6 /

V 8. kole štvrtej futbalovej ligy bolo na programe okresné derby, ktoré v Badíne zvládli Šalkovčania a preskočili v tabuľke práve aktuálneho rivala v súťaži. V tretej lige sa po troch prehrách v rade tešili z výhry v Rakytovciach, kde tamojšie RSC pokorilo Martin 2:1. Podkoničania privítali v nedeľu lídra OFK Malženice, s ktorým viedli, dali prvý gól, ale napokon tesne prehrali.

III. LIGA – skupina Západ

V nedeľu do Podkoníc pricestovali hráči vedúceho celku súťaže z Malženíc. Od úvodu zápasu bolo na ihrisku vidieť oprávnenosť ich postavenia. Začali veľmi aktívne a usadili sa na polovici domácich, ktorí do zápasu vstúpili nervózne. Boli to však hráči nášho celku z bystrického okresu, ktorí v 15. min. išli do vedenia. Rohový kop Tannhausera z pravej strany hostia odvrátili k nepokrytému Dlhošovi a ten razantnou a presnou strelou k ľavej žrdi otvoril gólový účet zápasu – 1:0. Malženice aj po inkasovanom góle boli aktívnejšie a v polovici polčasu boli blízko k vyrovnaniu, ale to im nedovolil brankár Gábriš, ktorý uspel zoči – voči prenikajúcemu Sekerovi.  Domáci mohli navýšiť svoj náskok v 25. minúte, keď Gábriš dlhým nákopom na ľavú stranu našiel Mózera a ten centrom na pravej strane šprintujúceho Seleckého, žiaľ jeho zakončenie mierilo len do bočnej siete. V ďalšom priebehu hry zaujal individuálny prienik Oseniho z polovice ihriska a následne jeho tvrdá strela spoza pokutového územia, Gábriš  bol pozorný. Blízko gólu na opačnej strane bol T. J. Gabriš, ktorého „obalená“ strela po rýchlom protiútoku smerovala do pravej žrde. Hostia pohrozili v závere polčasu z priameho kopu v podaní Oseniho, ale gólman Podkoníc „jedovatú“ prízemnú strelu dokázal vyraziť na roh. Napokon aktivita lídra súťaže priniesla vyrovnanie, keď zachytil málo razantnú prihrávku Macuľu späť k brankárovi Gábrišovi a Soliu vyrovnal – 1:1.

Aj v druhom polčase sa hostia prezentovali aktívnou hrou, ktorá im priniesla napokon vedenie. V 58. min. po rohu z pravej strane síce hlavička Kóšu by nebola nebezpečná, ale lopta sa odrazila od domáceho obrancu Očenáša a smerovala do protipohybu brankára Gábriša – 1:2. Od tohto momentu sa Malženice zamerali skôr na obranu, ktorú mali dobre organizovanú. A keďže sa v závere zápasu neujala ani strela striedajúceho Patrnčiaka v páde po centre Baliaka sprava, a ani Mózerova delovka z vnútra pokutového územia, hostia si z Podkoníc odviezli všetky tri body.

