Richard Kollár: Na tlačovkách premiéra o korone sa dozvedáme, že už aj odborníci sú hlupáci…

POLEMIKA
6 /

Slovensko sa vlani  v prvej vlne boja s novým koronavírusom stalo premiantom Európy. Po ďalšej vlne na prahu nového roka 2021 sme sa v druhej vlne pandémie ocitli na chvoste európskych krajín, hlavne čo sa týka hrozivej dynamiky nárastu úmrtí  v súvislosti s ochorením COVID-19. Čo to zapríčinilo? Ako sa k tomu stavia premiér Matovič? Prečo sa vedci a odborníci stali nepotrební?

Matematik Richard Kollár z Katedry aplikovanej matematiky a štatistiky na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorý skúma šírenie nového koronavírusu, to zhrnul stručne a jasne.

Richard Kollár

Richard Kollár

V auguste – septembri vedci a odborníci tvrdili, že je potrebné čo najskôr a čo najviac posilniť trasovanie a testovanie ľudí, lebo sa nám rýchlo situácia vymkne z rúk a potom ju už nebudeme stíhať riešiť vôbec.

Na tlačovkách sme sa dozvedeli, že sú to múdrosráči, a hlavný hygienik všetkým vysvetlil, že všetko je v poriadku a stíha sa.

V októbri vedci a odborníci jednotne tvrdili, vrátane konzília odborníkov, že plošné testovanie nič nerieši a o pár týždňov budeme tam isto a bude ťažšie neskôr vymáhať opatrenia, keďže ľuďom sľubujeme a rozdávame priepustky na slobodu. A že treba rázne konať, lebo bude veľmi zle.

Na tlačovkách sme sa dozvedeli, že sme kuvici, veci nerozumieme a že atómová bomba všetko vyrieši.

Igor Matovič

Igor Matovič

Od polovice novembra do konca roka vedci a odborníci apelovali na to, že treba rýchlo konať, lebo nám začnú kolabovať nemocnice a zomierať denne stovky ľudí na COVID alebo na nedostupnosť zdravotníctva. Že opatrenia sú nedostatočné. A že môžeme byť časom opäť na prvom mieste na svete, len na inom konci.

Na tlačovkách sme sa dozvedeli, že všetko ide podľa plánu, reprodukčné číslo je 0,7 a vyzerá to na svetlé zajtrajšky. A že kuvici ďalej kuvikajú, lebo sú nespokojní, že ich nik nepočúva.

V januári vedci a odborníci opäť vysvetľujú, že celoplošné testovanie je momentálne neefektívne a neprinesie žiadaný výsledok a na mnohých miestach môže rôznym spôsobom poškodiť. Že treba prioritne zaočkovať malé percento tých zdravotne najohrozenejších (cca 4 % populácie), a tak uľavíme nemocniciam a zachránime veľa životov.

Na tlačovkách sa dozvedáme, že odborníci tancujú nad hrobmi, spôsobili vlastne všetky tieto problémy a všeobecne brzdia skvelým myšlienkam  tým, ktorí sa celý čas snažia veci riešiť správne. A že je jedno, či zaočkujeme 3 alebo 7 percent. Je to jedno. Je to jedno. Je to jedno…

Takže, dokedy to bude pokračovať? To budeme naozaj skúšať nezmysly až kým sa ukáže, že geniálny vodca mal celý čas pravdu a ostatní by mali ísť kopať hroby, vrátane členov odborného konzília ministerstva zdravotníctva?

Ješitnosť je sama o sebe veľmi zlá vlastnosť, ale takúto kombináciu by asi nevymyslel nik. Kvôli tejto ješitnosti zbytočne zomierajú ľudia. Dosť!

Autor: (dem), Foto: ilustračné