Po výškaroch prídu do Bystrice čoskoro ďalší svetoví športovci – plavci

ŠPORT
0 /

V meste pod Urpínom sa opäť uskutoční obľúbené plavecké podujatie Banská Bystrica Cup. V poradí jubilejný 10. ročník sa uskutoční v termíne 25. – 26. marca 2017.

Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

Hostili sme už 3 olympijských víťazov ako aj najrýchlejšiu ženu planéty

Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým  obrovskej snahe organizátorov, stali preteky už európskeho formátu. V celej histórii Banskobystrického pohára evidujú organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 30 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch sme v Banskej Bystrici privítali takú elitnú plaveckú spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Boli tu napríklad traja olympijskí víťazi ale i najrýchlejšia žena planéty, majstri sveta a Európy ako i viacerí ďalší medailisti zo svetových a európskych šampionátov, samozrejme nechýbala ani slovenská špička tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na olympijské hry, majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy – a to úspešne. Videli sme prekonania rekordov podujatia, ale i slovenských rekordov.

V bazéne Štiavničky sa budú plniť limity na Majstrovstvá sveta 2017 v Budapešti

Tohtoročné podujatie „Banská Bystrica Cup 2017“ zaradila Svetová plavecká federácia /FINA/ do svojho kalendára ako kvalifikačné na majstrovstvá sveta 2017 v Budapešti a majstrovstvá sveta juniorov 2017 v Indianapolise /USA/. Športovci budú môcť plniť limity aj na letnú svetovú Univerziádu 2017, ktorej dejiskom bude čínsky Taipei. Podujatie opäť figuruje i v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na majstrovstvá Európy juniorov 2017 v Netanyi /Izrael/ a Európsky olympijský festival mládeže v Győri /Maďarsko/.

Organizátori evidujú predbežné prihlášky pretekárov z Brazílie, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Poľska, Slovenska, Srbska. Je predpoklad účasti ešte ďalších pretekárov, nakoľko termín konečnej prihlášky je 24. február 2017. Na štarte uvidíme aj reprezentantov Slovenskej republiky.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský v zaslanej tlačovej správe uviedol:

 „Je to pre nás ako organizátorov česť a zároveň aj výzva pokračovať v nastúpenom trende  uskutočniť plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni a predstaviť  každoročne na Slovensku európske, ale aj svetové plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Mesto Banská Bystrica je pre rok 2017 Európskym mestom športu. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta, o tom niet pochýb.“

V sobotu 25. marca začína program v krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici o 14:00 hod. a v nedeľu 26. marca o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma.

Autor: (cb úprava), Zdroj: PO UMB BB, Foto: Mirka Chabadová