Tesnú prehru s vedúcim celkom tretej ligy zhodnotil tréner domácich Marcel Turňa: „Hostia potvrdili svoje postavenie v tabuľke a získali u nás všetky tri body. Umožnili sme im to aj my, hlavne v prvom polčase našim výkonom, v ktorom bolo strašne veľa rešpektu a nervozity. Boli sme vždy o krok neskôr v osobných súbojoch, väčšinu odrazených lôpt taktiež získal súper. Chýbala z našej strany lepšia ponuková činnosť, nedokázali sme dlhšie podržať loptu na svojich kopačkách a tým sme sa dostávali pod tlak súpera. Ten mal vo svojom strede niekoľko rozdielových zahraničných hráčov a bolo ich v zápase cítiť. Podarilo sa nám však v úvode zápasu skórovať po rohovom kope, keď odrazenú loptu napálil do bránky Dlhoš. To však nakoplo hostí, zlepšili pohyb a niekoľko ich šancí zneškodnil výborne chytajúci Gábriš. Paradoxne pri tlaku Malženíc sme však mohli zvýšiť skóre my, ale dve veľmi dobré príležitosti sme nepremenili. Pred koncom polčasu sme však v obrane urobili obrovskú chybu a darovali hosťom vyrovnávajúci gól. Druhý polčas začali tlakom znova hostia, čoho vyústením bol ich víťazný gól z rohového kopu, keď sme si nešťastne zrazili hlavičku hráča Malženíc do vlastnej bránky. Od tohto momentu sme zlepšili svoj herný výkon, dokázali sme dobre zakombinovať a vytvoriť si tlak, no nejaké pološance a šance sme gólom nedokončili. Škoda, ale 30 minút dobrého, sebavedomého výkonu s takýmto kvalitným súperom je na víťazstvo málo. Naďalej sa trápime vo finálnej fáze a naši útočníci a ofenzívny hráči nepremieňajú šance a nedávajú góly, takže i preto na víťazstvá stále čakáme.

Zápas zhodnotil aj strelec gólu Podkoníc Robo Dlhoš: Nastúpili sme proti prvému mužstvu ligovej tabuľky a chceli sme ukázať našim divákom, že vieme hrať aj s lídrom vyrovnanú partiu. Avšak prílišný rešpekt niektorých našich hráčov bol vodou na mlyn pre hru hostí. Malženice mali minimálne troch rozdielových futbalistov a tí nám robili veľké problémy po cely zápas. Gratulujem súperovi k zaslúženej výhre a snáď si z tohto duelu zoberieme to dobré a v stredu v dohrávanom stretnutí s Ludincami ostanú body doma.“

FK Podkonice – OFK Malženice 1:2 (1:1)

Góly: 15. Dlhoš – 43. Soliu, 58. Očenáš (vlastný). Rozhodoval: Fúsek. ŽK: Macuľa, Baliak – Konečný. Diváci: 200.

Zostava FK Podkonice: P. Gábriš – Očenáš, Dlhoš (56. Patrnčiak), Macuľa (46. Mihálik) – Turňa, Koreň, Tannhauser (68. Čilík), Baliak (80. Kostúrik) – D. Selecký, T. J. Gabriš, Mózer

———————————————————————————————–

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica (bývalý FK Rakytovce) privítal doma v sobotu Martin a žiaľ na svojej oficiálnej facebookovej stránke uviedol iba strohú informáciu v tomto znení: V stretnutí 8. kola III. ligy Západ sme doma v Rakytovciach otočili nepriaznivý stav gólmi Sojku a Vávra. Ukončili sme tak sériu troch prehier. Ďakujeme všetkým, ktorí nás dnes prišli do Rakytoviec podporiť.

My sme po skončení derby zápasu v štvrtej lige z Badína do Rakytoviec na záver tohto duelu zavítali a dozvedeli sme sa, že na vedúci gól Martinčana Almaského odpovedal ešte do prestávky po rohovom kope kapitán Sojka a v druhom polčase otočil stav po peknej akcii Adam Vávro. Ten k víťaznému gólu pre bystricoviny.sk povedal: „Bol tam priestor na zadnej žrdi. Ja som si zakričal, Vladyslav Marchuk ma tam dobre videl a padlo mi to tam pekne.“

Adam Vávro nám potom ešte k samotnej výhre a duelu povedal: „Začali sme hrať to, čo sme si povedali v šatni. Neostalo to iba v nej, takže je možné pochváliť každého chalana, ktorý zasiahol do zápasu. Každý jeden dal do toho srdiečko, všetci sme bojovali ako jeden tím. Myslím si, že sa môžeme odraziť od tej bojovnosti, no ukázali sme proti Martinu, že vieme aj kombinovať. Verím, že čo sa týka gólov, sa pridajú aj ďalší spoluhráči. Hádam nás táto výhra nakopne a pôjdeme nahor v tabuľke víťaznou šnúrou.“

