeho kádri je niekoľko hráčov z banskobystrickej Dukly, napríklad Krejčí, Nosko, Snitka, J. Tóth, V. Tóth, Starší a netreba zabudnúť ani na trénera Dušana Tótha.

Tréner Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk hodnotil tesnú prehru s víťazom štvrtej ligy nasledovne: „Prvý polčas bol Zvolen lepší. Mal viac šancí. My sme hrali s prílišným rešpektom, možno tam bola väčšia zodpovednosť, neviem, čím to bolo spôsobené. Druhý polčas začal penaltou, mám na ňu svoj názor, rozhodca to posúdil tak, ako posúdil. Od tohto momentu sme boli lepší my. Išli sme za vyrovnaním. Mali sme tam dve čisté šance, napokon sme ku koncu vyrovnali. Škoda záveru, kde sme si nepostrážili štandardku súpera a inkasovali sme gól. Zvolenu sme však dosť znepríjemnili zápas. Boli sme vyrovnaným súperom. Hostia napokon dali dva góly, my len jeden, takže treba Zvolenu pogratulovať k postupu.“

Kouč Miroslav Hudec hodnotil aj celú sezónu: „Musím ju rozdeliť na dve časti. Jeseň sme nemali dobrú, tam sme zbytočne postrácali body, najmä doma, či už Šalkovou, Stráňavami, Liptovskou Štiavnicou. To boli zbytočné straty. Jar sme už mali celkom solídnu. Povyhrávali sme veľa zápasov, dokázali sme aj z vonku doniesť body. Až na ten záver. Zbytočná strata bodov po remíze v Liptovskej Štiavnici a v poslednom dueli so Zvolenom sme tiež mali minimálne na zisk aspoň bodu. V globále som však spokojný. Mali sme v pláne skončiť do ôsmeho miesta, čo sa podarilo, takže môžeme byť spokojní, najmä s tou jarnou časťou súťaže, ktorá nám vyšla.“

Kapitán Badína Michal Bíreš Bystricovinám povedal: „Myslím si, že záver sezóny, na ktorý sa každý z nás tešil, nemohol ani lepšie dopadnúť pre futbalového fanúšika. Prvý polčas začal opatrne, nikto nechcel urobiť chybu. Asi rozhodla sporná penalta. Po nej sme následne otvorili hru a vyrovnali na 1:1. O osude duelu potom rozhodla strela Gaba Snitku štyri minúty pred koncom. Pred fantastickou kulisou sa hral podľa mňa perfektný futbal a gratulujem Zvolenu k postupu.“

Bystricoviny oslovili aj Banskobystričana Ďušana Tótha, ktorý ako tréner doviedol Zvolen k postupu do tretej ligy: „Hovorí sa, že posledný krok je najťažší a to sa aj potvrdilo. Mali sme jedenásťbodovú stratu po jesennej časti na lídra z Makova a to, že sme to mali v poslednom kole vo vlastných rukách bol malý zázrak. Je to neuveriteľné, ale na jar sme vyhrali všetky zápasy a inkasovali sme tuším len tri góly, takže čísla hovoria jasnou rečou. Päť minút pred koncom zápasu bola remíza, mohlo sa stať, že by sme v štvrtej lige napokon zostali. Badín je jedno z troch, štyroch najlepších mužstiev v tejto súťaži. Jeho postavenie v tabuľke nie je odzrkadlením ich sily a kvality, ich výkonov. Trošku ma však zaskočili zákernou hrou. Niektorí moji hráči a opory tímu odohrali tento zápas s menšími zraneniami, zaťali sa a odohrali plnú minutáž. Napríklad Viktor Tóth, čo svedčí o tom, že ide o človeka na správnom mieste. Teraz bude dôležité tento tím udržať pohromade a aj ho ešte viac skvalitniť. My máme rozumovú futbalovú kvalitu v tíme, ale futbal je behavý a my tiež potrebujeme i mladých behavých a kvalitných futbalistov.“

ŠK Badín – MFK Zvolen 1:2 (0:0)

Góly: 83. Starší (vlastný) – 47. a 86. Snitka (prvý z 11m). Rozhodoval: Kuteľ. Diváci: 600.

