EYOF v Banskej Bystrici má prvého slovenského medailistu – plavca Sama Košťála

ŠPORT
1 /

Slovensko získalo na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici prvú medailu. Zaslúžil sa o ňu plavec Samuel Košťál, ktorý v stredajšom finále na 200 m motýlik finišoval na bronzovej priečke v osobnom rekorde 2:02,84.

Iba šestnásťročný Samuel Košťál dosiahol prvú medailu z multišportového podujatia vo svojej kariére. Od začiatku sa pohyboval okolo tretieho a štvrtého miesta a v závere vo finiši si bronzovú priečku udržal. V porovnaní s rozplavbami v Banskej Bystrici sa zlepšil o 7 desatín sekundy, oproti semifinále o 62 stotín. Košťál naznačil sľubnú formu už v utorňajších rozplavbách, v ktorých dosiahol najrýchlejší čas 2:03,46. V semifinále sa ešte o osem stotín zlepšil a zaznamenal celkovo tretí najlepší čas. Vo finále sa od štartu držal na popredných priečkach a na záverečnej 50-ke dokázal ešte vystupňovať tempo. Zlato si vyplával Ukrajinec Mykola Kotenko. Náš pretekár slávil na EYOF-e životný úspech, k čomu uviedol:

„Keď už som postúpil do finále, povedal som si, že bez medaily z domáceho EYOF neodídem. Chcel som bojovať o zlato, ale tentoraz môj výkon na víťazstvo nestačil. Aj z bronzu mám však veľkú radosť, keďže je to môj prvý veľký cenný kov. A musím povedať, že je dosť ťažký. Je to úžasný pocit stáť na pódiu. Keď som dohmatol, pozrel som sa na tabuľu a videl som, že som tretí, bol som skutočne rád. Môžem povedať, že takto som si to predstavoval. V hlave som si premietol taktiku, ako to pôjdem, a vyšlo to presne podľa plánu, takže som spokojný. Je to pre mňa prvá veľká medaila z takýchto významných pretekov. Venujem ju celému Slovensku. Veľká vďaka patrí trénerovi, všetkým okolo a rodičom, ktorí ma podporovali-.“

Slovensko tak vyrovnalo svoj medailový zisk z predchádzajúceho EYOF v roku 2019 v azerbajdžanskom Baku. Vtedy získal bronz cyklista Martin Svrček.

Diváci vytvárajú pre domácich športovcov v Banskej Bystrici úžasnú kulisu. Na vlastnej koži ju pocítil aj náš bronzový mladý plavec.

„Atmosféra bola úžasná, keďže som doma, cítil som veľkú podporu a musím sa poďakovať všetkým, ktorí mi držali palce,“

hovoril natešený Košťál a dodáva:

„Vnímal som to aj počas pretekov, aj pred nimi, je to cítiť všade. Ja som veľmi prekvapený, ako to je parádne urobené. Cítim sa tu fakt úžasne, pretože sú tu ľudia, ktorí stoja pri mne a za to im musím poďakovať. Už mám za sebou jednu ´Európu´, ale tá bola v diaľkovom plávaní, takže to veľmi nemôžem porovnať. Tu sú podmienky úžasné, všetko je zabezpečené. Čo potrebujem, to mám a nič mi nechýba.“

Európsky olympijský festival mládeže vidí Samo Košťál ako bránu do veľkej športovej kariéry, keď ešte hovorí:

„Cieľom je určite olympiáda, nie len sa tam dostať, ale mať aj medailu. Myslím si, že toto mi môže pomôcť, ale toto je len začiatok a veľká motivácia do budúcnosti.“

Náš šestnásťročný plavec svoj zrak k upiera k úspešným plavcom. Jeho vzorom je Slovák a člen banskobystrickej Dukly Richard Nagy a aj slávny Američan Michael Phelps.

„Aj on plával motýlika a aj polohové preteky. Je to taká legenda a pre mňa veľký vzor,“

– opisoval mnohonásobného olympijského víťaza bronzový slovenský plavec. Po EYOF chce ísť na majstrovstvá sveta a tam zaplávať úžasne. Podľa jeho slov je zrejmé, že si to vie v hlave dobre nastaviť.

Pre Slovensko je to na EYOF prvá medaila v plávaní od roku 2007. Vtedy získala Katarína Listopadová striebro v polohových pretekoch na 200 metrov. Celkovo je to piata slovenská medaila v plávaní na EYOF. Samuel Košťál má teraz v pláne deň oddychu. V akcii ho na banskobystrických Štiavničkách budú môcť fanúšikovia opäť sledovať v piatok. Po ranných rozplavbách v polohových pretekoch bude veriť v ďalšiu finálovú účasť.

VÝSLEDKY:

EYOF 2022 chlapci – finále 200 m motýlik: 1. Mykola Kotenko (Ukr.) 2:00,24, 2. Alessandro Ragaini (Tal.) 2:02,08, 3. Samuel KOŠŤÁL (SR) 2:02,84

Autor: (bl), Foto: SOŠV + TASR