Tréner RSC Peter Venglarčík výhru nad Martinom zhodnotil pre bystricoviny.sk nasledovne: „Po dlhšom čase sme pretavili výkon na ihrisku aj do výsledku. Zaslúžené víťazstvo sa nerodilo ľahko, pretože sme inkasovali prvý gól po laxnej, fatálnej chybe. Reakcia bola výborná. Pomohla nám štandardná situácia, z ktorej sme vyrovnali. Myslím si, že sme boli lepším tímom po celý zápas. Naše odhodlanie nám nezväzovalo nohy tak, ako tomu bolo v predchádzajúcich zápasoch. Pohoreli sme za stavu 0:0, keď sme nevyužili dve gólové šance. Obávali sme sa scenára, ktorý sa už opakoval niekoľkokrát, ale opakujem, dobre sme zareagovali na stav 0:1 po zvládnutej štandardke. Druhý gól pramenil z našej aktivity a veľkej vôle dosiahnuť ho. Veľmi dobrá prihrávka a veľmi dobrá a odvážna ponuka krajného beka Vávra, ktorý si nádherne našprintoval a ešte krajšie zakončil. Takže sa tešíme z troch bodov proti kvalitnému Martinu. My sme takéto výkony predvádzali aj v predchádzajúcich zápasoch, takže pre mňa nie je toto víťazstvo prekvapujúce a ani oslavujúce. Budeme sa snažiť pretaviť naše výkony aj naďalej do takýchto výsledkov. Musím oceniť príkladný prístup všetkých hráčov, niektoré nastúpili s ľahkým sebazaprením, či drobným obmedzením, ale išli do duelu aj na úkor svojho zdravia, čo ma potešilo možno i viac než výsledok.“

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica – MŠK Fomat Martin 2:1 (1:1)

Góly: 36. Sojka, 75. Vávro – 30. Almaský. Rozhodoval: Batiz. ŽK Otruba, Mlynár (obaja Martin). Diváci: 97.

Súpiska + striedania RSC Hamsik Academy: Höger – Iseni (69. Jovančević), Mašulovič, Vondryska, Marchuk, Neušel, Vávro, Gaško, A. Jackuliak (89. Vavák), Kapor, Sojka (85. Ždánsky)

z duelu v Rakytovciach

Ostatné výsledky: Inter Bratislava – Bánová 3:1, Častkovce – Beluša 2:4, Vrakuňa – Veľké Ludince 0:0, Kalná n. Hr. – N. Zámky 1:1, Nové Mesto nad Váhom – Galanta 1:1, Sereď – Šaľa 2:3.

Najbližšie hrajú Podkonice dohrávku 4. kola v stredu 28. Septembra o 15.30 hodine a predstavia sa doma, keď privítajú Veľké Ludince. V riadnom deviatom kole sa oba naše tímy predstavia vonku. A to v nedeľu 2. októbra, kedy RSC Hamsik Academy nastúpi o 15.00 hodine v Beluši a Podkoničania v tom istom čase majú plánovaný výkop stretnutia v Galante.

1. Malženice 22b, 2. Beluša 15b, 3. Nové Mesto n. V. 15b*, 4. Častkovce 14b, 5. Šaľa 13b, 6. Veľké Ludince 12b*, 7. Sereď 10b**, 8. Martin 10b, 9. Galanta 10b*, 10. N. Zámky 9b, 11. Inter 9b, 12. Bánová 7b, 13. PODKONICE 7b*, 14. RSC HA 7b, 15. Kalná n. Hr. 6b, 16. Vrakuňa 2b.

* – mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** – mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Derby Badín – Šalková malo slušnú úroveň v prijateľnom jesennom počasí a želalo by si väčšiu divácku kulisu, než ktorá sa zišla. Hostia chceli hrať od začiatku futbal, pristúpili k duelu zodpovedne a v deviatej minúte mali šancu, keď Mikulec z vrchu šestnástky prekopol bránku. Postupne prevzali iniciatívu domáci futbalisti a v dvadsiatej minúte takmer využili nepodarenú malú domov súpera. Žilinec šikovne číhal, ale brankár Gnida napokon zasiahol. Pred polhodinou sa dostal do parádnej palebnej pozície Badínčan Vician, no skvelý blok predviedol na druhej strane Štubniak. Potom ošetrovali kapitána domáceho tímu Bíreša a keďže bol mimo hry, ťažiť z toho mohli Šalkovčania. Demeter sa pekne uvoľnil na pravej strane a iba tesne mieril vedľa žrde. V 29. minúte unikal po ľavej strane domáci Urgela, prihrával pred bránku, spoluhráč loptu podbehol, čo prekvapilo Gnidu, ktorý len s problémami zakročil pri bližšej žrdi. Po polhodine prišla ďalšia šanca, roh zahrával Urgela a Žilinec predviedol presnú hlavičku. Gnida skvele loptu vyrazil, pričom na dorážke v sklze neuspel trestuhodne Výlupok. A tak zahrmelo na opačnej strane. Po rozhodcovskej lopte Badín poľavil na chvíľu, Mikulec šikovne našiel v strede na útočnej polovici Pázmányho a ten predviedol účinný prienik až pred Kučeru, ktorého pokoril – 0:1. A to mohli ešte na prestávku odchádzať Šalkovčania veselší, ak by centrovanú loptu neumiestnil do brvna Pánik.

Na začiatku druhého dejstva sa snažil vyrovnať Urgela, z rohu šestnástky mieril vedľa. Potom mal dobrú možnosť v päťke Žilinec pri pravej žrdi, Gnida sa lopty zmocnil na tretíkrát, bola to ošemetná situácia. V 53. minúte pohrozili hostia po priamom kope, keď kapitán Peter Dobrík hlavičkou našiel Pánika a ten vysokú loptu poslal tesne vedľa žrde. Po hodine hry takmer využil chybu v defenzíve súpera opäť Pánik. A hoci sa snažil Badín byť viac na lopte a kombinovať, príležitosti mala znovu Šalková. Po centri Pázmányho hlavičkoval do brvna Zimnikoval a z dorážky sa nepresadil Pavol Dobrík. V 79. minúte sa k odrazenej lopte dostal na vrchu šestnástky domáci Valent, avšak bol nepresný. Tento futbalista o minútu ponúkol center za obranu súpera, nemával sa ofsajd, takže v tutovke sa ocitol Žilinec, no hlavičkou pred Gnidom minul bránku. Potom Šalková predviedla ďalší brejk. Z pravej strany Pázmány ponúkol výbornú loptu Pánikovi, ktorého vychytal gólman Kučera. Ten napokon kapituloval v 83. minúte. Po rohu Pázmányho loptu nadvihol Mikulec a na vzdialenejšej žrdi zblízka zvýšil na 0:2 Pavol Dobrík. Badín bol paralyzovaný a duel už nedokázal zdramatizovať kontaktným gólom. Najbližšie mal k nemu Výlupok, ktorý odrazenú loptu z vrchu veľkého vápna poslal vedľa žrde.