Šalková odohrala duel v sobotu v Čadci a ten začali aktívnejšie domáci. Boli viac na lopte a presnejší, no do šancí sa nedostali. Hostia ustáli úvodnú aktivitu súpera a postupne vyrovnali hru a práve oni mali i prvé náznaky šancí, keď najprv Pánika vychytal gólman Drahňák a potom Lašút a Alakša z dobrých pozícii z vnútra pokutového územia netrafili bránku. Kysučania hrali pekný kombinačný futbal a mali viac loptu na kopačkách, z čoho si dokázali v prvom polčase vytvoriť dve gólové príležitosti, avšak brankár Gnida podržal Šalkovú. Tá v prvom polčase predvádzala tiež dobrý futbal a dokázala aj súpera zatlačiť, ale vo finálnej fáze chýbala väčšia presnosť a tak sa išlo do šatni za bezgólového stavu.

Druhý polčas začal podobne ako prvý. Čadčania zvýšili aktivitu, boli viac na lopte, no Šalkovčania bez väčších problémov odolávali. Snažili sa hrať kombinačne, chýbal však väčší pokoj a v náznakoch gólových situácií väčšia presnosť v pokutovom území. Domáci sa napokon dočkali presného zásahu po spornej situácii v 75. minúte, keď lopta zrejme opustila hraciu plochu, rozhodcovia si to nevšimli a následne po spätnej prihrávke z hranice pokutového kopu nemal Pagáč problém umiestniť loptu do bránky – 1:0. Hostia potom zvýšili aktivitu, ale šance na vyrovnanie stavu neprichádzali. Za zmienku stojí možnosť striedajúceho Matisa po individuálnej akcii, keď z vnútra pokutového územia prestrelil bránku a hlavička Mikulca, ktorý len tesne minul priestor troch žrdí. Hralo sa slušne, bez kariet.

(zm + cb úprava)

Tréner Šalkovej Daniel Vernarský pre bystricoviny.sk zhodnotil tesnú prehru v Čadci i celú sezónu nasledovne: „Prvý polčas sme boli Čadci viac ako vyrovnaný súper a dovolím si tvrdiť, že keby domáci mali takéto akcie, určite by nám strelili minimálne dva góly. No nám chýba väčšia presnosť a skúsenosť. V druhom polčase sme už neboli až tak nebezpečný, napriek tomu sme však mali svoje možnosti. Doplácame na nepresnosť v pokutovom území. Sezóna v roli nováčika sa mi hodnotí ťažšie, som presvedčený o tom, že mať trochu šťastia a viac skúseností, či iné nastavenie mysle, tak sme mohli skončiť na ôsmom mieste. Táto súťaž je ťažšia a už nestačí hrať na 80%, pretože súperi sú tu kvalitnejší a schopní vás za chyby potrestať. Najmä prvé polčasy sme nezvládali a potom bolo pre nás už ťažké zápasy otáčať. Hráči si musia pred novou sezónou uvedomiť, že na 100% musia hrať od prvej minúty a nie od 45-tej.“

FK Čadca – FK Šalková 1:0 (0:0)

Gól: 75. Pagáč. Rozhodoval: Šašváry. Diváci: 150.

—————————————————————————————

Ostatné výsledky: Makov – Kysucké Nové Mesto 3:2, Lip. Hrádok – Kováčová 0:15, Krásno n. Kys. – Stráňavy 4:0, Staškov – Lip. Štiavnica 2:2.

1. Zvolen 65b, 2. Makov 63b, 3. Staškov 52b, 4. Krásno n. Kys. 50b, 5. Čadca 45b, 6. Bešeňová 43b*, 7. Kováčová 39b, 8. BADÍN 37b, 9. Kysucké N. Mesto 34b, 10. Stráňavy 29b, 11. ŠALKOVÁ 28b, 12. Lip. Štiavnica 21b, 13. Žarnovica 8b*, 14. Lip. Hrádok 0b.