Voda niekedy naozaj nemusí byť náš priateľ, zvlášť, ak sa dostane tam, kam si to vonkoncom neželáme. Typickým príkladom je napríklad stavba nového domu či rekonštrukcia strechy. Pri výstavbe nového bývania naozaj nechceme, aby sa do základov dostala vlhkosť. A rovnako voda nič dobré nespraví vtedy, ak sa dostane cez izoláciu strechy. Našťastie, dá sa voči tomu účinne brániť.
Základom sú základy
Nie nadarmo sa to volá základy! Aj v prípade izolácie proti vlhkosti totiž najprv musíme začínať od toho najdôležitejšieho a prvotného, čiže od základovej dosky. Správna hydroizolácia základov je priam kľúčová pre neskoršie úspešné napredovanie stavby. Pretože naozaj nechcete, aby sa tam dostala neželaná vlhkosť napríklad zo spodnej vody či pri väčších dažďoch. V rámci hydroizolácie základov hovoríme o izolácii voči tlakovej vode, ktorú môžete naniesť na celú plochu základovej dosky, alebo o vyplnenie trhlín v už existujúcej hydroizolácii.
Vyriešte svoju strechu
Bývate v podkrovnom byte či máte podkrovnú izbu? Tak sa s nami zhodnete, že strecha je miesto, ktorému by ste mali venovať adekvátnu pozornosť. Správna hydroizolácia strechy je totiž veľmi dôležitá pre komfort vás či kohokoľvek, kto býva v podkrovnej izbe. Počas leta vie dobrá izolácia aspoň trochu pomôcť pri horúčavách, v zime zase pomôže pri udržaní tepla a snahe o zamedzenie tvorby neželaných plesní. Strecha je prirodzene miesto, ktoré je náchylné na vlhkosť a zmeny teplôt, preto sa zíde dobrá izolácia.
Neodkladajte to
Ak sa bavíme o hydroizolácii základov, pri tej treba samozrejme postupovať súbežne s rastom samotnej stavby. Pri hydroizolácii strechy zase zdôrazníme, že ak vznikol nejaký problém alebo cítite, že to nie je úplne v poriadku, určite nič neodkladajte. Ale naopak, riešte to čo najskôr a zabezpečte si kvalitnú a funkčnú izoláciu.
Zdroj: PR, Foto: Stock.adobe.com