Autor víťazného prvého gólu Šalkovej, pričom mal prsty aj v druhom, Richard Pázmány nám povedal: „Bol to veľmi ťažký zápas, náročný, bojovný. Chceli sme, aby naša séria prehier skončila a verili sme, že to môže prísť práve teraz v derby. Sme radi za to a tri body tak berieme domov. Vraveli sme si hlavne, aby sme začiatok nezaspali, čo sa nám v predchádzajúcich stretnutiach stávalo a na to sme doplácali. Ak prehrávate od začiatku, už sa vám totiž ťažšie hrá. Nie je to dobré ani na psychiku. To bol teda hlavný cieľ  udržať začiatok a potom hrať vlastnú hru. Podarilo sa nám dať napokon dva góly, za čo sme radi. Ja som hral v tomto zápase o pozíciu vyššie, takže som robil nábehy a padlo mi to napokon tam. Pre mňa z mojej pozície na ihrisku je prihrávka na gól dôležitejšia než strelenie gólu, ale keď mi to tam aj padlo, o to lepšie, hlavne pre tím.“

Víťazný duel pre bystricoviny.sk zhodnotil tréner Šalkovej Daniel Vernarský: Kľúčové bolo, že sme sa odrazili od druhého polčasu s Makovom a mohli sme od prvej minúty hrať naplno. Zjednodušili sme hru. Vedeli sme, že domáci budú silnejší na lopte, snažili sme sa jednoduchým spôsobom získavať lopty v strede poľa a vyrážať do rýchlych protiútokov, čo sa nám darilo. Mohli sme ešte zo štandardiek pridať dva góly, ale myslím si, že sme zaslúžene vyhrali. Neviem, či mali vôbec domáci vyloženejšiu šancu. Som spokojný aj s prístupom mojich hráčov k zápasu od prvej minúty. Posledné tri zápasy sme pohoreli na tom, že sme pristúpili laxnejšie, nie úplne na sto percent. Mysleli sme si, že to pôjde samo, ale to v tejto súťaži nestačí. Musíme od začiatku hrať na sto percent po celý zápas.“

Tréner Badína Miroslav Hudec po prehre pre náš web uviedol: „Bol to taký nešťastný zápas. Hra bola z našej strany dobrá akurát tak po šestnástku. Ťažko sme sa presadzovali v útočnej finálnej fáze. Aj keď sme sa snažili hrať po krídlach, teda to, čo sme si povedali, tak lopty, ktoré prišli do šestnástky nám nevychádzali a zle sme zakončovali. Tam sa rozhodlo o našej prehre. Kameňom úrazu bola naša slabá efektivita. Súper hrozil z brejkov a zo štandardiek, dal dva góly, dal dve brvná, zápas mu vyšiel. Nám vychádzalo to, čo sme chceli v poli, ale nie v koncovke. Na zakončení pracujeme na tréningoch, ale je to niekedy o správnom výbere miesta i o šťastí, ale aj o postavení súpera, je tam veľa faktorov. V tomto stretnutí to vyšlo tak, že sme ten gól nedali.“

ŠK Badín – ŠK Šalková 0:2 (0:1)

Góly: 39. Pázmány, 83. Pav. Dobrík. Rozhodoval: Halfar. Diváci: 100.

po prvom góle Šalkovej v Badíne

Ostatné výsledky: Bešeňová – Krásno n. Kys. 1:3, Kysuc. N. Mesto – Stráňavy 0:0, Zvolen – Žarnovica 5:1, Staškov – Lip. Hrádok 5:0, Čadca – Lip. Štiavnica 2:0.

V deviatom kole v sobotu 1. októbra o 15.00 hodine hrá doma Šalková so Staškovom. V nedeľu 2. októbra o 15.00 hodine sa predstaví Badín v ďalšom derby zápase v neďalekej Kováčovej.

1. Makov 19b*, 2. Krásno n. Kys. 17b, 3. Čadca 16b, 4. Zvolen 14b, 5. Staškov 13b, 6. Bešeňová 11b, 7. ŠALKOVÁ 11b, 8. Kys. N. Nesto 10b, 9. BADÍN 10b, 10. Stráňavy 9b*, 11. Kováčová 8b*, 12. Lip. Štiavnica 8b, 13. Žarnovica 4b*, 14. Lip. Hrádok 0b.

Autor: (cb), Foto: Zo zápasu v Badíne a 2 fotografie z Rakytoviec