Medzinárodný plavecký míting Banská Bystrica Cup už tento víkend na Štiavničkách

ŠPORT
0 /

Celkovo 187 pretekárov z 38 klubov šiestich krajín Brazílie, Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Ukrajiny evidujú po odhláškach usporiadatelia z plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica na 11. ročníku plaveckého mítingu Banská Bystrica Cup, ktorý sa uskutoční už tento víkend v krytom 50-metrovom bazéne Štiavničky.

Banskobystrický pohár patrí medzi najväčšie plavecké mítingy na Slovensku. Pravidelne sa na ňom zúčastňujú najväčšie svetové, či európske hviezdy plávania, nevynímajúc ani domácich top pretekárov. Na Štiavničkách sa predstavili traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, siedmi majstri sveta, deviati majstri Európy, svetoví a európski rekordéri ale aj dvaja víťazi z olympijských hier mládeže.

Banskobystrický pohár sa v meste pod Urpínom už dávno stal pojmom. Veľkosť podujatia potvrdzuje i to, že aj tentoraz figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácii (LEN).

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský hovorí:

„Každý, kto už organizoval takúto akciu vie, že bez finančnej podpory by ju nebolo možné usporiadať, alebo aspoň nie na zodpovedajúcej úrovni. Som rád, že v našom okolí sa našlo viacero sponzorov, ktorým záleží na rozvoji plávania. Za to im patrí naše, ale verím, že i vaše poďakovanie. Aj touto cestou sa chcem osobne poďakovať primátorovi mesta Banská Bystrica Jánovi Noskovi a vedeniu mesta za pomoc a podporu.“

Plavecké podujatie s desaťročnou tradíciou je synonymom plaveckej elity, ktorá sa tu rok čo rok stretáva (na štarte sa objavili pretekári už z 31 krajín z celého sveta), aby predviedla čo najlepšie výkony, splnila kvalifikačné limity pre účasť na najprestížnejších podujatiach v roku 2018 (olympijské hry mládeže v Buenos Aires, majstrovstvá sveta dospelých v Glasgowe a majstrovstvá Európy juniorov v Helsinkách).

Aj tohto roku sa majú fanúšikovia plávania z celého Slovenska na čo tešiť. Hviezdny menoslov avizuje Maďarsko na čele s atraktívnou Zsuzannou JAKABOSSOVOU, 3-násobnou európskou šampiónkou, Banskobystričanom z minulého roku už veľmi dobre známym a populárnym Nelsonom DA SILVA JUNIOROM z Brazílie, 5-násobným majstrom južnej Ameriky a viacnásobným medailistom zo série pretekov svetového pohára. Na štarte sa ďalej predstavia Maxim LOBANOVSKIJ z Maďarska (finalista majstrovstiev sveta, piaty a šiesty z európskych šampionátov), český olympionik z Ria Pavel JANEČEK (finalista svetovej univerziády, finalista majstrovstiev Európy dospelých aj juniorov), účastník svetovej univerziády a majstrovstiev Európy Bence SZENTES z Maďarska. Pozoruhodnosťou je aj účasť 5-násobného majstra sveta a 3-násobného majstra Európy v kategórii Masters Vlastimila HAVLÍČKA z Českej republiky, ktorý ešte stále dokáže popreháňať výrazne mladších pretekárov.

Z nastupujúcej generácie plavcov, ktorí sa však už presadzujú medzi dospelými, to budú Jan HOLUB z Poľska (2-násobný majster Európy juniorov), maďarský reprezentant Márk TEKAUER, ktorý je finalista majstrovstiev sveta juniorov, majstrovstiev Európy dospelých, Európskych hier (mimochodom, Márk je synovcom 5-násobnej olympijskej víťazky Kristíny Egerszegyovej), bronzový z Európskych hier ako aj z majstrovstiev Európy juniorov Poliak Damian CHRZANOWSKI, ďalej Viačeslav OHNOV z Ukrajiny (bronzový medailista z Európskeho olympijského festivalu mládeže).

Uvidíme aj vekom ešte juniorky – striebornú z posledných majstrovstiev Európy juniorov Dorottyu DOBOSOVÚ z Maďarska, bronzovú z toho istého podujatia Poľku Andreu POLANSKÚ a svoju kvalitu má určite i ďalšia Maďarka Zsófia KURDI.

Očakávame veľmi zaujímavé, ale hlavne vyrovnané súboje v mužských kraulových šprintoch na 50 a 100 metrov. Ďalším z vrcholov mítingu by mala byť aj disciplína 200 m motýlik mužov, keď až traja pretekári majú nahlásené časy pod 2 minúty. Milan Záborský sa vyjadril aj k účasti slovenských plavcov:

„Banskobystrické podujatie si pravidelne zaraďuje do svojho kalendára aj slovenská špička, žiaľ, tentoraz sa predstaví v zúženej podobe, nakoľko celkom nepochopiteľne sa naši 10 najlepší seniori a 10 najlepší juniori v rovnakom termíne zúčastnia mítingu podobného rangu v Štokholme. Česť hájiť slovenské farby tak bude mať seniorský reprezentant, účastník majstrovstiev sveta juniorov, majstrovstiev Európy juniorov i dospelých Adam Černek, juniorka, účastníčka majstrovstiev sveta juniorov, majstrovstiev Európy juniorov a  Európskeho olympijského festivalu mládeže Robin Reindl, ale aj ďalší ako napríklad Lukáš Kalník a Alex Kušík, obaja sú účastníci majstrovstiev sveta juniorov. Žiaľ, z rôznych dôvodov nepríde ani pôvodne prihlásený reprezentačného tím z Azerbajdžanu a plavci z Talianska, ktorí taktiež mali svoju kvalitu.“

Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najlepšie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre troch najlepších mužov a tri najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Milan Záborský dodáva:

„Určite budú padať rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov. Tí, ktorí sa na tomto plaveckom festivale nebudú môcť zúčastniť osobne, budú ho môcť sledovať prostredníctvom živého televízneho vysielania na internetovom portáli www.tveso.sk/bbcup2018/   v sobotu 7. apríla 2018 od 14:00 hod. a v nedeľu 8. apríla 2018 od 09:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma. Všetkých priaznivcov plávania srdečne pozývam. Čakajú ich špičkové výkony ale aj skvelá atmosféra.“

Autor: (cb - úprava), Zdroj: PO UMB BB