Bystričania na Spiši bojovali, dostali duel do predĺženia, no prvý play-off bod neberú + HLASY

3 /

Hokejisti Banskej Bystrice v prvom zápase štvrťfinále play-off Tipos extraligy prehrali na ľade Spišskej Novej Vsi v oklieštenej zostave o gól, keď sa rozhodovalo až v predĺžení. Duel sa pre ´baranov´ spočiatku nevyvíjal dobre, no opäť ukázali silný charakter, keď zmazali dvojgólové manko a v riadnom hracom čase sa skončil duel 2:2. V predĺžení sa usmialo viac šťastia na domáci celok, keď už v 63. minúte zaistil vedenie v sérii pre svoj tím americký útočník Burgess. Spišiaci tak vedú sériu hranú na 4 víťazstvá 1:0.

Úvodné pasáže patrili Bystričanom, keď od prvých sekúnd hýril aktivitou najmä Turnbull. Postupne však prevzali opraty zápasu hokejisti Spišskej Novej Vsi a v 6. minúte prišla prvá zmena skóre. Udialo sa tak počas oslabenia tímu spod Urpína, keď sa do streleckej listiny zapísal Rapáč, ktorý sklepol puk pomedzi betóny Krošelja  – 1:0. Domáci aj naďalej zamestnávali gólmana HC ´05 a v polovici 9. minúty ho takmer prekonal aj Nellis. Slovinec medzi tromi žrďami čelil v 13. minúte ďalšej veľkej príležitosti, kedy mal gól na hokejke Burgess, no v dobrej pozícii zaváhal. Následne sa na krátky čas postavil pre nedostatok na výstroji Krošelja do bránky Eugen Rabčan, ktorý našťastie neinkasoval, hoci musel čeliť šanci Mykluchu. Zhruba dve a pol minúty pred koncom úvodného dejstva vzplanuli vášne medzi Vandasom a Nielsenom, no v prvej časti už diváci gól nevideli.

Na druhý presný zásah si počkali priaznivci domáceho celku do 26. minúty, kedy zvyšoval na rozdiel dvoch gólov tvrdou delovkou Nellis2:0. Spišiakom však ich radosť netrvala najdlhšie, nakoľko v 29. minúte znižoval Carter Turnbull po vyhratom buly z nacvičenej akcie, keď mieril do horných poschodí Melicherčíkovej svätyne – 2:1. Bystrický tím to nakoplo, no spolu s tým prichádzalo aj čoraz viac vylúčení na oboch stranách. Zhruba v polovici zápasu prišiel dokonca aj vyrovnávajúci gól, ktorý však po dlhom posudzovaní zo strany arbitrov stretnutia napokon neplatil.

Ani tento verdikt ´baranov´ nezlomil a napokon sa im podarilo vrátiť do zápasu v tretej tretine. Do streleckej listiny sa zapísal hráč, ktorý sa pri absencii Wilkinsa ocitol v prvom útoku – Matej Macek. Chopil sa svojej príležitosti výborne, keď na začiatku 45. minúty vyrovnával na 2:2. Bol síce sotený do brankára, ale puk tam dopravil v rámci regulí. Oba celky sa prezentovali aktívnym spôsobom hry, z čoho pramenili šance, no ani jedna z nich sa už neujala, a tak dospel duel do predĺženia. V ňom Bystričania nevyužili krátku presilovku a napokon stačilo „rysom“ 127 sekúnd, aby sa ujali vedenia v sérii, keď o osude zápasu rozhodol presne mierenou strelou Burgess, keď bystrický tím striedal a domáci útočili, pričom Krošelj nechal odkrytý priestor pri ľavej žrdi a to Američan v drese Spišiakov skúsene využil – 3:2.

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 – 1:0) – stav série 1:0

Góly: 6. Rapáč (Merežko, Archambault), 26. Nellis (Archambault, Ališauskas), 63. Burgess (Majdan, Nellis) – 29. Turnbull (Macek, Vela), 45. Macek (Vela). Rozhodovali: Crman, M. Novák – Kacej, Hercog, vylúčení na dve min.: 8:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2685.

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák, Merežko, Ališauskas, Žiak, Valach, Groch – Burgess, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Drábek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan

HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (13.-14. Rabčan) – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Macek – Výhonský, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, R. Faith – Žabka, Pavúk, Štrauch

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Spišská vyhrala prvé stretnutie a pre nás to bol rozhodne ťažký zápas. Mali sme pomalší začiatok. Postupne sme sa však do toho dostávali, bolo to vyrovnané a tesné. Mali sme tam pár presiloviek, ktoré sme nedokázali zužitkovať. Viac k tomu nemám čo v tejto chvíli povedať.“

Matej Macek, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Bolo tam podľa mňa priveľa vylúčení, hra sa kúskovala. Hrali sme celý zápas na tri päťky, čo bolo ťažšie pre nás. Škoda, v predĺžení sme začali presilovkou, ktorú sme nevyužili a potom oni na to dali gól. Rozhodujúci faktor zápasu, ťažko povedať, no asi trochu viac šťastia na ich strane na konci, neviem… Vracali sme sa do zápasu zo stavu 2:0 na 2:2, čiže škoda, možno trochu viac šťastia na našej strane a vyhrali by sme. No čo, vyhrávajú 1:0, zajtra je nový zápas a môžeme to dať na 1:1 a bude to dobré. Spišská má veľmi dobrých korčuliarov, majú tu široké ihrisko a keď do toho kopnú, tak to je cítiť. Musíme hrať svoju hru, byť trpezliví, hrať dobre v obrannom pásme a využívať naše šance. Budeme robiť všetko preto, aby sme to zajtra zvrátili a dali na 1:1 a potom ideme k nám. Treba makať ďalej. Bolo pre mňa fajn zahrať si s chalanmi cudzincami z prvého útoku, ja som si to užil a dúfam, že nám to bude padať aj ďalej.. pri tom prvom góle sme to mali nacvičené, nebola to náhoda. Bolo však veľa presiloviek, máme na to špeciálne formácie, niektorí sa na ľad dostávajú často a iní menej. Treba sa vylúčení vyvarovať a viac sa tlačiť do bránky. Sme radi, že sme mali divácku podporu z Bystrice aj v takýto netypický deň pondelok.“

Juraj Majdan, útočník Sp. N. Vsi: „Prvú tretinu sme hrali dobre, potom sme však nehrali to, čo sme si povedali. Musíme hrať viac ako tím a viac systémovo. Napokon sme to zlomili, za čo sme radi. Prvé zápasy po pauze sú nepríjemné, oba tímy neboli v tempe, ale treba hrať zodpovedne v obrane a viac sa tlačiť do bránky a strieľať na brankára, potom môžeme vyhrať aj ďalšie zápasy.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „V zápase sme boli iba prvú tretinu. Druhú a tretiu sme sa nezúčastnili. Padlo nám to v predĺžení ako blesk z neba. Chcel som od hráčov pred predĺžením, aby zlepšili výkon, nestrácali puky a vyhrávali vhadzovania. Zajtra to bude rovnako ťažké.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú na ľade súpera druhý štvrťfinálový duelu už v utorok 19. marca18.00 hodine takisto proti Spišskej Novej Vsi.

Autor: (irb), Foto: facebook a web klubov